Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Podlewanie

Uprawa roślina na balkonie wymaga systematycznego podlewania. Do mniejszych kwiatów doniczkowych wystarczy mała konewka lub dozownik wody. Do doniczek większych i skrzynek balkonowych wybierz dużą konewkę plastikową z sitkiem, które rozprowadza strumień wody zraszając rośliny. Większe uprawy podlewaj za pomocą nawadniania kropelkowego. Tym sposobem oszczędzisz wodę i czas. Najlepszym rozwiązaniem będą gotowe zestawy, które można rozbudować o kolejne elementy. System nawadniania kropelkowego pozwala stworzyć własny ogród wertykalny lub zainstalować gotowy zestaw.

Wszystkie produkty(28)

z2
(3)
14,99 zł/ szt.
(3)
119 zł/ szt.
13,88 zł/ szt.
16,88 zł / szt.
17% taniej
(21)
22,99 zł/ szt.
(1)
5,99 zł/ szt.
(6)
9,99 zł/ szt.
(7)
15,99 zł/ szt.
(10)
12,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Aby rośliny prawidłowo się rozwijały, trzeba je odpowiednio podlewać. Pod tym pojęciem kryje się wiele różnych zagadnień, bo na czym tak naprawdę polega „odpowiednie podlewanie”? To pojęcie odnosi się do jakości stosowanej wody, jej temperatury, składników odżywczych, częstotliwości, a nawet pory dnia. Podlewanie roślin stanie się prostsze za sprawą odpowiednich przyrządów – tzn. dozowników wody i systemów nawadniających, które można precyzyjnie zaprogramować. W określonych przypadkach warto zastosować zestaw do nawadniania kropelkowego albo sięgnąć po tradycyjną konewkę.

Jaka konewka najlepiej nada się do podlewania domowych kwiatów?

O tym, jak wygląda i działa konewka, wie chyba każdy – to pojemnik na wodę, który z jednej strony ma wyprofilowaną, wydłużoną szyjkę (niektórzy nazywają ją „dzióbkiem”). Za jej pomocą można wygodnie nalać wodę np. do doniczki. Konewka ma także rączkę – z góry lub z boku. Pierwszy wariant jest wygodniejszy w przypadku modeli o dużej pojemności (powyżej 10 l wody).

Do podlewania roślin balkonowych, tarasowych oraz domowych zwykle wystarczą konewki mieszczące ok. 2 l. Na co w ich przypadku warto zwrócić uwagę? Na pewno na długość i profil szyjki. W niektórych konewkach jest ona w całości zabudowana, przez co ryzyko zachlapania maleje. „Otwarta” szyjka powinna być mocno wyprofilowana, tzn. mieć dość wysokie ścianki – dzięki temu woda nie będzie wypływała na boki. Najlepiej, aby szyjka była jednocześnie dość długa i wąska. Dzięki temu woda trafi wprost to doniczki, nawet jeśli rosnąca w niej roślina jest bardzo bujna.

Warto też wiedzieć, że niektóre konewki są wyposażone w sitko (czasem należy je dokupić oddzielnie). Pozwala ono równomiernie zraszać rośliny. Poza tym osłabia strumień wody, co niekiedy ma znaczenie. Co więcej, korzystając z sitka, można podlać większy obszar. Dlatego takie konewki idealnie sprawdzą się w mniejszych ogrodach oraz na tarasach. Należy jednak pamiętać, by nie podlewać konewką z sitkiem roślin, które nie lubią być zraszane – w ich przypadku woda powinna trafić od razu do podłoża.

Odpowiednia troska o rośliny – dozowniki oraz systemy nawadniające

Urządzenia tego typu są idealne dla osób, które często wyjeżdżają lub po prostu zapominają o regularnym podlewaniu roślin. Co warto wiedzieć na temat dozowników i systemów nawadniających?

  • W systemach nawadniających wystarczy wlać wodę do pojemnika. Rośliny same pobiorą wystarczającą jej ilość.
  • Wiele systemów ma wskaźnik informujący o konieczności uzupełnienia wody.
  • Nieco inaczej funkcjonują dozowniki – to one, a nie rośliny, pobierają wodę z naczynia, do którego są podłączone, np. za pomocą specjalnego wężyka.
  • Dozowniki wody można bez problemu stosować zarówno w domu, jak i na tarasie oraz balkonie.
  • Urządzenia tego typu nie potrzebują prądu.
  • W przypadku drzewek, świetnie sprawdzą się worki do nawadniania (nazywane też irygacyjnymi) – na samym dnie mają mikrootwory, przez które sączy się woda.

Zestawy do nawadniania kropelkowego

Do nawadniania nieco większego, gęsto porośniętego obszaru, nadają się zestawy do nawadniania kropelkowego. Można używać ich zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie oraz balkonie. A w budynkach? Jak najbardziej – wówczas trzeba jedynie wybrać taki zestaw, który jest przeznaczony do nawadniania roślin w pojedynczych doniczkach.

Za pomocą zestawów tego typu najczęściej podlewa się jednak rabaty, żywopłoty oraz warzywniki. Niektóre modele mogą podlewać nawet 50 roślin jednocześnie! Co więcej, dostępne są kroplowniki różnego rodzaju, przystosowane do podlewania różnych gatunków.

Warto też podkreślić, że stosowanie zestawów do nawadniania kropelkowego jest bardzo proste. Większość modeli obsługuje się w następujący sposób:

  • w odpowiednich miejscach należy przeciąć rurkę dołączoną do zestawu;
  • następnie zamocować kroplowniki dostosowane do potrzeb danych roślin (choć są też modele, które mają zintegrowane kroplowniki);
  • trzeba zatkać korkiem końcówkę linii głównej.

Trzy kroki – i gotowe! Co więcej, część modeli ma także specjalne adaptery, które pozwalają zamontować programator do butelek z wodą. Dzięki temu rośliny mogą być automatycznie podlewane nawet przez kilka długich tygodni.