DIY: Tablica na narzędzia

Opinii 0

narzędzia na ścianie

Tablica na narzędzia jest praktycznym sposobem na organizację i uporządkowanie warsztatu. Właściwie zaprojektowana pozwala zaoszczędzić sporo miejsca i czasu, który często przeznacza się na szukanie odpowiedniego przyrządu. Dodatkowo prezentuje się efektownie. Zbudowanie tablicy narzędziowej, która pomoże uporządkować nasze przyrządy, nie jest trudne. Jak ją stworzyć?

 

Własnoręczne zbudowanie tablicy narzędziowej może przynieść prawdziwą satysfakcję. Tablice narzędziowe cieszą się ogromną popularnością wśród majsterkowiczów, ponieważ pomagają zorganizować warsztat, dom lub garaż. Każdy przyrząd posiada swoje miejsce, dzięki czemu łatwiej i szybciej pracujemy.

Jak zacząć przygotowanie tablicy na narzędzia?

W pierwszym kroku powinniśmy zastanowić się, czego oczekujemy po naszej, wykonanej własnoręcznie tablicy narzędziowej. Przydatna może okazać się lista przedmiotów, które chcielibyśmy na niej umieścić. W ten sposób możemy przewidzieć, jaka powierzchnia będzie nam potrzebna, a także wstępnie rozplanować układ poszczególnych narzędzi.

 

Co najczęściej umieszczamy na tablicy na narzędzia?

 

  • Klucze, które możemy ułożyć wielkością, dzięki czemu szybciej znajdziemy potrzebny rozmiar.

  • Drobne narzędzia, jak sekatory, kombinerki, szczypce bądź nożyce.

  • Różnego rodzaju śrubokręty.

  • Zapasy wszelkiego typu gwoździ, śrubek, nakrętek, podkładek czy wkrętów.

  • Lekkie elektronarzędzia, jak wkrętarka lub lutownica.

  • Przydatne przy wszelkich pracach akcesoria, jak poziomica, miarka czy nożyk.

  • Często używane sprzęty, jak pompka rowerowa czy przedłużacz.

 

Każda z tych rzeczy różni się rozmiarem oraz potrzebuje innego typu uchwytu, żeby móc wygodnie z niej korzystać. Część z materiałów potrzebnych do wykonania tablicy na narzędzia możemy odnaleźć w domu, pozostałe, jak chociażby haki i organizery ścienne możemy np. zamówić online.

Dlaczego tworzymy tablicę narzędziową?

Argumentów za przygotowaniem tablicy na narzędzia jest wiele. Podstawowy to oczywiście oszczędność czasu. Szukanie potrzebnego narzędzia w stercie przyrządów może być nie tylko czasochłonne, ale też wyjątkowo irytujące.

 

Pamiętajmy również, że z narzędzi w garażu i warsztacie często nie korzystamy sami. Dzieląc sprzęt z innymi domownikami lub współpracownikami, musimy wręcz zadbać o odpowiednią organizację. W przeciwnym wypadku odkładane w różne miejsca narzędzia uniemożliwią skuteczną pracę. Korzystając z tablicy, mamy szybki wgląd w gotowe do pracy przybory. Od razu widzimy, czy brakuje nam jakiegoś klucza lub pędzla w odpowiednim rozmiarze lub czy np. taśma klejąca kończy się i trzeba dokupić nową.

Podstawa tablicy na narzędzia DIY

Podstawą tablicy narzędziowej jest znalezienie odpowiedniego materiału, który zawiesimy na ścianie. Zazwyczaj wybieramy spośród trzech najpopularniejszych tworzyw: płyty z drewna, płyty z grubej blachy lub gotowej blachy perforowanej.

 

W przypadku drewna, ze względu na jego miękką strukturę, bardzo łatwo zamontujemy wszelkie uchwyty, potrzebne do ekspozycji sprzętów. Najczęściej są to dość długie gwoździe, na których możemy zawiesić nasze narzędzia. Do stworzenia tablicy możemy wykorzystać np. zużyty kuchenny blat, lub wersji bardziej estetycznej, gdy chcemy uniknąć dodatkowego czyszczenia, płyty OSB.

 tablica narzędziowa

Kiedy decydujemy się na wariant z odpornej blachy, optymalnym rozwiązaniem będzie zakup nowego arkusza. Pamiętajmy jednak, że musi być on odpowiednio gruby (minimum 1 mm), żeby utrzymać zawieszone narzędzia. Najłatwiej będzie zamontować wieszaki na blasze dziurkowanej.

 

jak uporządkować narzędzia

Jak wieszać narzędzia?

Przygotowując projekt, zastanówmy się, jakich narzędzi używamy najczęściej. To po nie będziemy sięgać regularnie, dlatego warto zarezerwować dla nich główną przestrzeń na naszej tablicy.

 

Planując rozmieszczenie poszczególnych narzędzi, należy wziąć pod uwagę rozstaw elementów, które chcemy umieścić na tablicy. Warto zacząć od zagospodarowania przestrzeni dla największych przyrządów (sekatora, kombinerek itp.). Należy zmierzyć je w najszerszym miejscu. Sporo miejsca zajmą także pudełka na drobne elementy. Z kolei, w uporządkowaniu tych najmniejszych - kluczy i śrobokrętów - ważna jest kolejność i ustawienie od największego do najmniejszego. Na etapie planowania należy też rozważyć, które z elementów zamieścimy poziomo, a które w pionie.

 

Jak zawiesić narzędzia? Częstym domowym sposobem na wieszaki są po prostu gwoździe. Jeśli będą one wystarczająco długie i solidne (rekomenduje się użycie gwoździ 7-10 cm), bez trudu utrzymają nawet ciężkie nożyce ogrodowe.

 

W przypadku organizacji drobnych elementów, jak śrubki lub wkręty, potrzebne będzie użycie i przytwierdzenie pojemników. W tym celu możemy skorzystać z gotowych rozwiązań oraz organizerów. Mogą to być proste kuwety lub specjalne pojemniki zamykane, które można zabrać ze sobą, jeśli pomagamy sąsiadom lub pracujemy w ogrodzie. Pojemniczki można stworzyć też samodzielnie, wykorzystując puste puszki, które łatwo przybić do tablicy albo słoiki na specjalnym uchwycie, który okala ich obwód. To dobry sposób na przechowywanie chociażby pędzli czy śrubokrętów. Do tych ostatnich możemy wykorzystać też specjalne wieszaki z wypustkami lub dziurkami na narzędzia.

 

jak wieszać narzędzia

 

Przydatne będą różnego typu haki, na których da się zawiesić cięższe przedmioty, np. wkrętarkę. Pamiętajmy też, że do niektórych narzędzi (np. długich), jak poziomica, będziemy potrzebować co najmniej dwóch haków, aby zapewnić im stabilne oparcie. Jeśli często wymieniamy narzędzia lub regularnie ich nam przybywa, warto wybrać do ich organizacji szynę, na której w dowolny sposób możemy rozkładać haki i wieszaki bez konieczności demontażu całej tablicy narzędziowej.

Czego unikać przy tworzeniu własnej tablicy?

Podczas projektowania własnej tablicy warto zachować umiar, szczególnie w wyborze elementów: jeśli połowę tablicy zajmie np. piła ręczna, może zabraknąć przestrzeni na najważniejsze klucze czy śrubokręty. Warto wiedzieć też, że w tablicach na narzędzia rzadko wykorzystuje się półki. Są one po prostu niepraktyczne i zbyt ciężkie.

Tablica narzędziowa – najczęstsze pytania

 

Z czego wykonać tablicę na narzędzia? Przeważnie jest to drewno, płyta OSB, blacha lub blacha perforowana.

 

Jakie narzędzia wieszać na tablicy? Przede wszystkim drobne, które łatwo zgubić oraz te, których używamy najczęściej.

 

W czym przechowywać drobne elementy? Można skorzystać z gotowych pojemników i kuwet lub wykorzystać stare opakowania plastikowe bądź blaszane puszki.

 

Na czym wieszać narzędzia? Do wieszania wykorzystujemy gwoździe, haki, szyny lub specjalne wieszaki, które znajdziemy w każdym sklepie budowlanym.

 

Jak duża powinna być tablica? Wszystko zależy od naszych potrzeb i dostępnego miejsca. Pamiętajmy jednak, że narzędzi przybywa, warto więc uwzględnić to przy tworzeniu tablicy.

 

Dodano: 15-04-2020
Uaktualniono: 20-04-2020