Hotel dla owadów – co warto o nim wiedzieć?

Opinii 0

hotel dla owadów na drzewie

Pożyteczne owady powinny na stałe gościć w każdym ogrodzie. Ze względu na to, że zapylają kwiaty i pomagają pozbyć się szkodników warto o nie dbać i zapewnić im bezpieczne miejsce w ogródku. Hotele dla owadów nie tylko pomagają chronić pożyteczne gatunki i dbają o ich siedliska, ale też prezentują się bardzo efektownie w domowym ogrodzie. Zobacz, jakie korzyści niesie ze sobą postawienie domku tego typu i sprawdź wskazówki, dzięki którym wykonasz go samodzielnie.

 

 

Czym w ogóle jest hotel dla owadów?

Wielofunkcyjny domek, nazywany przez niektórych hotelem czy schroniskiem dla owadów, to niewielka budowla, przypominająca budkę lub domek, wykonana głównie z drewnianych desek. Zapewnia schronienie różnym gatunkom owadów i umożliwia im budowanie gniazd. Owady znajdą w nim miejsce do złożenia jaj, schronienia się przed zwierzętami, deszczem, mrozem czy po prostu miejsce nocnego odpoczynku. Dawniej funkcję hoteli dla owadów na wsiach pełniły strzechy domów. W miastach owady wykorzystywały zazwyczaj zakamarki i szczeliny pomiędzy cegłami. Nowoczesne budownictwo nie pozostawia owadom zbyt wielu możliwości, dlatego w ramach alternatywy warto przygotować im specjalne domki – hotele. Bez problemu możesz stworzyć taki domek samodzielnie lub zdecydować się na gotowy produkt.

 

domek dla owadów w ogrodzie

Jak samodzielnie zrobić domek dla owadów?

Do samodzielnej budowy takiej budowli nie potrzeba wielu materiałów! Najprostszy domek może mieć postać związanego pęki suchych, pustych w środku łodyg. Aby stworzyć hotel dla owadów potrzebujesz konstrukcji, którą wypełnisz naturalnymi elementami wyposażenia.

 

  • Stelaż wykonuje się z desek: należy zbić je w taki sposób, by tworzyły ramkę, nieco przypominającą ustawioną w pionie szufladę bez dna.

  • Dodatkowo możesz zbić z desek dwuspadowy dach, który sprawi, że domek będzie świetnie wyglądał w ogrodzie.

  • Wewnątrz konstrukcji umieść kilka dodatkowych półeczek, na których ustawisz wypełnienie.

  • Z jednej strony domku przymocuj drobną siatkę: w ten sposób zabezpieczysz wnętrze hotelu.

  • Przymocuj konstrukcję do cięższej deski lub wkop dolną część w ziemię; możesz również zawiesić domek na ścianie (maksymalnie na wysokości 1,5 metra).

 

Teraz pora na „meblowanie” hotelu. Na półeczkach umieść cegłę dziurawkę, doniczkę z nawierconymi otworami, szyszki, wiklinę, słomę, grubsze gałązki, zdrewniałe łodygi puste w środku, nawiercone gałęzie – w każdym „pokoju” powinien znajdować się jeden rodzaj wypełnienia. Ważne, by wewnątrz stworzyć dużo skrytek, które zapewnią owadom bezpieczeństwo. W zależności od tego, jakich materiałów użyjesz, możesz spodziewać się różnych lokatorów. Hotel możesz dodatkowo ozdobić i pomalować na swój ulubiony kolor.

 

Jeśli jednak nie odkrywasz w sobie zdolności majsterkowicza lub chcesz zaoszczędzić czas, możesz także wybrać jeden z dostępnych gotowych modeli domków dla pszczół lub innych owadów.

 

materiały do budowy hotelu dla owadów

Jakie owady możesz zaprosić do środka?

Doniczki wypełnione sianem to idealne schronienie dla skorków. Choć za nimi nie przepadamy, warto zaprosić je do swojego ogrodu, bo stanowią pożywienie biedronek, które żywią się niszczącymi rośliny mszycami. Biedronki chętnie chowają się pomiędzy szyszkami i suchymi liśćmi, a pszczoły i osy preferują trzciny i nawiercone gałęzie. Nie rezygnuj z żadnego rodzaju wypełnienia, nawet jeśli wydaje ci się, że dany gatunek nie jest potrzebny w twoim ogrodzie. Owady zapylające dbają o poziom zapylenia nie tylko kwiatów, ale również drzew i warzyw. W domku schronienie znajdą jednak również ważki, motyle, chrząszcze, błonkówki, bzygi i inni sprzymierzeńcy, którzy pomagają w walce z rozmaitymi szkodnikami. Populacja owadów zapylających stale ulega zmniejszeniu: chrońmy je poprzez budowę specjalnych domków dla owadów – zyskujemy dzięki temu nie tylko piękną ozdobę ogrodową.

 domek dla owadów

Gdzie ustawić hotel dla owadów?

Idealną lokalizacją będzie suche, słoneczne i zaciszne miejsce. Domek możesz ustawić na ziemi lub powiesić go na płocie czy ścianie budynku. Do instalacji możesz także wykorzystać drewniany słupek. Jeśli chcesz zawiesić hotel na ścianie domu, wybierz ścianę osłoniętą od wiatru - na południowej lub południowo-wschodniej części budynku. Dobrym miejscem będzie także wnętrze altany czy zadaszona przestrzeń w pobliżu ganku lub wiaty. Hotel możesz ustawić także w pobliżu rabatek z kwiatami, w sadzie czy w okolicy ogródka warzywnego. Pamiętaj, by zapewnić owadom spokój, więc wybierz miejsce z dala od codziennych ścieżek domowników.

 

Czy domek dla owadów może stanąć na balkonie? Jeśli w pobliżu znajduje się wiele drzew, ogródki działkowe czy skwer miejski, owady z pewnością będą szukały bezpiecznego miejsca do schronienia. Możesz zapewnić im takie warunki na własnym balkonie! W mieście coraz częściej możemy zaobserwować domki dla owadów ustawione w parkach i na skwerach miejskich. Wiele takich miejsc jest dodatkowo opisanych, więc jeśli szukasz inspiracji, wybierz się na spacer po okolicy.

 

hotel dla owadów na balkonie

Jak zachęcić owady do korzystania z domku?

Duże znaczenie ma lokalizacja: jeśli ustawisz domek w głębokim cieniu lub powiesisz go na wietrznej ścianie budynku, owady nie będą nim zainteresowane. Zadbaj również o zabezpieczenie domku siatką, by jego wypełnienie nie wysypywało się podczas gorszej pogody. Możesz skusić pszczoły i inne owady roślinami, które zasiejesz w pobliżu. Kawałek dzikiej łąki kwietnej z pewnością nie zaszkodzi twojemu ogrodowi! Nie zapomnij o ziołach: szałwię, oregano, tymianek, które kwitną, a kwiatami nęcą pszczoły, możesz wykorzystywać w swojej kuchni; zostaw jednak część roślin i pozwól im zakwitnąć – dla pszczół to dodatkowe źródło pyłku. Podczas letnich upałów ustaw w pobliżu domku płaską miseczkę i zadbaj o to, by była wypełniona wodą: owady także potrzebują jej do życia.

Dodano: 17-04-2020
Uaktualniono: 13-04-2021