Ekoaranżacje do pokoju dziewczynki

Opinii 0

 dziecko bawiące się klockami

 

Ekologiczny styl wystroju wnętrz nie tylko jest modny, ale pomaga chronić środowisko naturalne. Stawia na naturalne materiały, oszczędzanie energii, ponowne wykorzystanie surowców oraz jasne kolory. Będzie pasował do aranżacji we wpisującym się w aktualne trendy stylu skandynawskim. Przedstawiamy kilka ekologicznych pomysłów do pokoju dziewczynki.

Szafa DIY z palet

 drewniane meble diy w pokoju dziecięcym

 

Najbardziej ekologiczna szafa to ta wykonana własnoręcznie z małej ilości materiałów. Najprostsza będzie kratka z listew, która pozwoli na wieszanie ubrań na wieszakach. By ją zrobić, niezbędne będą narzędzia takie jak wiertarko-wkrętarka, wiertła do drewna i betonu.


 • wybór drewna

   

  Warto kupić surowe drewno konstrukcyjne strugane (heblowane). W innym wypadku będzie trzeba przeszlifować je papierem ściernym lub szlifierką, by było gładkie i bezpieczne dla dziecka. Do konstrukcji kratki na ubrania odpowiednie będą listwy lub deski elewacyjne bez piór. Zamiast własnoręcznego skręcania drewna, możemy wybrać paletę dekoracyjną (najczęściej spotykane rozmiary to 120 x 80 cm i 60 x 80 cm). Możemy wykorzystać drewno surowe, ale lakierowanie znacznie przedłuża trwałość, ułatwia późniejszą pielęgnację i pomaga wydobyć fakturę materiału. Podobnie jak biała bejca, która bardzo pasuje do skandynawskiego stylu. Niezależnie od naszej decyzji ważne jest, by wybrać produkt bezzapachowy zgodny z normą PN-EN 71-3, która gwarantuje bezpieczeństwo dzieci.

 •  

 • sposób wykonania

   

  Równolegle ułożone poprzeczki należy przykręcić do pionowego stelaża (zalecamy użyć listwy w pionie co ok. pół metra) wkrętami do drewna. Należy pamiętać, by były one krótsze od grubości obu desek (by nie wystawały poza nie i nie stwarzały zagrożenia). W miejscu skręcenia warto wywiercić najpierw otwór cienkim wiertłem, co zapobiegnie pękaniu drewna w czasie łączenia. Taką konstrukcję możemy zawiesić na ścianie na co najmniej czterech kołkach rozporowych z hakami. Należy to zrobić w taki sposób, by listwy pionowe były bliżej ściany, żeby wystarczyło miejsca na umieszczenie wieszaka.

Jak zrobić biurko z palet?

 ekologiczne biurko z palet w pokoju dziecięcym

 

Ponowne wykorzystywanie produktów to jedna z zasad ekologicznego stylu życia. Jednym z pomysłów jest użycie palet do tworzenia mebli. Wykorzystajmy je do zrobienia biurka. Można je skonstruować na wiele sposobów, ale w wersji dziecięcej europaletę najlepiej wykorzystać na blat. Jeśli kupimy ją w sklepie wnętrzarskim, nie trzeba będzie strugać ani szlifować powierzchni szlifierką. Będziemy również pewni, że nie miała kontaktu z niebezpiecznymi środkami chemicznymi. Tworząc meble w stylu ekologicznym, zwykle nie malujemy drewna, można jednak rozważyć zastosowanie lakieru lub białej bejcy z atestem PN-EN 71-3. Dobry rozmiar podstawy biurka dziecięcego to półpaleta o wymiarach 80 x 60 cm, by dziecko sięgało do końca biurka bez potrzeby wstawania z krzesła.

 

Do zrobienia mebla potrzebne będą jeszcze nogi. Warto zainteresować się gotowymi elementami meblowymi o odpowiedniej wysokości, którą dobierzemy do wzrostu dziecka. Przykładowo – dla malucha o wzroście 120 cm (ok. 6. roku życia) wygodna wysokość blatu to 55 cm, łącznie z jego grubością, który wynosi 14 cm w przypadku europalety. Potrzeba więc nóżek o wysokości ok. 40 cm dla dziecka, które idzie do szkoły. Ciekawym rozwiązaniem będzie wykorzystanie nóg teleskopowych, które można wydłużać i dostosować do wzrostu dziecka.

 

Często do biurka z palet wykorzystuje się efektowny blat szklany, ale w przypadku mebli dla dzieci nie jest on zalecany ze względów bezpieczeństwa. Warto zastosować w tym celu sklejkę, blat kuchenny z naturalnego drewna klejonego lub płytę wiórową, które należy przykręcić do palety wkrętami.

Miejsce do przechowywania i naturalne dekoracje

Stylowym uzupełnieniem biurka z palet będą skrzynie do przechowywania zabawek. Pasują do naturalnej aranżacji pokoju i są bardzo praktyczne. Poza klasycznym zastosowaniem, można budować z nich szafy, po prostu skręcając skrzynki ustawione w pionie. W przypadku młodszych dzieci warto pamiętać o przykręceniu takiej konstrukcji do ściany - maluchy mogą próbować się po nich wspinać. Niezależnie od tego, jak wykorzystamy drewniane skrzynki, możemy je dodatkowo ozdobić bezwonną, bezpieczną farbą lub dekoracjami wykonanymi z drewna czy kolorowego filcu.

 

Ładne drewniane ozdoby można wykonać samemu wraz z dziećmi. Naturalny wystrój osiągniemy dzięki pieńkom i krążkom dekoracyjnym z drewna. Cienkie możemy wykorzystać do zrobienia stylowej ramki okrągłego lustra lub tarczy zegara. Posłużą też za podkładkę lampki biurkowej lub tło do przyklejenia dziecięcych skarbów np. zebranych podczas spacerów w lesie. Oryginalne dekoracje można również zrobić z podkładek korkowych. Te wystarczy wyciąć w atrakcyjne kształty za pomocą noża i przykleić do ściany klejem do tapet.

 

podkładki korkowe na ścianie

Ekologiczny domek w pokoju dziewczynki

Ciekawym elementem dziecięcego pokoju będzie kartonowy domek, w którym dziecko może się bawić i stworzyć swoją prywatną przestrzeń. Maluchy często lubią mieć swoje osobiste miejsce, w którym spędzają czas. Kartonowy dom jest ekologiczny (tekturę produkuje się z makulatury) i zaskakująco wytrzymały. Można go też ozdobić we własnym stylu, a malowanie kredkami lub farbami wraz z dzieckiem to świetna i rozwijająca zabawa.

Inne dekoracje w stylu eko

W aranżacji pokoju dziecięcego nie może zabraknąć fantazji. Oryginalnym elementem będzie własnoręcznie zrobiony namiot w indiańskim stylu, który sprawdzi się do zabawy nie tylko w ogrodzie. Przeczytaj nasz artykuł, jak własnoręcznie wykonać tipi.

 

Drewniany domek nie tylko wpisuje się w styl eko i jest efektowną dekoracją pokoju, ale także może służyć jako łóżko. Zobacz, jak samodzielnie stworzyć domek do spania i zabawy.

Dodano: 12-05-2020
Uaktualniono: 22-05-2020