Oświetlenie ogrodowe napięciowe
Dopasuj oświetlenie do swoich potrzeb

Wszystkie produkty(330)
Dowiedz się więcej
Lampy w ogrodzie pełnią funkcję dekoracyjną i praktyczną. Światło pojawiające się po zmroku urozmaica krajobraz, tworzy przyjazną atmosferę i pozwala bezpiecznie poruszać się po ogrodzie. Lampy napięciowe, czyli działające po podłączeniu do źródła zasilania, są popularne m.in. ze względu na wyrazistość światła, które zapewniają.
Lampy zewnętrzne do ogrodu – rodzaje
Napięciowe oświetlenie ogrodowe obejmuje różne rodzaje lamp, które – podobnie jak w przypadku oświetlenia wewnętrznego – można usystematyzować ze względu na miejsce lub sposób montażu.
- Lampy stojące – bez wątpienia to najpopularniejsze oświetlenie w ogrodzie. Lampy podłączane do prądu są najczęściej ustawiane wzdłuż ścieżek, podjazdów, w okolicy altan czy pojedynczych, atrakcyjnych wizualnie miejsc (drzew, dekoracyjnych krzewów, a także w pobliżu oczek wodnych, basenów – przy odpowiednim zabezpieczeniu przed zalaniem).
- Lampy wiszące – sieciowe lampy wiszące mają ograniczone zastosowanie w samym ogrodzie, jednak są często wykorzystywane do podświetlania elementów małej architektury znajdującej się na terenie ogrodu: altan, wiat, niewielkich tarasów przy budynkach gospodarczych. Lampy wiszące często służą do oświetlania głównego tarasu, łączącego budynek mieszkalny z ogrodem. Stosuje się je także na gankach, werandach, przy wejściach do budynku głównego.
- Kinkiety ogrodowe – wymagają stabilnej podstawy. Są wykorzystywane jako oświetlenie punktowe. Mocuje się je do altan, pergoli, budynków gospodarczych, a także na bramach wjazdowych i furtkach.
- Lampy montowane na ziemi – tworzą w ogrodach przytulną atmosferę (świecące punkty na trawniku, rabatach czy wśród atrakcyjnych wizualnie, niskich krzewów). Ułatwiają poruszanie się – jako punkty świetlne umieszczone wzdłuż podjazdów, np. w nawierzchni betonowej lub brukowanej.
Oświetlenie ogrodowe napięciowe – na co zwrócić uwagę?
Lampy zewnętrzne muszą spełniać szereg wymogów, ponieważ są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne (deszcz, wahania temperatur, zanieczyszczenia). Przed zakupem oświetlenia ogrodowego warto ustalić, w którym miejscu mają być zamontowane lampy i jaki przebieg powinna mieć instalacja zasilająca. Ważne są m.in. liczba punktów świetlnych, ich oddalenie od siebie oraz rodzaj lamp. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?
- Możliwość wykonania instalacji – najlepiej stworzyć instalację elektryczną jeszcze w trakcie budowy domu czy tworzenia ogrodu. Wówczas można zrealizować dowolny projekt oświetlenia napięciowego. W terenie zagospodarowanym teoretycznie również można poprowadzić instalację elektryczną, ale zadanie bywa utrudnione ze względu na: ścieżki betonowe i kamienne, podjazdy, inne ciągi komunikacyjne, które wymagają tworzenia specjalnych przepustów, duże drzewa i krzewy itd. W przypadku zagospodarowanych, wieloletnich ogrodów, tworzenie instalacji oświetleniowej, zasilanej prądem z sieci, jest czasochłonne i generuje dodatkowe koszty.
- Wytrzymałość lamp ogrodowych – materiał, z którego wykonana jest obudowa lamp zewnętrznych, ma różną wytrzymałość. Lampy w metalowej obudowie lub zrobionej z wysokiej jakości, atestowanego tworzywa, mogą przetrwać w nienaruszonym stanie wiele sezonów. Obudowa lampy powinna być szczelna i dobrze zabezpieczona antykorozyjnie (dotyczy obudów metalowych). Ponadto powinna spełniać wymogi bezpieczeństwa, stawiane lampom zewnętrznym.
- Dodatkowe wyposażenie – zależnie od potrzeb użytkowników, lampy mogą mieć czujniki ruchu bądź – np. – regulację wysokości.
- Rodzaj żarówek – najbardziej energooszczędne są napięciowe lampy ogrodowe LED, które ponadto wyróżniają się długą żywotnością. Dodatkowe oszczędności można uzyskać, montując w lampach czujniki ruchu. Dzięki nim światło włącza się samoczynnie, gdy ktoś pojawia się w pobliżu i wyłącza, gdy nikogo nie ma.
- Stylistyka – ogromna różnorodność wzorów i barw oświetlenia ogrodowego pozwala swobodnie dopasować je do stylistyki domu i ogrodu.