Ciekawe zabawy ruchowe dla dzieci z wykorzystaniem przedmiotów, które znajdziesz w domu

Opinii 1

 dziewczynka bawiąca się w pokoju

 

Dzieci nudzą się nie tylko w czasie deszczu. Nuda jest tym dotkliwsza, kiedy nie można wyjść na zewnątrz mimo pięknej pogody. Jeśli twoja pociecha nie ma już ochoty na kolejne kolorowanki czy łamigłówki i widzisz, że potrzebuje zdrowej porcji ruchu, pora sięgnąć po specjalne środki.Jeśli rower czy hulajnoga muszą jeszcze poczekać, możesz wykorzystać odrobinę miejsca w salonie lub korytarzu i... sprzęt domowy. Kreatywne zabawy ruchowe spodobają się całej rodzinie!

Domowy tor przeszkód

Co możesz wykorzystać do stworzenia domowego toru przeszkód lub labiryntu? Absolutnie wszystko! Meble, krzesła, skrzynki, deski, wieszaki, stołki, koce... Ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia. Doskonałym elementem, który przyda się przy tworzeniu takiego toru przeszkód, będzie plandeka lub folia, które znajdziesz pewnie w garażu. Dzięki nim stworzysz dodatkowe korytarze. Wykorzystuj przedmioty, które nie zniszczą się łatwo, jeśli cała konstrukcja zachwieje się w posadach. Duży tor przeszkód możesz rozstawić w korytarzu – tunel od ściany do ściany wykonaj z krzeseł i plandeki, koca lub mebli. Najprostszy tor przeszkód to... zwykły sznurek rozciągnięty na kształt pajęczyny – wyzwaniem będzie przejście trasy bez dotknięcia sznurka jakąkolwiek częścią ciała. Zaangażuj dziecko w tworzenie – z pewnością podsunie ci wiele ciekawych pomysłów.

 

Jeśli nie macie zbyt dużego mieszkania, razem z dzieckiem możecie wybudować mniejszy tor przeszkód dla przytulanek lub samochodzików. Dodatkowo opracujcie wspólnie mapę labiryntu lub toru przeszkód na dużym kartonie – to zajęcie na całe popołudnie.

Zamek, namiot czy baza?

Budowanie „bazy” to ulubiona zabawa wszystkich dzieciaków. Najprostsze schronienie lub namiot można stworzyć z wykorzystaniem krzeseł i koca, jednak na wolne popołudnie możecie zaplanować budowę prawdziwej rezydencji. Jeśli na dnie szafy kurzą się stare zasłony lub pokrowce na ubrania, możecie wykorzystać je do stworzenia wejścia; cała konstrukcja może opierać się na wieszaku na ubrania czy desce do prasowania. Kiedy baza już powstanie, może być zarówno zamkiem zdobywanym przez rycerzy, jak i wnętrzem rakiety kosmicznej: wszystko zależy od tego, na jaką zabawę macie akurat ochotę. Wnętrze schronienia możesz rozjaśnić lampkami choinkowymi na baterie – twoje dziecko będzie uwielbiało bawić się i spędzać w nim czas. Alternatywą dla bazy jest także indiańskie tipi, czyli namiot do zabawy, który możesz umieścić zarówno w domu, jak i ogrodzie.

 

dzieci w domowym tipi diy

Czas na majsterkowanie

Jeśli po remoncie zostało ci nieco materiałów budowlanych, a twoje dziecko coraz bardziej interesuje się narzędziami, pora na naukę podstaw. Wystarczy kilka deseczek lub listew, trochę narzędzi – i już zestaw małego majsterkowicza jest gotowy. Miłośnicy Boba Budowniczego z pewnością chętnie spróbują swoich sił w piłowaniu czy wbijaniu gwoździ. To świetna zabawa, ale również nauka – aby przebiegały bezpiecznie, niezbędna jest kontrola rodzica. Narzędzia dobierz pod kątem wieku i umiejętności dziecka. Mały młotek, kilka gwoździ, krótkie śrubki i śrubokręt, bezpieczny pilnik... Taki zestaw wystarczy na początek. Jednak zanim przekażesz narzędzia dziecku upewnij się, czy na pewno każde z nich jest sprawne.

 

Wbijanie gwoździ to bardzo satysfakcjonujące zajęcie, a połączenie ze sobą kilku deseczek napawa dumą zarówno dziecko, jak i rodziców. Kącik majsterkowicza możecie zorganizować na balkonie; to świetne miejsce na zabawę podczas ciepłych i słonecznych dni.

 

dziecko bawiące się w majsterkowanie

Tablica manipulacyjna dla najmłodszych

Maluchy uwielbiają tablice manipulacyjne. Potrafią spędzać długie godziny na naciskaniu, przełączaniu, przypinaniu i odpinaniu. To również doskonałe ćwiczenie dla małych rączek. Przedmioty codziennego użytku okazują się często o wiele lepszymi zabawkami niż kolorowe przytulanki i głośne maskotki. Co najważniejsze, tablicę manipulacyjną można zrobić samodzielnie. W Internecie znajdziesz wiele inspiracji i prostych rozwiązań. Wystarczy drewniana lub sklejkowa płyta albo kawałek płyty karton-gips (może to być pozostałość po remoncie) oraz kilka drobnych przedmiotów.


Oto, co może znaleźć się na tablicy manipulacyjnej:


  • klamka, dzwonek,

  • zasuwka, łańcuch, kłódka,

  • włącznik, gniazdko,

  • miarka, suwak i inne.

 

Wszystkie te elementy znajdziesz w domu albo bez problemu dokupisz. Jednak nie każdy przedmiot będzie się nadawał do zabawy dla dziecka. Zanim dasz mu coś do ręki, upewnij się, czy nie zrobi sobie tym krzywdy i zawsze miej swoją pociechę na oku w trakcie zabawy. Pamiętaj, że tablica manipulacyjna nie może mieć zbyt małych elementów, które dziecko mogłoby odczepić i połknąć. Rodzic powinien być obecny przy zabawie, ponieważ zasuwki czy kłódki mogą być niekiedy niebezpieczne dla małych paluszków. Jeśli twoja pociecha uwielbia otwierać i zamykać szafki oraz próbuje przekręcać gałki od szuflad, koniecznie zbuduj tablicę manipulacyjną. Z czasem można wymieniać jej elementy i nieustannie dodawać nowe, aby dziecko się nią nie znudziło.

 

tablica manipulacyjna dla dzieci

Pytania o dziecięce zabawy

Od jakiego wieku dziecko może bawić się tablicą manipulacyjną? Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego trudno określić, kiedy tablica manipulacyjna stanie się dla dziecka atrakcyjna. Młodsze dzieci skupią się głównie na elementach wydających dźwięki, starsze mogą wykorzystać tablicę choćby do nauki wiązania butów.

 

Gdzie kupić podstawowy zestaw narzędzi? Jeśli chcesz skompletować dla swojego dziecka mały zestaw majsterkowicza, zdecyduj się na zakupy w sklepie stacjonarnym - wówczas będziesz mieć możliwość zobaczenia narzędzi na żywo oraz oceny trwałości, wykonania, wagi, a przede wszystkim poziomu bezpieczeństwa. Jednak jeśli w pobliżu twojego domu nie ma miejsca, gdzie możesz nabyć niezbędne materiały, wypróbuj zakupy online: wybierz niewielkie narzędzia i unikaj bardzo ostrych gwoździ czy pił o drobnych ząbkach. Do zamówienia możesz dołożyć także małą deskę i kilka listew.

Dodano: 12-08-2020
Uaktualniono: 13-08-2020