Czas na drobne naprawy domowe

Opinii 0
narzędzia na stole
 
Nadmiar wolnego czasu to idealny moment, żeby zająć się rzeczami, które zawsze schodziły na dalszy plan w domowym harmonogramie. W końcu możesz zająć się obluzowanymi drzwiczkami od kuchennej szafki czy zapychającą się umywalką w łazience. W wielu przypadkach nie potrzebujesz wcale pomocy fachowca. Wystarczy trochę czasu oraz odpowiednie narzędzia.
 

 

Drobne naprawy w kuchni

Niewielkie, kuchenne usterki zdarzają się w każdym domu: w końcu intensywnie eksploatujemy wszystkie sprzęty dostępne w tym pomieszczeniu. Nie ma się co zatem dziwić, że każda używana na co dzień kuchnia będzie raz na jakiś czas wymagać kilku napraw. Co możesz zrobić samodzielnie? 
 
Zacznij od zlewu - w tym przypadku przeoczenie drobnych usterek może oznaczać poważne kłopoty w przyszłości. Nawet jeśli odpływ nie jest jeszcze zatkany, odkręć i przeczyść syfon. Wyrzuć resztki zalegającego jedzenia do kosza, a otwór w zlewie wypełnij mieszanką octu i sody oczyszczonej. W ten sposób łatwo, szybko i ekologicznie udrożnisz rurę odpływową. Po zakończeniu ponownie umieść syfon w otworze w zlewie. 
 
Zajmij się także uszczelkami. Najczęstszą usterką hydrauliczną w kuchni jest właśnie zużyta lub odkształcona uszczelka. Nie musisz jednak od razu jej wymieniać. Aby ją uratować, wyczyść ją z brudu i kamienia, a następnie włóż na kilka chwil do gorącej wody. Uszczelka zmięknie i w ten sposób powinna dopasować się do kształtu rury.  Jeśli jednak konieczna jest wymiana, musisz jedynie odkręcić śrubę mocującą baterię i wyjąć starą uszczelkę – na podstawie jej wymiarów dobierzesz nową. 
 
Kuchennym problemem są także niedomykające się szafki. Jeśli już od dłuższego czasu masz z tym kłopot w swojej kuchni, konieczna może być wymiana zawiasów. Czasem wystarczy samo ich dokręcenie, a w poważniejszych przypadkach podklejenie do powierzchni drzwiczek. Jakie zawiasy kupić? Wybierz prosty zawias kątowy, który możesz wymienić i wyregulować samodzielnie lub profesjonalne zawiasy samodomykające z cichym domykiem.


 

Co można naprawić w łazience?

W łazience najczęstszym problemem jest grzyb lub pleśń na wypełnieniu wokół wanny, brodzika i umywalki. Świeżą pleśń możesz usunąć za pomocą preparatu pleśniobójczego w sprayu albo za pomocą środków, które masz pod ręką w domu. Pierwszy sposób wymaga użycia wybielacza. Namoczony w wybielaczu kawałek waty pozostaw na noc na fudze lub silikonie pokrytym grzybem. Następnego dnia usuń watę i spłucz zabrudzone miejsce wodą.
Drugi sposób wymaga przygotowania roztworu ⅔ szklanki amoniaku i dwóch łyżeczek sody oczyszczonej. Taką mieszankę przelej do butelki z atomizerem i spryskaj zabrudzoną powierzchnię. Po upływie godziny wyszoruj brudne miejsca starą szczoteczką do zębów, spłucz wodą i dokładnie osusz.   
 
Jeśli jednak już od dłuższego czasu spoina jest pokryta nieestetycznym, czarnym nalotem, pora na wymianę silikonu. Oto, co będzie ci do tego potrzebne:
 
- nożyk lub zdzierak do fug,
- taśma malarska,
- silikon sanitarny,
- pistolet do silikonu,
- szpachelka do wygładzania silikonu.
 
1. Starą spoinę usuń za pomocą ostrego noża lub zdzieraka do fug – zachowaj ostrożność, by nie uszkodzić płytek i podłoża.
2. Oczyść dokładnie powierzchnię z resztek silikonu, osadów z mydła i innych zabrudzeń oraz odtłuść miejsca, które chcesz pokryć silikonem.
3. Zabezpiecz krawędź wanny, umywalki lub brodzika oraz ścianę taśmą malarską – dzięki temu unikniesz niepotrzebnych zabrudzeń.
4. Szczelinę należy wypełnić silikonem sanitarnym, który wyciska się specjalnym pistoletem do silikonu. Silikon sanitarny jest odporny na grzyby, pleśń oraz działanie wilgoci – doskonale sprawdza się w łazienkach i na powierzchniach narażonych na częsty kontakt z wodą.
5. Równomiernie nałóż wypełnienie, zwilż je delikatnie wodą i wyprofiluj zdecydowanym, ciągłym ruchem za pomocą szpachelki. Odpowiednie profilowanie zapobiegnie gromadzeniu się wody oraz powstawaniu kolejnych osadów pleśniowych.
6. Pozostaw silikon do zastygnięcia zgodnie z zaleceniami producenta – brzeg armatury jest już zabezpieczony!
 
 

Prace nie tylko wewnątrz w domu

Ładna pogoda zachęca do spędzania czasu na zewnątrz. Połącz przyjemne z pożytecznym i „rozpraw się” z tym, co jest do poprawienia na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. 
Początek wiosny to ten moment, w którym warto zająć się powierzchnią balkonu i tarasu. W pierwszej kolejności usuń z nich wszelkie zbędne przedmioty, takie jak donice na kwiaty, karmnik dla ptaków, wiszące ozdoby. Pozamiataj zalegające, przemarznięte liście i piach. Następnie wyczyść powierzchnię ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Dopiero teraz możesz ocenić stan materiału, który pokrywa balkon lub taras.
Jeśli na ich powierzchni znajdują się przebarwienia, możesz sobie z nimi poradzić za pomocą środków do czyszczenia ceramiki łazienkowej (dobrze radzą sobie z usuwaniem przebarwień z plastiku i materiału PVC). Jeśli jednak na balkonie lub tarasie znajdują się osady z kamienia i soli, trzeba sięgnąć po mocniejsze, żrące substancje, np. te do czyszczenia toalet. Upewnij się jednak, że te preparaty nie zagrażają materiałowi, z którego wykonany jest balkon lub taras.
 
W słoneczny dzień możesz zająć się także renowacją ogrodzenia. Zabezpiecz metalowe ogrodzenie lub balustradę przed korozją – takie rzeczy mają tendencję do rdzewienia, co prowadzi do powstawania uszkodzeń.

Poniżej lista potrzebnych rzeczy:  
- papier ścierny ewentualnie druciana szczotka,
- podkład do metalu i/lub antykorozyjna farba do metalu niewymagająca podkładu,
- pędzel, wałek albo pistolet do malowania natryskowego.  
 
Zanim rozpoczniesz malowanie, odpowiednio przygotuj podłoże: bramę lub inne metalowe elementy architektury wyczyść papierem ściernym i usuń pył za pomocą szczotki. W przypadku dużych płatów odpadającej farby, usuń uszkodzone powłoki: tu konieczna będzie twarda szczotka druciana lub gruboziarnisty papier ścierny. Na koniec podłoże powinieneś odtłuścić za pomocą detergentu. Do malowania ogrodzenia lub tarasowej czy balkonowej barierki z metalu wykorzystaj specjalne farby antykorozyjne, które będą stanowiły dobre zabezpieczenie przed rdzą.
 
Przy malowaniu dużych i płaskich powierzchni najwygodniej użyć płaskiego pędzla lub wałka. Jeśli malujesz na przykład bogato zdobioną furtkę czy bardzo dekoracyjną balustradę o wymyślnych kształtach, przyda się także mały, okrągły pędzel lub nawet pistolet do malowania natryskowego. Dla uzyskania najlepszego efektu po wyschnięciu pierwszej warstwy farby nałóż drugą. Pamiętaj, by malować ogrodzenie czy barierki podczas odpowiednich warunków atmosferycznych. Duża wilgotność powietrza czy zbyt silne słońce sprawią, że nie uda ci się skutecznie zabezpieczyć metalowych elementów. Wiatr również nie sprzyja takim pracom, ponieważ nanosi kurz na mokrą powierzchnię. Optymalnie jest wybrać ciepły (ale nie gorący), suchy dzień i malować przy niewielkim nasłonecznieniu.

       

Przed rozpoczęciem pracy...

Gdzie kupić niezbędne narzędzia i akcesoria?
Jeśli nie masz w domu materiałów niezbędnych do wykonania wszystkich prac, na początek skup się na tych, które zrobisz, wykorzystując posiadane narzędzia. Pozostałe materiały kup online.
 
Gdzie znaleźć wskazówki dotyczące tego typu prac?
W Internecie znaleźć można nie tylko artykuły opisujące krok po kroku prace związane z poszczególnymi naprawami czy pracami remontowymi, ale również filmy instruktażowe. Zapraszamy też do naszego działu porad oraz na forum, które jest miejscem wymiany doświadczeń, wskazówek i informacji na tematy związane z budową oraz remontem.
Dodano: 01-04-2020
Uaktualniono: 17-04-2020