Ekologiczny plac zabaw dla dzieci. Jak zadbać o ich bezpieczeństwo?

Opinii 0

 

Zabawa w ogrodzie to świetny sposób na spędzanie czasu z dziećmi. Choć niektórym być może wystarczy samo poznawanie przyrody, warto pomyśleć o specjalnej przestrzeni do zabawy. Piaskownice i huśtawki to znane i lubiane od pokoleń ogrodowe zabawki. Organizując przydomowy placyk dla dzieci, warto postawić na ekologiczny i atrakcyjny surowiec, jakim jest drewno. Tarcica jest całkowicie naturalna i bezpieczna dla ludzi oraz nieszkodliwa dla środowiska, ponieważ pochodzi z odnawialnego źródła.

Drewniane zabawki ogrodowe dla dzieci

Piaskownica

Najpopularniejszą atrakcją ogrodową dla najmłodszych dzieci z pewnością będzie piaskownica. Warto zainteresować się drewnianym modelem, który dobrze wkomponuje się w otoczenie. Wybierając piaskownicę, stanowczo należy zwrócić uwagę na możliwość jej łatwego zamknięcia, co ułatwi zachowanie czystości i zabezpieczy przed zwierzętami i spadającymi liśćmi. Z pewnością przydatna będzie ławka, przy której rodzice będą mogli odpocząć, nie spuszczając dzieci z oka w trakcie zabawy. Niektóre modele mają kompaktową konstrukcję: ławki ze stołem po złożeniu tworzą pokrywę piaskownicy.

 drewniana piaskownica dla dzieci w ogrodzie

Drewniany domek

Pewnie wielu rodziców w dzieciństwie chciało mieć swój domek na drzewie. Taką indywidualną przestrzeń możemy zbudować maluchom w ogrodzie, nawet bez instalowania go na gałęzi. Wystarczy drewniany domek, w którym nasze pociechy będą miały własne miejsce do spędzania czasu. Najmłodsze dzieci mogą się w nim bawić wraz z rodzicami, a te starsze np. czytać książki. Tu również warto postawić na drewno - naturalny, pięknie pachnący i ekologiczny materiał, który umili spędzanie czasu w domku.

 

drewniany domek dla dzieci w ogrodzie

Huśtawka

Huśtawka to od zawsze zabawka dająca rozrywkę wielu pokoleniom. Najprostsza to po prostu mocna, wyszlifowana deska zawieszona na dwóch odcinkach liny. Taka zabawka wymaga powieszenia na gałęzi lub innej stabilnej podporze – a jeśli nie ma takiej możliwości – zastosowania stelażu. Dla bezpieczeństwa dzieci warto jednak postawić na sprawdzony model: najlepiej z certyfikatami potwierdzającymi bezpieczeństwo i wytrzymałość nawet przy najbardziej szalonej zabawie.

 

drewniana huśtawka do ogrodu

Drewniany plac zabaw

Plac zabaw, zawierający często piaskownicę, huśtawki, zjeżdżalnię, ściankę wspinaczkową, drabinki i domek ogrodowy to kompleksowe rozwiązanie, które ucieszy maluchy i nieco starsze dzieci. Decydując się na nie, należy zwrócić uwagę na stan drewna (czy jest suche oraz dobrze zaimpregnowane) oraz na obecność certyfikatów gwarantujących bezpieczeństwo konstrukcji i wykonania. Ważne są również poszczególne elementy placu zabaw – jeśli ma z niego korzystać dwoje dzieci, potrzebne będą dwie huśtawki itd. Trzeba też zastanowić się, jakich zabawek potrzebujemy – być może mamy już w ogrodzie piaskownicę i druga nie jest potrzebna.

 

drewniany plac zabaw ogrodowy

Bezpieczne produkty do konserwacji drewna

Kupując zabawki dla dziecka, bierzemy pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo. Każde urządzenie musi być stabilne i przymocowane do podłoża, np. w przypadku huśtawki przy pomocy specjalnej, wbijanej w ziemię kotwy. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić więc na dobrowolne certyfikaty uzyskiwane przez producenta. Wśród najbardziej popularnych atestów są te wydawane przez Państwowy Zakład Higieny oraz Instytut Matki i Dziecka, które gwarantują bezpieczeństwo potwierdzone w państwowym laboratorium.

 

Zwróćmy także uwagę na Europejski Standard EN 71-2 i EN 71-3, który dotyczy farb i lakierów do zabawek dla dzieci - ich palności oraz migracji szkodliwych substancji. Zabawki z takim oznaczeniem pokryte zostały farbą, która nie jest łatwopalna i nie zawiera związków zagrażających zdrowiu. Warto znać również międzynarodowe oznaczenie laboratoriów TÜV Rheinland (Niemcy) i ITC Safe Toys (Włochy) o podobnym charakterze. Pochodzenie produktu zgodne z zasadami ochrony środowiska potwierdzają certyfikaty FSC i PEFC (w przypadku drewna) oraz GOTS (dla bawełny). Etyczne pochodzenie surowca potwierdza oznaczenie Fair Trade, zapewniające m.in. o braku pracy dzieci nad danym produktem.

Jak dbać o drewniane konstrukcje w ogrodzie?

Drewno jest wrażliwe na wilgoć i promienie słoneczne. Niezabezpieczone wytrzyma w ogrodzie tylko kilka lat i szybko zszarzeje, dlatego niezbędna jest jego konserwacja i pielęgnacja. Należy wykonać ją skrupulatnie i zgodnie z zaleceniami producenta. Do pracy warto zabrać się w bezdeszczowy dzień przy dodatniej temperaturze (pomiędzy 5 a 25 stopni). Przed nakładaniem preparatu ochronnego drewno trzeba przeszlifować papierem ściernym o wysokiej gradacji i odpylić. Impregnat należy nakładać za pomocą pędzla prowadzonego wzdłuż słojów drewna. W zależności od instrukcji może być potrzebne kilka warstw (co najmniej dwie).

 

W przypadku zabawek ogrodowych najważniejsze jest jednak wybranie odpowiedniego preparatu zabezpieczającego, który będzie bezpieczny dla dzieci. W tym celu należy wybrać impregnat wodorozcieńczalny (bezzapachowy) posiadający normę PN-EN 71-3, gwarantującą brak metali ciężkich w składzie produktu. Bezpieczną alternatywą wobec impregnatu jest olej do drewna. Jest to produkt pochodzenia roślinnego, a więc naturalny i nietoksyczny. Niestety charakteryzują się znacznie mniejszą trwałością i wymagają częstszego odnawiania. Inne rozwiązania do zabezpieczania drewna nie są polecane w przypadku placu zabaw ze względu na niski poziom ochrony przed mikroorganizmami (lazury) lub intensywny zapach (farby ftalowe).

 

Zaimpregnowane elementy drewniane należy pomalować, by zapewnić ochronę mechaniczną użytych środków konserwujących. W tym celu nada się bezbarwny lakier lub nadająca drewnu kolorowy odcień lakierobejca. Jeśli nie chcemy zachować naturalnego rysunku drewna, należy zastosować akrylową farbę kryjącą przeznaczoną do malowania na zewnątrz. Lakier lub lakierobejcę powinniśmy nałożyć na drewno po całkowitym wyschnięciu impregnatu. Zróbmy to przy użyciu pędzla, zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi ilość warstw i czasu schnięcia między nimi.

Dodano: 12-05-2020
Uaktualniono: 13-05-2020