Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Zestawy do nawadniania kropelkowego

Zestawy do nawadniania kropelkowego to gotowe produkty do instalacji w ogrodzie, na tarasie i balkonie. W zależności od zestawu możesz podlewać pojedyncze rośliny w doniczkach, rabaty kwiatowe lub żywopłot. Kompletne zestawy możesz też łączyć z innymi elementami systemów nawadniania kropelkowego, dzięki czemu w każdej chwili możesz rozbudować podstawowy zestaw o kolejne sekcje nawadniające. Ciekawą propozycją są elementy do tzw. ogrodów wertykalnych, które pozwolą Ci zbudować żywą ścianę lub pionowy warzywnik w wersji mini.

Wszystkie produkty(15)

z1
z

Dowiedz się więcej

Podlewanie jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego wzrostu roślin. Ilość dostarczanej wody musi odpowiadać ich potrzebom fizjologicznym. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że podlewanie plantacji często generuje znaczne koszty, więc warto zadbać o to, aby wykorzystanie wody było optymalne. Jednym z systemów, zapobiegających jej marnotrawieniu i tym samym – nadmiernym wydatkom, jest zestaw do nawadniania kropelkowego.

Czym są zestawy do nawadniania kropelkowego?

Głównym elementem zestawu jest przewód kroplujący, który wraz z dodatkowymi akcesoriami tworzy system, umożliwiający precyzyjne podlewanie wybranych roślin. Proste zestawy składają się z pojedynczego przewodu kroplującego, który podłącza się do węża z wodą. Należy pamiętać o jego odpowiedniej długości – powinien zostać dobrany tak, aby ciśnienie wody w wodociągu zapewniało jej sprawny przepływ na całej długości linii kroplującej. Bardziej skomplikowane systemy nawadniania kropelkowego mogą mieć szereg rozgałęzień.

Rodzaje przewodów kroplujących

Linie kroplujące różnią się konstrukcją, przepustowością oraz funkcjami. Niektóre przewody nawadniające kładzie się na powierzchni, inne mogą zostać umieszczone płytko pod ziemią. Generalnie wyróżnia się cztery rodzaje przewodów, zależnie od ich budowy oraz działania.

  • Linie z kompensacją ciśnienia – konstrukcja przewodu pozwala na utrzymanie stałego przepływu wody na całej długości linii kroplującej. Wykorzystuje się je najczęściej do podlewania dużych upraw.
  • Linie bez kompensacji ciśnienia – to najprostszy rodzaj przewodu kroplującego, w którym ciśnienie wody spada proporcjonalnie do długości linii nawadniającej. Linie tego typu są przeznaczone wyłącznie do nawadniania niewielkich przestrzeni.
  • Zestawy kroplujące ze zintegrowanymi kroplownikami – są fabrycznie zatopione w polietylenowym przewodzie, w równych odstępach. Kroplowniki mają specjalne zabezpieczenie (w postaci siatki), dzięki któremu się nie zapychają.
  • Linie z kroplownikami umieszczanymi w przewodzie głównym – są najczęściej wykorzystywane na dużych plantacjach, gdzie używa się linii z indywidualnym rozstawem kroplowników. W takim przypadku specjalne urządzenia wykonują otwory w rurach PE, a następnie montują w nich kroplowniki. Niektóre otwory mogą pozostać puste, aby – jeśli pojawi się taka potrzeba – móc je w przyszłości samodzielnie je zamontować.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zestaw do nawadniania kropelkowego?

  • Średnica przewodu – im większa, tym więcej wody przedostaje się do podłoża. W rurkach o mniejszych przekrojach woda przepływa szybciej, więc jest mniejsza szansa na to, że wpadną do nich zanieczyszczenia.
  • Kolor przewodu – standardowo linie kroplujące są dostępne w kolorach czarnym i białym. Warto wiedzieć, że biel odbija światło, co sprzyja utrzymywaniu stałej temperatury wody w przewodach.
  • Rozstaw kroplowników – w gotowych przewodach kroplowniki są rozmieszczone w regularnych odstępach. Można też nabyć przewód główny i rozmieścić kroplowniki wedle własnych potrzeb, ale trzeba je zamontować starannie – tak, aby nie dochodziło do przecieków.
  • Rodzaj kroplowników – kroplowniki dzielą się na kapilarne, labiryntowe i na te z kompensacją ciśnienia. Dwa pierwsze typy są przeznaczone do linii, z których woda wypływa swobodnie – z prędkością zależną od ciśnienia wyjściowego, spadającego w miarę rosnącej długości przewodu (kapilarne). Rozszerzające się miejsca w kroplownikach labiryntowych umożliwiają przepływ wody na całej długości linii. Natomiast kroplowniki z kompensacją ciśnienia są częścią najbardziej zaawansowanych systemów kroplujących. Ciśnienie wody jest w nich stałe i nie spada wraz ze wzrostem długości instalacji.

Co istotne, zaletą stosowania zestawów do nawadniania kropelkowego jest duża oszczędność czasu i wody w stosunku do tradycyjnego, ręcznego podlewania. Co ważne, dostarczanie wody bezpośrednio do korzeni chroni liście roślin przed chorobami grzybowymi, którym sprzyja nadmiernie wilgotne środowisko. Montaż systemu kroplującego generuje jednak dodatkowe koszty. Są one związane z jego zakupem oraz koniecznością dokonywania regularnych przeglądów całej instalacji.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.