Oświetlenie balkonu i tarasu

Produkty

(1)

Oświetlenie ogrodowe solarne

Oświetlenie solarne jest zarówno praktyczne, jak i przyjazne dla środowiska. Lampy solarne wychwytują energię słoneczną i magazynują ją w akumulatorach. Po zmierzchu czujnik uaktywnia oświetlenie. Ich zaletą jest łatwość montażu oraz energooszczędność. W ofercie znajdziesz kinkiety, wbijane lampy, reflektory, girlandy oraz dekoracje solarne. Wybierając oprawę, która będzie oświetlać ogród trzeba sprawdzić, czy ma odpowiedni współczynnik szczelności IP. Lampy mogą być bowiem narażone na działanie wody lub zanieczyszczeń, takich jak piasek czy błoto. Zastosowane oświetlenie powinno pasować do stylu domu i wejścia. Z oferty lamp zewnętrznych z pewnością dobierzesz odpowiedni zestaw dla siebie. Zadbaj o wygodę i bezpieczeństwo swojego domu i ogrodu.

A gdyby tak w ciągu dnia ogród zbierał promienie słońca, by oświetlić drogę i podkreślić piękno roślin każdej nocy? Ekologicznie, bez pobierania prądu, bez baterii i dodatkowej obsługi ze strony domowników? Umożliwiają to lampy solarne, które zamieniają energię słoneczną na energię elektryczną. Jakie są ich zalety, jak działają i jakie lampy solarne kupić do ogrodu lub na balkon?

Zalety oświetlenia solarnego ogrodowego

Ogrodowe lampy solarne nie tylko pięknie prezentują się wśród roślin. Są również bardzo funkcjonalne. Trudno nie zwrócić uwagi na ich energooszczędność – lampy solarne nie wymagają zasilania sieciowego ani ładowania ich baterii. Brak zużycia prądu sprawia, że są zarówno oszczędne dla portfela, jak i bezpieczne dla środowiska. Mają zerowe koszty eksploatacji, są ekologiczne, a także łatwe w użyciu i montażu. Większość lamp solarnych nie ma nawet włącznika, a montaż sprowadza się do wbicia w ziemię lub powieszenia na ścianie. Przez to, że nie wymagają zasilania kablem sieciowym, dają nowe możliwości wykorzystania – montaż tradycyjnej lampy np. na drzewie w ogrodzie byłby skomplikowany i drogi. Jej solarny odpowiednik nie wymaga żadnych zaawansowanych prac, a jedynie zamontowania w odpowiednim miejscu.

Lampy solarne do ogrodu – jak działają i jak długo potrafią świecić?

Lampy solarne świecą dzięki wewnętrznej baterii, która jest ładowana panelem fotowoltaicznym w ciągu dnia. Gdy zapada zmrok, bateria przestaje się ładować i zostaje wyłączona przez układ elektroniczny w lampie. Większość modeli jest wyposażona w baterię o takiej pojemności, by świeciła dużą część nocy. Jednak trzeba mieć na uwadze, że długość dnia na szerokości geograficznej Polski znacznie się różni zimą i latem, dlatego znalezienie lampy solarnej, która będzie świeciła całą długą grudniową noc po ciemnym i krótkim dniu, może być wyjątkowo trudne. Warto pamiętać również, że po kilku zimach baterie tracą część swojej pojemności. Można jednak przyjąć, że czas świecenia lampy solarnej wynosi kilka godzin od zapadnięcia zmroku.

Lampy solarne do ogrodu – jak je uruchomić i ładować?

Lampy zasilane energią słoneczną nie wymagają uruchamiania – są wyposażone w czujnik zmierzchowy, który włącza się automatycznie, gdy zapada zmrok. Część modeli pozwala na jego regulację, by lampy nie włączały się za wcześnie – lub przeciwnie – bliska odległość od innych źródeł światła nie zakłócała ich działania. Podobnie, w przypadku ładowania, lampy solarne są bezobsługowe i właściwie ładują się same. Jedynym zadaniem użytkownika jest montaż lampy oraz ewentualnego zewnętrznego panelu słonecznego.

Lampy solarne do ogrodu – jakie kupić? Rodzaje oświetlenia solarnego

Lampy solarne to rodzaj oświetlenia zewnętrznego, który działa dzięki darmowej energii ze słońca. Jest chętnie wybierany do ogrodów i na taras nie tylko ze względu na oszczędność i ekologię, ale także łatwość montażu i możliwości, jakie dają lampy bez uciążliwych kabli i podłączeń. To, jakie lampy solarne zostaną wybrane, powinno zależeć od potrzeb i oczekiwań użytkowników.

  • Kinkiety solarne – to lampy, które służą do oświetlenia fasady budynku lub ogrodzenia. Montuje się je tak samo, jak klasyczne, różnią się jedynie sposobem zasilania. Mogą mieć wbudowany czujnik ruchu.
  • Słupki solarne – to źródła światła w kształcie niskich słupków, które służą do oświetlania ścieżek. Zwykle montuje się je po jednej lub dwóch stronach wzdłuż drogi albo ogrodowej alejki.
  • Wbijane lampy solarne – to najmniejsze modele tego typu. Służą do oświetlania pojedynczych roślin lub całych rabatek. Można je wykorzystać również na balkonie, umieszczając w doniczkach.
  • Reflektory i naświetlacze solarne – to silne źródła światła służące do oświetlania podwórka. Zwykle wyposażone w czujnik ruchu. Mogą stanowić zabezpieczenie przed włamaniem lub doświetlać wjazd czy wejście do budynku.
  • Girlandy solarne – to dekoracyjne źródła światła w formie lampionów połączonych wspólnym kablem. Często przypominają lampki choinkowe lub lampiony w stylu cotton balls.
  • Żarówki solarne – to lampki dekoracyjne o oryginalnej formie przypominającej tradycyjne źródła światła. Często można spotkać modele barwione.
  • Lampki solarne z klipsem – to lampy przypominające te używane we wnętrzach, mocowane do blatu za pomocą klipsa. Nie zawsze są przeznaczone do stosowania na zewnątrz budynków.
  • Lampy dekoracyjne – to oryginalne w formie małe źródła światła. Dostępne są modele np. w kształcie słoików, kwiatów, baloników, zwierząt lub zmieniających kolory kul.
  • Projektor solarny – to zasilana energią słoneczną lampa dekoracyjna, która wyświetla obrazek lub wzór na wybranej powierzchni, lub roślinach.

Współczynnik szczelności IP – co to jest i dlaczego jest ważny przy wyborze lamp solarnych?

Klasa szczelności określona współczynnikiem IP to informacja o zabezpieczeniu urządzenia przed działaniem pyłu i wody. Pierwsza cyfra po oznaczeniu IP dotyczy szczelności przed ciałami stałymi, a druga przed płynami. Wyższa wartość oznacza lepszą szczelność. W praktyce ogrodowe lampy solarne mają klasę wystarczającą określoną jako IP44, co oznacza zabezpieczenie urządzenia przed deszczem.

Lampy ogrodowe solarne z czujnikiem ruchu – jak je wykorzystać?

Solarne lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu służą raczej do zabezpieczenia podwórka niż dekoracji. Zapalają się automatycznie, wykrywając ruch lub ciepło ciała człowieka. Dzięki temu, że nie są włączone przez całą noc, mogą świecić z większą mocą. Lampy solarne wydają się trafnym rozwiązaniem do zabezpieczenia przed wejściem niechcianych gości, ponieważ nie wymagają okablowania i mogą być zainstalowane w dowolnym miejscu.

Jakie lampy solarne na balkon wybrać?

Balkon to miejsce, które zwykle doświetlone jest światłem z wnętrza domu lub mieszkania. Dlatego, zamiast tradycyjnego kinkietu solarnego, na balkonie warto postawić na lampy dekoracyjne. Ładnie będą się prezentować girlandy i lampy wbijane w doniczki z kwiatami. Bardziej klasycznym rozwiązaniem będą mocowane na ścianie plafony.