Drobne prace w ogrodzie - jak się przygotować?

Opinii 0

prace w ogrodzie, kopanie ziemi

Po zimie w naszych ogrodach może być sporo do zrobienia. Podpowiadamy, jak przygotować się do wiosennych prac ogrodowych i o czym pamiętać. Zobacz, jakie akcesoria przyspieszą i ułatwią pracę.

 

Odzież robocza to podstawa

Dlaczego warto postawić na używanie odzieży tego typu w ogrodzie? Odzież robocza nie tylko uchroni ubrania przed zabrudzeniem, ale także pomoże zamortyzować niektóre drobne urazy czy otarcia skóry. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę?

Sadzenie kwiatów w doniczkach. Osoba trzyma doniczkę z rośliną. Obok stoi konewka.

Spodnie robocze lub ogrodniczki

Spodnie robocze czy ogrodniczki uszyte są z wytrzymałego materiału, zwykle bawełny z dodatkiem spandeksu czy poliestru. To sprawia, że nie niszczą się tak szybko jak zwykłe spodnie. Zazwyczaj są także wzmacniane w miejscach, które najczęściej się przecierają, a więc na szwach, gdzie materiał się łączy, a także np. w okolicach kolan. Solidne szwy gwarantują ich długie użytkowanie. Dodatkowym atutem są kieszenie, w których można trzymać narzędzia: pozwalają choćby na łatwe i wygodne przenoszenie drobnych narzędzi z miejsca na miejsce. Niektóre modele mają też specjalną kieszeń na smartfona.

Kobieta z rudymi włosami pochylona nad kwiatami

Bluza robocza

Pogoda na początku wiosny bywa kapryśna. Dlatego, jeśli zabierasz się za prace w ogrodzie, zadbaj o swój komfort. Specjalna bluza robocza z pewnością się przyda - nie tylko ochroni przed zimnem, ale dodatkowo także przed działaniem przed wiatru i deszczu. Jeżeli martwisz się tym, że bluza robocza sprawi, że skóra nie będzie oddychać, sprawdź, czy ma ona otwory zapewniające cyrkulację powietrza.

Rękawice

Kto lubi spędzać czas w swoim ogrodzie lub pielęgnować rośliny na balkonie wie, że noszenie rękawic w takich sytuacjach jest niezbędne. Właściwie dobrane, pomagają nie tylko zachować dłonie w czystości, lecz także chronić je przed czynnikami chorobotwórczymi, pochodzącymi np. z drażniących substancji wydzielanych przez rośliny. Rękawice ochronne możesz dobierać w zależności od potrzeb – jednorazowe sprawdzą się w kontakcie ze szkodliwymi specyfikami (np. nawozami), wielorazowe natomiast możesz wykorzystać, kiedy pielisz grządki, sadzisz nasiona w ziemi, czy masz do czynienia z zanieczyszczeniami.

Dwójka seniorów w rękawiczkach ogrodowych podczas prac ogrodowych

Buty robocze

Buty robocze z pewnością okażą się nieodzowne, gdy zabierasz się za prace podczas deszczu czy zamierzasz pracować w miejscu, w którym łatwo się ubrudzić. Dlaczego warto je mieć? Przede wszystkim są nieprzemakalne. Wbrew pozorom, są bardzo wygodne – gwarantują więc komfortową pracę, a do tego łatwo zachować je w czystości. Zazwyczaj, po zakończonej pracy, wystarczy przetrzeć je miękką i wilgotną szmatką.

Różowe kalosze ogrodowe stojące obok narzędzi ogrodowych, sadzonek i konewki. W tle czerwone tulipany.

Akcesoria ochronne

Jeśli planujesz przeprowadzić drobne prace ogrodowe, pomyśl także o bezpieczeństwie. Oprócz odpowiedniej odzieży, w swoich przygotowaniach weź pod uwagę zakup akcesoriów ochronnych.

Osoba w rękawiczkach podczas prac ziemnych w ogrodzie

Żelowe lub piankowe nakolanniki

Prace w ogrodzie często wymuszają klękanie lub siadanie na ziemi. Niezbędne wówczas okażą się żelowe lub piankowe nakolanniki. Przede wszystkim pomagają nie obciążać nadmiernie stawów. Pozwalają również odseparować kolana od chłodnej wczesną wiosną ziemi. Dodatkowo chronią kolana przed zabrudzeniem.

Osłona twarzy

Specjalna osłona twarzy ochroni ją przed zabrudzeniami, błotem czy trawą. Dodatkowo może ochronić przed urazem – gdy w trakcie prac jakiś element niespodziewanie odbije się w twoją stronę. Latem taka osłona może też separować twarz od latających owadów.

Okulary i gogle ochronne

Podczas pracy w ogrodzie należy zadbać o bezpieczeństwo oczu, zakładając specjalne okulary i gogle ochronne. Pozwoli to na przeciwdziałanie szkodliwemu wpływowi promieni słonecznych, które wiosną jest coraz intensywniejsze, a także zabezpiecza przed wpadaniem drobnych elementów do oczu. Ochrona oczu podczas np. koszenia trawy jest niezbędna.

Osoba ubrana w kalosze w kropki oraz rękawiczki ogrodowe podczas sadzenia roślin w ogrodzie

 

Narzędzia – co będzie potrzebne?

Czas pomyśleć o narzędziach. Proponujemy listę niezbędników – oto drobne narzędzia przydatne w każdym ogrodzie. W odróżnieniu od ich klasycznych większych wersji, pozwalają na miejscowe i bardziej dokładne prace obejmujące konkretną roślinę.

Widełki i łopatka ogrodowa wbite w ziemię. Drobne narzędzia ogrodowe

Zestaw grabek

Szykując prace porządkowe, rozważ zakup zestawu grabek. Grabki o różnym rozstawie zębów, pozwolą Ci kompleksowo zająć się ogrodem. Narzędzia te pomogą zachować porządek wokół roślin – zagrabić suche części, a także drobne chwasty czy poprawić rozmieszczenie trocin lub kory, a także spełnić funkcję spulchniacza gleby.

Dłonie trzymające ziemię podczas sadzenia.

Łopatka

Łopatka, w odróżnieniu od zwykłej łopaty, jest poręczniejsza i pozwala na wykopanie mniejszego otworu. Do wyboru mamy łopatki płaskie i głębokie (przydadzą się przy przesadzaniu roślin - łatwiej na nie nabrać glebę). Najlepiej wybrać taką, która pozwoli na wygodną pracę. Warto zwrócić uwagę także na tworzywo, z którego jest wykonana. Najdłużej posłużą nam łopatki wykonane ze stali nierdzewnej i z drewnianymi rączkami - nie rdzewieją zbyt szybko, nawet po intensywnym sezonie i nie odkształcają się ani łamią. Drewniany uchwyt z kolei dobrze układa się w dłoni.

Dłonie w rękawiczkach trzymające sadzonkę i motyczkę

Motyka

Przy sadzeniu roślin niezbędne jest spulchnianie gleby, a do tego nieodzowna jest motyka. Motyki mają zwykle dwie formy – albo zaostrzonego kawałka metalu, którym spulchnisz ziemię, sprawiając, że więcej powietrza dostanie się do korzeni roślin, albo układu zębów, podobnego do grabek. Dobrze jest dobrać takie narzędzie, które pozwoli nam na wygodną pracę. Jeśli pracujemy w trudno dostępnych miejscach, możemy dobrać mniejszą motykę, którą precyzyjnie dotrzemy do danego obszaru.

Wyrywanie chwastów bez rękawic i narzędzi

Wycinacze chwastów lub sekator

Jak pozbyć się niechcianych roślin? Przydatne w tym przypadku okażą się różnego typu wycinacze i wyrywacze do chwastów. Zastosowanie takich narzędzi pozwala na szybkie i niemal bezwysiłkowe ich usunięcie, bez obawy o to, że inne uprawy zostaną uszkodzone. Pomocne będzie też użycie sekatora, dzięki któremu pozbędziesz się suchych gałązek lub nadasz krzewom i żywopłotom upragniony kształt.

Dodano: 06-04-2020
Uaktualniono: 17-04-2020