Huśtawka w domu nie tylko dla dzieci. Oto pomysły!

Opinii 1

huśtawka w pokoju

 

Huśtawka w domu? Czemu nie! Jest to nie tylko pomysł na wygodne siedzisko, lecz także ciekawa i oryginalna dekoracja. Zapoznaj się z naszymi inspiracjami i wybierz domową huśtawkę, która będzie cieszyć wszystkich domowników i na pewno zrobi wrażenie na gościach.

 

Jak zawiesić huśtawkę w domu?

biała huśtawka kula w pokoju

 

Pierwszą rzeczą, jaką musisz sprawdzić przed zabraniem się do pracy, jest sposób wykonania twojego sufitu. Huśtawki nie można wieszać na sufitach podwieszanych ani na tych wykonanych z kruchych materiałów jak karton-gips. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się zwykły, betonowy sufit.

 

Kolejny krok to wybór miejsca, w którym zawiesisz huśtawkę. Ma ona pełnić funkcję oryginalnego siedziska, zatem zawieś ją tam, gdzie mógłby stanąć fotel lub kanapa. Zadbaj o to, by w pobliżu nie znajdowały się cenne przedmioty lub elementy dekoracji, które mogą ulec zniszczeniu.

 

Samo zamontowanie huśtawki do sufitu nie jest czasochłonnym ani skomplikowanym procesem. Często, jeśli kupujesz podwieszane siedzisko, w zestawie otrzymujesz elementy do jego zawieszenia.

 

Jeśli jednak zamierzasz skonstruować huśtawkę samodzielnie, musisz dokupić niezbędne produkty:

 

 

Jeśli chodzi o narzędzia, to przyda ci się wiertarka z funkcją udaru, która ma zdolność przebicia się przez twarde powierzchnie, w tym beton.

 

Po wywierceniu otworów w suficie umieść w nich kołki, a następnie wkręć haki. Powinny to być dedykowane haki do huśtawki. Mają one odpowiednią trwałość i wystarczającą nośność, a ich kształt zapobiega zsunięciu się lin. Dodatkowo umożliwiają też szybkie zdjęcie siedziska, na przykład w celu prania lub wyczyszczenia.

 

Gdy będziesz wybierać linę lub łańcuch, koniecznie sprawdź jego wytrzymałość. Powinna zawsze wynosić minimum 100 kg, nawet jeśli wiesz, że będą na niej siadać dużo lżejsze osoby.

Pomysły na domową huśtawkę – przegląd inspiracji

Istnieje mnóstwo modeli domowych huśtawek. Możesz wybrać eleganckie siedzisko przypominające fotel, wygodny hamak lub nawet zrobić huśtawkę z opony. Zapoznaj się z naszymi inspiracjami i dopasuj huśtawkę do swojego wnętrza.

Elegancja i lekkość, czyli wiszący fotel

wiszący fotel huśtawka w domu

 

Huśtawka to nie tylko dodatek do nietypowych i oryginalnych pomieszczeń. Równie dobrze może wpasować się we wnętrza w klasycznym stylu, stanowiąc przełamanie dla tradycyjnych mebli. Fotel wiszący będzie doskonałym uzupełnieniem aranżacji tego typu. Jego delikatna struktura doda pomieszczeniu lekkości. Można go „zaaranżować” wedle uznania: wymościć poduszkami dla większej wygody lub położyć na niego narzutę, która doda unikatowego charakteru.

Huśtawka z opony – do loftu lub pomieszczeń w stylu skandynawskim

huśtawka z opony w pokoju w stylu skandynawskim

 

Huśtawkę łatwo wykonać, wykorzystując zużytą oponę oraz mocny sznurek. Możesz zawiesić ją w dwojaki sposób: pionowo lub poziomo. Najłatwiejszym sposobem na zamontowanie opony, bez jej nawiercania i montowania klamer, jest umieszczenie jej pionowo. Aby z to robić, należy kilkukrotne obwinąć rant opony sznurem, który przeciągamy przez przymocowany do sufitu hak z karabińczykiem. Jaki sznur wybrać? Najlepiej sprawdzi się mocny model, np. lina konopna lub jutowa. Oponę można dostosować do typu wnętrza, malując ją na wybrany kolor farbą akrylową. W jasnych aranżacjach sprawdzonym pomysłem będzie opona w białym kolorze ze sznurkiem w naturalnym odcieniu.

Wypoczynek w letnim stylu, czyli hamak

hamak krzesło brazylijskie do pokoju

 

Wakacyjnego klimatu doda wnętrzu zamontowanie hamaka. Jaki model wybrać?

 

  • Hamak do wygodnego przesiadywania to tak zwane krzesło brazylijskie. Podwiesisz je do sufitu za jeden hak.

  • podłużny hamak o klasycznym kształcie pozwoli ci leżeć. Różnica w montażu polega na tym, że haki będą musiały zostać wkręcone w ściany. Taki hamak będzie dobrze prezentował się w rogu pokoju, doczepiony do sąsiadujących ścian.

 

Huśtawka z deski i sznura dla wielbicieli prostoty

huśtawka z deski i sznura

 

Pomysł w minimalistycznym stylu? Prosta deska na dwóch sznurach nie tylko może posłużyć jako tradycyjna huśtawka, ale też spełniać funkcję efektownej półeczki na książki lub wiszący kwiat doniczkowy. Deska do siedziska powinna mieć minimum 4 cm grubości i ok. 25 cm szerokości. Przed zamontowaniem należy ją wyszlifować papierem ściernym, a następnie pokryć drewno impregnatem. W drewnianym siedzisku należy przewiercić dwa otwory w rogach deski, a następnie przeciągnąć przez nie jutową linę, kończąc mocnym supłem. Sznur trzeba przeciągnąć przez haki z karabińczykami.

 

Siedzisko na stelażu – huśtawka, której nie musisz montować

fotel kokon do pokoju i na balkon

 

Co zrobić, jeśli marzy ci się domowa huśtawka, lecz ze względu na konstrukcję sufitu nie masz możliwości jej zainstalować? Zainwestuj w wiszący fotel typu kokon. Taki model siedziska wisi na specjalnym, mocnym i stabilnym stelażu. Nie musisz zatem wiercić żadnych otworów ani montować haków. To mocny i oryginalny akcent – propozycja do wnętrz nowoczesnych.

Dodano: 29-04-2020
Uaktualniono: 30-04-2020