Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Kwiaty balkonowe i ogrodowe

Kwiaty balkonowe wprowadzą niepowtarzalny nastrój na naszym balkonie, gdzie z przyjemnością wypoczniemy po całym dniu pracy. Najbardziej popularne są pelargonie, surfinie i petunie sadzone do skrzynek balkonowych oraz donic wiszących. Kwiaty ogrodowe i rabatowe sadzone w gruncie będą doskonałą ozdobą naszej posesji - zlokalizowane przy tarasie lub altanie stworzą barwne plamy kontrastujące na tle trawnika i roślin zielonych.

Wszystkie produkty(77)

z4
7,99 zł/ szt.
7,99 zł/ szt.
7,99 zł/ szt.
7,99 zł/ szt.
44,99 zł/ szt.
19,99 zł/ szt.
29,99 zł/ szt.
9,99 zł/ szt.
12,99 zł/ szt.
59,90 zł/ szt.
39,99 zł/ szt.
15,99 zł/ szt.
3,99 zł/ szt.
9,49 zł/ szt.
59,90 zł/ szt.
49,99 zł/ szt.
49,99 zł/ szt.
7,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Kwiaty balkonowe i ogrodowe to szeroka grupa obejmująca gatunki jednoroczne, dwuletnie, byliny, trawy ozdobne, a nawet krzewy. Zalicza się do niej faktycznie wszystkie rośliny, które dobrze radzą sobie w uprawie pojemnikowej. Jak wykorzystać je do aranżacji balkonu czy ogrodu?

Kwiaty balkonowe i ogrodowe – jak znaleźć odpowiednie stanowisko?

Kwiatom balkonowym i ogrodowym należy dobrać miejsce odpowiednie do ich rodzaju. Rośliny pnące często są uprawiane w skrzyniach montowanych do barierek balkonu i w wiszących pojemnikach. W ogrodzie są dekoracją m.in. elementów małej architektury, np. altan. Palmom szuka się miejsc zacisznych – powinny być osłonięte od wiatru. Jednocześnie ważne jest, aby stanowisko było wyeksponowane. To rośliny spektakularne, które warto pokazywać w pełnej krasie. Większość gatunków przed zimą przenosi się do pomieszczenia, niektóre zimują w gruncie (np. razem z donicą). Wprowadzają do danych miejsc egzotyczny akcent. W podobny sposób wykorzystuje się oliwki, oleandry i cytrusy (wymienione gatunki kojarzą się ze stylem śródziemnomorskim). Rośliny jednoroczne, dwuletnie czy byliny o ozdobnych kwiatach mają uniwersalne zastosowanie. Jak łączyć poszczególne gatunki?

  • Najważniejsze, aby w jednej donicy nie umieszczać gatunków roślin, które znacząco różnią się wymaganiami uprawowymi. Gatunków egzotycznych, wymagających południowego słońca nie łącz z tymi, które lepiej radzą sobie na osłoniętych od słońca stanowiskach.
  • Rośliny warto łączyć ze sobą, wybierając odmiany o kwiatach podobnej barwy lub wręcz przeciwnie – kontrastowe. Sprawdzone połączenia to żółty-niebieski, pomarańczowy-niebieski, biały-różowy-fioletowy, biały i czerwony. Biel jest uniwersalna, można łączyć ją ze wszystkimi kolorami.
  • Rośliny o białych kwiatach, intensywnie kwitnące, wywołują optyczny efekt oddalenia. Jest to szczególnie korzystne na małej przestrzeni.
  • Wszelkie kompozycje warto uzupełniać gatunkami ozdobnymi z liści. Do tej grupy należą m.in. plektrantusy, szeroka grupa traw ozdobnych, kapusty ozdobne i zioła.
  • Roślinom dobiera się estetyczne donice, najlepiej utrzymane w 1-2 barwach. Przesadnie pstrokate pojemniki nie są wskazane – nie powinny zwracać większej uwagi od rośliny.
  • Kwiaty balkonowe i ogrodowe warto sadzić w większych grupach tak, aby tworzyły jeden barwny „rysunek”. Nadmierny miszmasz (np. każda roślina inna) nie prezentuje się tak dobrze.

Najpopularniejsze kwiaty balkonowe i ogrodowe

Najpopularniejsze kwiaty balkonowe i ogrodowe charakteryzują się długim kwitnieniem i łatwością uprawy. Najczęściej wybierane na balkon są różne gatunki pelargonii i begonii, surfinie i petunie, bakopy, gazanie, osteospermum i gaury. Wszechstronnie wykorzystuje się bratki, złocienie, dalie i aksamitki. Ostatni wymieniony gatunek pełni ważną dodatkową funkcję, gdyż jego korzenie wydzielają związki zwalczające chorobotwórcze nicienie glebowe.

Z roślin, które w chłodnych miesiącach uprawia się w domu, a w ciepłych na zewnątrz, na uwagę zasługują różne gatunki palm, paproci, a ponadto fuksje, oleandry, oliwki i cytrusy. Cenioną rośliną o ozdobnych owocach jest także papryka.

Jak uprawiać kwiaty balkonowe i ogrodowe?

Najważniejsze jest zapewnienie możliwie najlepszych warunków. Kwiaty balkonowe i ogrodowe prawidłowo rozwijają się ustawione w dobrym miejscu i posadzone we właściwej glebie. W uprawie pojemnikowej konieczne jest zastosowanie drenażu na dnie doniczek. Rośliny podlewa się regularnie, latem nawet codziennie. W uprawie w gruncie nawadnianie wykonuje się jedynie w czasie długotrwałych susz. Nawożenie również jest częstsze (średnio co 2-3 tygodnie w uprawie pojemnikowej, 2-3 razy w sezonie w przypadku roślin ozdobnych posadzonych w ogrodzie). Rośliny wieloletnie w donicach są trudniejsze do przezimowania na zewnątrz. Najlepiej przed mrozami przenieść je do pomieszczenia (chłodnego, ale widnego). Opcjonalnie zabezpiecza się pojemniki (np. workami jutowymi, płytami styropianowymi), a na wierzchnią warstwę sypie ściółkę. Walka z chorobami czy szkodnikami wygląda tak samo. Rośliny na balkonie są mniej narażone na występowanie niektórych szkodników, np. pędraków (o ile korzysta się z zakupionego podłoża) oraz ślimaków.

Kwiaty balkonowe i ogrodowe zapewniają dużą różnorodność gatunków i odmian. Różnią się wieloma cechami – rozmiarem, pokrojem, terminem kwitnienia, barwą i wielkością kwiatów, fakturą liści. Bez problemu można znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.