Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Rośliny na balkon

Skończyły się czasy, kiedy na balkonie wisi tylko pranie, a na podłodze zalegają graty, które nie mieszczą się w domu. Rośliny na balkon w ozdobnych doniczkach coraz częściej goszczą na miejskich tarasach i loggiach. Nie tylko te ozdobne, takie jak: pelargonia, petunia, bratek i wrzos. Na balkonie znakomicie sprawdzi się również tuja szmaragd, która zdobi soczystą zielenią, a dodatkowo osłania przed słońcem, wiatrem oraz spojrzeniem sąsiadów. Trawy ozdobne doskonale wyglądają w nowoczesnych aranżacjach na tarasach ze szklaną balustradą. Jednak hitem ostatnich sezonów są warzywa i owoce uprawiane na balkonie. Dzięki takiej hodowli możesz cieszyć się smakiem domowych upraw.

Wszystkie produkty(551)

z28
59,50 zł/ szt.
7,99 zł/ szt.
99 zł/ szt.
399 zł/ szt.
129 zł/ szt.
29,99 zł/ szt.
139 zł/ szt.
45,99 zł/ szt.
139 zł/ szt.
32,99 zł/ szt.
54,99 zł/ szt.
99 zł/ szt.
7,99 zł/ szt.
44,99 zł/ szt.
99 zł/ szt.
34,99 zł/ szt.
49,99 zł/ szt.
129 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Rośliny to jedne z najpiękniejszych ozdób, jakie mogą znaleźć się na balkonie lub tarasie. Przykuwają wzrok swoim bogactwem barw, całkowicie odmieniają otaczającą je przestrzeń. Wybór roślin balkonowych jest jednak na tyle duży, że warto je wybrać niespiesznie i z rozwagą. Niektóre gatunki będą dobrze rosły na silnie nasłonecznionych balkonach, inne preferują cień. Wiele roślin charakteryzuje się pięknym wyglądem, część wydziela przyjemny zapach. Na każdym balkonie można uprawiać określone kwiaty, krzewy, drzewka, palmy albo zioła – zależnie od panujących na nim warunków oraz preferencji domowników.

Kwiaty, krzewy, palmy – jakie rośliny wybrać na balkon?

Jeszcze niedawno na balkonach sadzono głównie kwiaty. Dziś widać o wiele większe zróżnicowanie – często rosną na nich różnego rodzaju krzewy, palmy, a nawet drzewka owocowe. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by to właśnie one zdobiły balkony i tarasy. Rośliny balkonowe można podzielić na kilka rodzajów. Czym się cechują?

  • Kwiaty – wciąż są chętnie wybierane, ze względu na swoje walory kolorystyczne. Kwitnące pelargonie, petunie, begonie czy chociażby surfinie, stanowią naturalne dzieła sztuki. Decydując się na ich uprawę, warto zadbać o to, aby gleba miała właściwy odczyn pH (część kwiatów preferuje bowiem lekko kwaśne podłoże tak jak wspomniane pelargonie i surfinie, a inne – lekko zasadowe).
  • Palmy i rośliny śródziemnomorskie – klimat greckich wakacji na balkonie wprowadzają m.in. palmy, oliwki, juki, daktylowce, oleandry czy szorstkowce. Jak najbardziej można uprawiać je także na tarasie, o ile – rzecz jasna – panują na nim odpowiednie warunki. W przypadku wymienionych roślin, szczególnie ważne jest stanowisko. Niektóre fuksje dobrze rosną tylko w cieniu lub półcieniu, natomiast palmy preferują miejsca silnie nasłonecznione. Koniecznie należy zwrócić uwagę także na mrozoodporność poszczególnych gatunków. Lepiej wybierać tylko takie rośliny, które mogą przez cały rok rosnąć na zewnątrz, zdobiąc otoczenie domu. Należą do nich m.in. juki rostraty (wytrzymują spadki temperatury do -20°C).
  • Wrzosy, wrzośce i rośliny wrzosowate – zwykle są drobne, a zarazem bardzo stylowe. Mogą mieć różne odcienie, dzięki czemu da się z nich stworzyć wielobarwną kompozycję. Co istotne, są to rośliny wieloletnie – niektóre okazy mają nawet kilkadziesiąt lat. Warto też wiedzieć, że wrzosy bardzo dobrze rosną obok iglaków, więc dobrze jest sadzić je obok siebie.
  • Krzewy ozdobne – to znakomite rośliny na balkon, ponieważ pięknie wyglądają, a jednocześnie mogą go osłaniać, zapewniając domownikom prywatność. Do wyboru są zarówno krzewy iglaste, jak i liściaste, a wśród nich – zimozielone (np. bukszpany, cisy oraz laurowiśnie).
  • Zioła i warzywa – nawet mieszkając w środku miasta, można mieć swój własny, przydomowy ogródek! Balkon świetnie sprawdza się w tej roli. Z powodzeniem można uprawiać na nim np. paprykę albo pomidory (choć należy pamiętać, że nie są one odporne na mróz). Spośród ziół, warto posadzić np. bazylię, kolendrę, miętę, melisę, tymianek albo rozmaryn. Nie tylko pięknie wyglądają, lecz także przyjemnie pachną.
  • Krzewy i drzewka owocowe – na balkonie można sadzić krzewy i drzewka owocowe, takie jak agrest, wiśnia, figa, jeżyny, maliny oraz porzeczki. Co ważne, wszystkie te rośliny są mrozoodporne – będą dostarczały smacznych owoców przez lata.

Jakie rośliny sprawdzą się w warunkach panujących na balkonie?

Bardzo ważną kwestią jest dopasowanie roślin do warunków panujących na danym balkonie. Jeśli znajdą się na nim niewłaściwe krzewy, drzewa albo kwiaty, w najlepszym razie nie zakwitną, w najgorszym – obumrą. Najważniejsze jest usytuowanie balkonu.

  • Balkony silnie nasłonecznione – to przede wszystkim te wychodzące na południe oraz na zachód. Ustawione na nich rośliny są narażone na ostre promienie słońca, a co za tym idzie – na poparzenia i przesuszenia. Warto wybrać więc takie rośliny, które są odporne na warunki tego typu. To np. kalamondyna (jeden z cytrusów), oliwka europejska, oleander pospolity, daktylowiec kanaryjski oraz wrzos pospolity.
  • Balkony umiarkowanie nasłonecznione – wychodzą na wschód i zwykle zapewniają najlepsze warunki do uprawy roślin. Dlatego w tym wypadku ich wybór jest wyjątkowo duży: pelargonie, begonie, pacioreczniki, kordyliny, pięknie pachnący jaśmin itd.
  • Balkony zacienione – wychodzą na północ. Zwykle pada na nie światło rozproszone, a przez większą część dnia okrywa je cień. W nim dobrze rosną takie rośliny balkonowe jak: bukszpan drobnolistny czy begonia stale kwitnąca.