Domek dla dzieci: do spania i zabawy

Opinii 0

drewniany domek w pokoju dziecięcym

 

Nie dość, że wygląda bardzo modnie i pasuje do popularnego stylu skandynawskiego oraz zajmuje mało miejsca, to jeszcze pozytywnie wpływa na rozwój malucha. Jest zgodny z zasadami pedagogiki Marii Montessori, która zalecała m.in., by pokój dziecięcy miał niskie łóżko, które mogłoby służyć do zabawy, a z którego dziecko mogłoby samodzielnie wychodzić, by odkrywać zakątki swojego pokoju. Ponadto można je zrobić samemu. Podpowiadamy, jak zbudować łóżko-domek, czyli idealny mebel do każdego pokoju dziecięcego.

Jak zrobić łóżko w kształcie domku: potrzebne materiały i przygotowania

 łóżko w kształcie domku dla dzieci

 

Do stworzenia najprostszego domku do zabawy i spania potrzebne będą:

 

 • materac (materace dla dzieci zwykle mają wymiary 80 x 160 cm),

 • tarcica:

  • 5 kantówek, łat lub listew o długości materaca;

  • 4 kantówki o długości równej szerokości materaca dodanej do szerokości drewna przeznaczonego na dłuższy bok;

  • 4 listew o wysokości zaplanowanego domu (zalecamy ok. 1 m);

  • 4 desek o długości wynoszącej 72% szerokości materaca przyciętych z obu stron pod kątem 45 stopni prostopadle wobec siebie (w kształcie trapezu równoramiennego);

 • listwy do stelaża materaca (jeśli zdecydujemy się nie kłaść materaca bezpośrednio na podłodze);

 • krajzega, ukośnica lub pilarka ukosowa, ewentualnie zwykła piła do drewna wraz ze skrzynką uciosową (jeśli nie udało nam się kupić od razu łat przyciętych pod kątem 45 stopni);

 • wiertarko-wkrętarka wraz z końcówkami do wkręcania;

 • poziomica;

 • klej do drewna;

 • bejca,farba lub lakier do drewna;

 • pędzel;

 • wkręty do drewna;

 • papier ścierny (najlepiej wraz z klockiem szlifierskim).

 

Budowę należy zacząć od przygotowania drewna. Jeśli listwy nie są oheblowane, trzeba je zeszlifować papierem ściernym, by były gładkie i pozbawione zadr. Następnie powinno się pomalować drewno bejcą, farbą lub lakierem (w zależności od oczekiwanego efektu) za pomocą ruchów pędzla prowadzonego wzdłuż włókien drewna. Malowanie należy przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta (np. popularna biała bejca wymaga dwóch warstw położonych w odstępie pół godziny).

 

domek do zabawy i spania dla dzieci

Łóżko-domek DIY – jak je zbudować?

Budowę domku należy zacząć od skręcenia ramy łóżka. Z dwóch listew o długości materaca i dwóch o jego szerokości tworzymy na ziemi prostokąt. By rama wytrzymała zabawy dziecka, należy ją zarówno skleić klejem oraz skręcić wkrętami (jeśli uprzednio wywiercimy wąskie otwory w miejscu wkrętu, drewno nie popęka w czasie łączenia desek). Analogicznie trzeba postąpić w czasie dodawania kolumn w rogach łóżka – tu warto posłużyć się poziomicą, by efekt był lepszy. Następnie należy złożyć i przymocować górną ramę z tych samych elementów i w ten sam sposób, co ramę dolną. Pochyły dach składa się z dwóch desek z ukośnymi końcami złożonymi pod kątem prostym, w obu szczytach łóżka. Ostatnim elementem będzie kalenica (belka łącząca najwyższe punkty konstrukcji) z piątej, długiej kantówki.

 

Materac może leżeć na podłodze, umożliwiając dziecku samodzielne wchodzenie i schodzenie. Będzie to zgodne z zasadami Montessori. Jeśli jednak chcemy, żeby był wyżej, możemy go po prostu ułożyć na paletach (zwykle mają szerokość 80 cm i różną długość) lub sami wykonać stelaż. Potrzebne będą do tego cienkie listwy o szerokości ok. 5 cm, dłuższe o kilka centymetrów od szerokości materaca. Należy je zamocować wkrętami do drewna do obu dłuższych boków ramy łóżka, w poprzek materaca, zostawiając między nimi 2-5 cm przerwy. Do materaca o długości 160 cm z zakładaną przerwą o szerokości 5 cm potrzeba będzie 16 listew.

 

łóżko dla dziecka w kształcie domku

Ozdoby do domku-łóżka

Aby łóżko dziecka było przyjemnym miejscem zabawy w ciągu dnia, nie zapomnijmy o miękkiej i wygodnej narzucie lub pledzie. Przydadzą się też ładne poduszki dekoracyjne. Ozdoby, takie jak święcące kule, girlandy z proporczyków, flagi lub lampiony, pomogą stworzyć przyjemną atmosferę i podkreślić indywidualny charakter pokoju. W ciągu nocy przydadzą się: prześcieradło, kołdra z poszewką i poduszki.

 

Ciekawym rozwiązaniem jest również nakrycie domku tkaniną, która stworzy przytulną atmosferę i zasłoni nadmiar światła w nocy. Oddzieli też osobistą przestrzeń dziecka od reszty pokoju, stając się czymś w rodzaju bazy lub namiotu. Najprostszym sposobem będzie przykrycie łóżka domku tkaniną z tiulu lub firanką. Warto przyszyć ją wokół kalenicy, by nie spadała w czasie zabawy. W ciągu dnia możemy ją po prostu odsłaniać jak zwykłe zasłony. Można również zastosować cięższe tkaniny, żeby np. ograniczyć ilość światła. W takim wypadku atrakcyjnie będzie wyglądać podwiązywanie materiału na kolorowe troki do górnej belki.

 

dziecięce łóżko domek

Dodano: 26-04-2020
Uaktualniono: 27-04-2020