Dzień Dziecka w domu. Kreatywne sposoby na spędzenie czasu dla najmłodszych

Opinii 0

tekturowy domek dla dzieci

 

Gdy nieprzewidziane okoliczności zmuszają do spędzenia Dnia Dziecka w domu, rodzice muszą wznieść się na wyżyny kreatywności, aby zapewnić swoim pociechom rozrywkę. Podsuwamy kilka pomysłów na oryginalne atrakcje dla dzieci.

Niespodzianka dla małego artysty: wspólne malowanie domku

W poszukiwaniu kreatywnej zabawy, warto rozważyć zakup zabawki, która wyzwoli potencjał twórczy dziecka. Zakup tekturowego domku do pomalowania jest jednym ze sposobów na pomysłowe spędzenie czasu z dzieckiem: jest świetną zabawą, a jednocześnie pobudza wyobraźnię. Możemy ozdobić go kredkami i farbkami szkolnymi, które mamy w domu lub użyć innych akcesoriów plastycznych. Dzięki różnym materiałom stworzymy indywidualny projekt, który wyrazi ekspresję małego artysty. Domek możemy udekorować kredkami, farbami olejnymi, flamastrami lub kolorową kredą, która da ciekawy efekt na ekologicznej tekturze. Ozdoby możemy też wyciąć z kolorowego filcu, który doda wrażeń sensorycznych. Łatwo przykleimy go na taśmę dwustronną. Innym pomysłem jest wykorzystanie kolażu z rodzinnych fotografii, kolorowego papieru i elementów wyciętych z czasopism.

 

malowanie farbami tekturowego domku dla dzieci

 

Ciekawym rozwiązaniem będzie również użycie bezpiecznych farb akrylowych. Farba powinna spełniać normę PN-EN 71-3, być przeznaczona do malowania zabawek lub być oznaczona jako bezpieczna dla dzieci i alergików. Do udekorowania kartonowego domku warto skorzystać z małych wałków, które umożliwią stworzenie równo pomalowanej powierzchni nawet najbardziej początkującemu malarzowi. Do większych powierzchni wybierzmy małe opakowania farby, a do mniejszych detali wystarczą opakowania testowe.

Suchy basen w domu? Sprawdź, jak zrobić basen z kulkami

Zabawką, która zachwyci nawet najbardziej ruchliwego małego poszukiwacza przygód, jest brodzik ogrodowy wypełniony plastikowymi piłkami. Sprawdzi się zarówno w domu, na balkonie, jak i w ogrodzie. Na rynku są dostępne gotowe baseny piankowe, ale dmuchany model będzie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, które zajmie znacznie mniej miejsca po złożeniu. Dodatkowo, w przypadku zabawy w ogrodzie lub na balkonie podczas dobrej pogody, taki basen możemy napełnić wodą. Dla małego basenu dziecięcego o średnicy 120 cm będziemy potrzebować min. 300 piłek plastikowych. Atrakcja sprawdzi się w przypadku siedzących stabilnie niemowlaków, ale zachwyci także niejednego aktywnego przedszkolaka. Dostarczy wrażeń sensorycznych i pozwoli wyszaleć się nawet w czterech ścianach.


suchy basen z kolorowymi piłkami dla dzieci

Drzewo nazwane imieniem dziecka

Innym pomysłem na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem będzie zaangażowanie go we wspólne prace domowe lub ogrodowe. Przykładowo można razem zasadzić roślinę wieloroczną (np. długowieczne peonie) lub drzewko na działce i nazwać je imieniem dziecka. To niepowtarzalna pamiątka, która przez lata będzie dostarczała niezwykłych emocji. Późna wiosna to dobry czas na sadzenie większości roślin w ogrodzie, w tym również drzew. By wspólnie zasadzić drzewo, potrzebujemy przede wszystkim wybranej rośliny, a w przypadku prac na działce przydatny będzie również szpadel.

 

Jeśli zdecydujemy się na drzewko owocowe, przed posadzeniem korzenie drzewa powinny moczyć się i namiękać przez godzinę w wiadrze z wodą. Następnie należy wykonać ok. półmetrowy dół, którego dno warto spulchnić, przekopując szpadlem. Pamiętajmy, że nie stosuje się żadnych nawozów na korzenie drzewa. Po wsadzeniu rośliny do dołu należy ją przykryć ziemią, potrząsając i udeptując ją tak, by przylegała do systemu korzeniowego. Bezpośrednio wokół pnia powinniśmy utworzyć małe wgłębienie, które pomoże utrzymać wodę. Ostatni etap to obfite podlanie naszego nowego drzewa (całym wiadrem wody czyli ok. 10 l).

 

sadzenie drzewa z dzieckiem na działce

 

Jeśli nie mamy ogródka, możemy zasadzić kwiat w doniczce w domu – np. wieloroczne fikusy, cissusy lub wytrzymałą dracenę.

 

Kiedy już zasadzimy roślinę, przygotujmy kolejną atrakcję dla miłośników przyrody i ekologii. Dobrą zabawą dla małych majsterkowiczów będzie samodzielna budowa domku dla owadów. Sprawdź, jak zrobić hotelik dla pszczół, by nauczyć dziecko dbania o środowisko.

Dodano: 06-05-2020
Uaktualniono: 15-05-2020