Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Legary i akcesoria do montażu tarasów

Tarasy drewniane montowane są zazwyczaj na wkręty na legarach ułożonych na bloczkach betonowych. Deski tarasowe kompozytowe mocuje się za pomocą specjalnych klipsów, które pasują do rowków wykonanych w boku deski (tzw. montaż ukryty). Przydatne przy układaniu deski tarasowej będą ściski oraz dystanse umożliwiające zachowanie dokładnych odstępów (dylatacji) między deskami. Do wykończenia posłużą listwy i zamknięcia.

Wszystkie produkty(69)

z4
(8)
66,90 zł/ opak.
(3)
42,49 zł/ szt.
(2)
55,90 zł/ opak.

Dowiedz się więcej

Solidna podstawa tarasu jest gwarantem jego wytrzymałości i wieloletniej trwałości. Legary, wraz ze wszystkimi akcesoriami do montażu, stanowią bezpośrednią podporę desek tarasowych. Stabilizują je i usztywniają całą powierzchnię. Konstrukcja wykonana z legarów powinna być zamontowana w sposób umożliwiający prawidłowe przykręcenie do niej desek tarasowych. Należy zachować odpowiednie odstępy oraz spadek, umożliwiający sprawne odprowadzanie wody deszczowej.

Legary drewniane

Drewno jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów konstrukcyjnych w budownictwie. Legary drewniane mają odporność i wytrzymałość zależną od rodzaju użytego drewna oraz jego przekroju. Poszczególne gatunki znacznie różnią się właściwościami. W przypadku drewna konstrukcyjnego rzadko używa się najbardziej odpornych i szlachetnych materiałów, ze względu na wysokie koszty. Idealnym rozwiązaniem jest zachowanie dobrego stosunku jakości do ceny. Z tego powodu legary zwykle wykonuje się z sosny, jodły, świerku czy modrzewia, rzadziej z mocnego dębu czy gatunków egzotycznych, np. z bangkirai. Modrzew wykorzystywany jest zarówno na legary, jak i do produkcji desek tarasowych. Ma dużą zawartość żywicy, naturalnie konserwującej drewno. Legary z odpornego drewna stosuje się wówczas, gdy deski tarasowe są wykonane z drewna egzotycznego, aby wszystkie materiały miały zbliżoną twardość.

Jak układać drewniane legary?

Legary powinny być w miarę możliwości pozbawione sęków oraz odpowiednio zakonserwowane. Nawet najtwardsze gatunki drewna wymagają impregnacji, bo po zamontowaniu wierzchniego pokrycia, dostęp do legarów staje się w zasadzie niemożliwy. Do ich prawidłowego ułożenia niezbędne są akcesoria, których rodzaj zależy od podłoża.

  • Legary nie mogą być układane bezpośrednio na podłożu – w tym celu używane są specjalne wsporniki (kotwy), posadowione na stabilnej podstawie jak wylewka betonowa, słupki czy betonowe bloczki. Ocynkowane kotwy są mocowane do betonowej powierzchni podczas robienia wylewki lub przykręcane za pomocą specjalnych śrub.
  • Odległości pomiędzy legarami powinny wynosić 35-50 cm. Tego rodzaju odstępy zapewnią odpowiednią sztywność konstrukcji i gwarantują właściwe podparcie desek tarasowych. Wielkość odstępu jest uzależniona od ich szerokości. Przykładowo: przy szerokości 10-12 cm, odstępy pomiędzy legarami powinny mieścić się w granicach 35-40 cm, a dla deski o szerokości 14-15 cm, można nieco zwiększyć odstęp do 45-50 cm. Deski o grubości do 2 cm wymagają mniejszych odstępów niż deski o większych grubościach, zwłaszcza jeżeli są długie.
  • Legary powinny zostać ułożone z uwzględnieniem 1% (1 cm na 1 m długości) spadku w stronę ogrodu. Umożliwia to sprawne odprowadzanie wody z powierzchni tarasu.
  • Wszystkie deski należy nakręcać prostopadle do kierunku ułożenia legarów, stosując specjalne wkręty tarasowe. Pomiędzy deskami powinien pozostać 1 cm odstęp, umożliwiający ich pracę i wentylację (wśród akcesoriów do montażu tarasu można znaleźć specjalne przekładki dystansowe, ułatwiające zachowanie równych odstępów).

Legary kompozytowe

Legary kompozytowe są wykorzystywane coraz częściej, choć kosztują więcej niż drewniane. Mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem na terenie wilgotnym, gdzie drewno jest szczególnie narażone na gnicie. Legary kompozytowe zwykle występują w komplecie z deskami tarasowymi z tego samego materiału oraz niezbędnymi akcesoriami montażowymi. Estetyczny wygląd tarasu z desek kompozytowych uzupełniają listwy wykończeniowe i zaślepki.

Takie legary są przystosowane do mocowania na nich desek kompozytowych. Tworzywo sztuczne, stanowiące w tym przypadku imitację naturalnego drewna, jest odporne na warunki atmosferyczne i czynniki mechaniczne. Legary kompozytowe wymagają twardej i stabilnej podstawy na całej powierzchni jak wylewka betonowa czy kostka brukowa. Układane są wówczas na specjalnych listwach mocujących, które zapewniają odpowiednią dylatację. Rozstaw pomiędzy legarami z kompozytu wynosi zazwyczaj 20-45 cm. Dokładne dane, dotyczące maksymalnych odległości producent podaje w instrukcji montażu, uwzględniając parametry legarów oraz przekroje i wymiary desek kompozytowych.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.