Jak dbać o naszą planetę, nie wychodząc z domu? Zobacz ekoporady

Opinii 0

sadzenie rośliny w ziemi 

 

Urządzając dom, coraz częściej szukamy nie tylko rozwiązań praktycznych i wytrzymałych. Zwracamy uwagę również na te ekologiczne. W obliczu kryzysu klimatycznego to niezwykle istotny czynnik. Oto kilka prostych i skutecznych porad, jak możemy pomóc planecie, nie wychodząc z domu.

Oszczędzaj wodę

bateria łazienkowa z perlatorem 

Wybierając odpowiednie urządzenia i zmieniając nawyki, można oszczędzić bardzo dużo wody, dzięki czemu nie tylko pomagamy przyrodzie, ale też zyskujemy finansowo. Istnieją cztery sprawdzone sposoby na redukcję jej zużycia.


  • Podstawową zasadą jest wybór armatury z perlatorem, czyli drobnym sitkiem, które napowietrza strumień wody. Dzięki niemu zmniejszamy przepływ – a więc w każdej sekundzie marnujemy mniej – jednocześnie ciesząc się mocnym strumieniem wody w kuchni i łazience.

  •  

  • Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie baterii termostatycznych, które uniemożliwią wypływ wody cieplejszej lub zimniejszej niż ustawiliśmy. Dzięki temu nie marnujemy wody w oczekiwaniu aż osiągnie ona odpowiednią temperaturę.

  •  

  • Trzecim sposobem na redukcję zużywanej wody są ekologiczne spłuczki do toalet wyposażone w przycisk z funkcją STOP lub dwa przyciski, których naciśnięcie powoduje, odpowiednio: spłukanie większą (6 lub 9 litrów) lub mniejszą (3 lub 4,5 l) ilością wody.

  •  

  • Osoby posiadające przydomowy ogródek powinny ponadto rozważyć zakupu zbiornika na wodę deszczową. Dlaczego? Zobacz poradę o zaletach deszczówki.

 

 

Warto także przyjrzeć się swoim nawykom. Czy zakręcamy wodę podczas mycia zębów? Ile trwa nasza kąpiel? Czy korzystamy ze zmywarki? O tym, jak oszczędzać wodę, zmieniając przyzwyczajenia, przeczytasz w naszym tekście. Aby mieć pewność, że woda “nie ucieka”, warto sprawdzić kondycję sprzętów AGD, a także sprawdzić, czy kran czy spłuczka nie przeciekają.

Segreguj śmieci

 wyrzucanie plastiku do specjalnego pojemnika

 

Segregacja śmieci stała się standardem w wielu polskich domach. Chcąc robić to efektywnie, trzeba wybrać odpowiednie kosze na segregację i worki. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą też rozważyć dodatkowo zakup specjalnego pojemnika w kolorze niebieskim, żółty, zielonym i brązowym, aby ograniczyć zużycie plastikowych worków, które same w sobie szkodzą środowisku. W tym artykule znajdziesz więcej informacji o segregacji śmieci.

Załóż kompostownik

wyrzucanie śmieci do kompostownika na balkonie

 

Posiadacze przydomowych ogródków powinni też zaopatrzyć się w kompostownik. To najbardziej ekologiczny sposób na pozbycie się odpadów organicznych. Jednocześnie zyskujemy najlepszy możliwy nawóz do roślin ogrodowych – ekologiczny i bezpieczny. Na kompost możemy wyrzucić nie tylko skoszoną trawę, suche i przekwitłe rośliny, lecz także odpady kuchenne – resztki owoców i warzyw, skorupki jaj, a także niewielkie ilości papieru (np. ręczniki papierowe) oraz popiół z kominka. Zobacz, jak wybrać odpowiedni kompostownik. A jeśli mieszkasz w bloku i nie masz odpowiednio dużo miejsca na zagospodarowanie kącika na kompost, sprawdź, jak wykonać minikompostownik do domowego użycia.

Oszczędzaj prąd

 energooszczędna żarówka led

 

Od czego zacząć oszczędzanie prądu? Skuteczna będzie wymiana tradycyjnych żarówek na rzecz energooszczędnych lamp ledowych lub żarówek led. Pozwalają one kilkukrotnie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, co ma niebagatelne znaczenie w obliczu stale drożejącego prądu. Wymiana żarówek na ekologiczne ledy wiąże się jednak także z drugą korzyścią – żywotność takich diod wynosi od 50 do nawet 100 tysięcy godzin. Dla porównania – tradycyjna żarówka może pracować ok. 1 do 2 tysięcy godzin, czyli pięćdziesięciokrotnie krócej.

Zadbaj odpowiednio o choinkę po świętach

O środowisko naturalne warto dbać niezależnie od pory roku. Zimą także możemy postawić na ekorozwiązania i przysłużyć się planecie, właściwie wybierając, a później utylizując choinkę. Jaką zatem wybrać? Zdania na temat choinek sztucznych i zielonych są podzielone. Niektórzy uważają, że lepiej jest kupić jedną choinkę z tworzywa i użytkować ją przez długie lata, inni wybierają żywe choinki. Jeżeli decydujemy się na zakup zielonej choinki co roku, warto zastanowić się, co z niej zrobić, gdy okres świąteczny już dobiegnie końca. Zasadniczo istnieją dwie odpowiedzialne opcje. Pierwsza to wybór choinki w donicy i posadzenie jej w ogrodzie po okresie świątecznym, dzięki czemu otrzymuje nowe życie. Druga to ekologiczna utylizacja, wymagająca pewnego przygotowania. Zapoznaj się ze szczegółowymi wskazówkami, co zrobić z choinką po świętach.

Dodano: 12-05-2020
Uaktualniono: 18-05-2020