Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Oświetlenie balkonu i tarasu

Oświetlenie balkonu to zazwyczaj pojedynczy kinkiet lub plafoniera. Na małej przestrzeni takie rozwiązanie jest wystarczające. Natomiast oświetlenie tarasu wymaga często kilku lamp montowanych w różnych miejscach. Tutaj świetnie sprawdzą się serie lamp. W serii znajdziesz: kinkiet, lampę wiszącą oraz lampę stojącą dopasowane kolorem i stylem. Dzięki temu masz pewność, że oświetlenie na taras dobierzesz kompleksowo. Pamiętaj, że oświetlenie na balkon i taras musi być montowane pod zadaszeniem lub posiadać odpowiednią klasę szczelności (stopień ochrony).

Wszystkie produkty(409)

z21
87 zł/ szt.
99 zł / szt.
12% taniej
77 zł/ szt.
89 zł / szt.
13% taniej
117 zł/ szt.
139 zł / szt.
15% taniej
87 zł/ szt.
109 zł / szt.
20% taniej
177 zł/ szt.
199 zł / szt.
11% taniej
(1)
127 zł/ szt.
149 zł / szt.
14% taniej
147 zł/ szt.
179 zł / szt.
17% taniej
117 zł/ szt.
139 zł / szt.
15% taniej
(1)
107 zł/ szt.
129 zł / szt.
17% taniej
79 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Balkon lub taras często jest traktowany jako przedłużenie pokoju dziennego. Strefę użytkową na zewnątrz mieszkania lub domu trzeba jednak odpowiednio zaaranżować. Na balkonie bądź tarasie koniecznie należy zastosować odpowiednie oświetlenie, podkreślające ich urok. Zależnie od potrzeb i warunków, na zewnątrz można zamontować kinkiety, lampy wiszące, girlandy albo węże świetlne. Zawsze muszą być to jednak produkty odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią oraz pyłem.

Rodzaje oświetlenia zewnętrznego na balkon lub taras

W pełni funkcjonalne oświetlenie zazwyczaj składa się z kilku niezależnych źródeł światła. Nie inaczej jest w przypadku oświetlenia tarasowego lub balkonowego. W takich miejscach często stosuje się lampy, które pełnią dodatkowe funkcje, np. odstraszają komary lub tworzą odpowiedni nastrój. Jakie oświetlenie najczęściej stosuje się na tarasach i balkonach?

  • Elewacyjne lampy zewnętrzne – są to oprawy montowane bezpośrednio na elewacji budynku. Emitują rozproszone światło, które pada w określonym kierunku. Podświetlają fragment elewacji – najczęściej w pobliżu wejścia. Równie dobrze mogą oświetlać taras, zwłaszcza jeśli zostaną rozmieszczone w regularnych odstępach. Zależnie od rodzaju kinkietów elewacyjnych, światło może być skierowane w dół, w górę lub jednocześnie w obie strony. Zaletą lamp tego typu jest fakt, że nie zajmują miejsca na podłodze.
  • Lampiony zewnętrzne – ich głównym zadaniem jest tworzenie przytulnej atmosfery na balkonie lub tarasie. Lampiony na ogół nie emitują światła o dużym natężeniu. Jego barwa to zazwyczaj ciepła biel (ma mniej niż 4000 K). Oprawy lampionów przeznaczonych do użytku zewnętrznego spełniają klasę szczelności IP44, dzięki czemu są niepodatne na wilgoć oraz wahania temperatury. Niektóre lampiony mają czujnik ruchu, który włącza je w momencie, gdy ktoś pojawi się na tarasie lub balkonie. Najprostsze modele mają jedynie uchwyt oraz miejsce na świeczkę. Służą wyłącznie do tworzenia nastrojowej atmosfery i – ewentualnie – odstraszania komarów.
  • Węże świetlne i girlandy tarasowe – są chętnie wykorzystywane do oświetlania balkonów i tarasów, ponieważ często pełnią kilka funkcji. Skutecznie oświetlają przestrzeń, a jednocześnie tworzą przyjemną atmosferę. Węże można umieszczać praktycznie w dowolnym miejscu, np. pod sufitem, wokół barierek, przy krawędzi podłogi itp. Różnią się długością, emitują światło o określonym kolorze. Girlandy zazwyczaj umieszcza się pod sufitem. Mogą mieć różne długości i kształt. O tym, jak jasno świeci dana girlanda, decydują moc oraz wielkość żarówek. Podobnie jak węże świetlne, girlandy emitują światło o określonym kolorze – są nawet modele wielokolorowe.

Po wybraniu odpowiedniego oświetlenia na balkon lub taras należy rozważyć kolejną kwestię: jak nim sterować. Można, za pomocą jednego włącznika, zapalać kilka lamp jednocześnie, jednak wymaga to odpowiednio zaprojektowanej instalacji. Jeśli w lampach zastosowano inteligentne żarówki (typu smart), da się nimi sterować za pośrednictwem aplikacji. W takim przypadku można nie tylko włączać lub wyłączać oświetlenie, ale także regulować natężenie światła. Na tarasach i balkonach często wykorzystuje się również lampy solarne, wyposażone w regulator natężenia światła oraz czujnik ruchu. Nie wymagają one zasilania z sieci. Jeśli to możliwe, należy umieszczać je w miejscach dobrze nasłonecznionych. Większość lamp tego typu najlepiej pracuje w temperaturze od 20°C do 35°C.