Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Osłony balkonowe z tworzyw

Osłona na balkon uchroni nas przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów oraz będzie ozdobą naszego miejsca wypoczynku. Maty tekstylne mogą mieć różne wzory i kolory, są bardziej szczelne niż maty naturalne oraz lepiej chronią przed wiatrem i słońcem. Oprócz szerokich mat zasłaniających całe balustrady, dostępne są również węższe taśmy, dzięki którym zasłonimy tylko wybraną cześć balkonu lub ogrodzenia oraz stworzymy własne konfiguracje kolorowych pasów, co sprawi, że nasz balkon będzie unikatowy.

Wszystkie produkty(99)

z5
(1)
449 zł/ szt.
(8)
99,90 zł/ szt.
(14)
129 zł/ szt.
(1)
129 zł/ szt.
(5)
399 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Osłony na balustrady balkonowe to ochrona przed wiatrem, słońcem, niekiedy przed deszczem, a także przed wzrokiem innych czy przypadkowym wypadnięciem przedmiotów z balkonu. Są szczególnie przydatne w mieszkaniach na niższych piętrach, by na balkonie zachować choć trochę prywatności. Na wyższych kondygnacjach, gdzie zwykle nieco mocniej wieje, są zaś dobrą osłoną przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Zależnie od upodobań, aranżacji balkonu oraz tego, jak bardzo i przed czym chce się osłonić jego przestrzeń, można użyć osłon balkonowych z tworzyw o różnych właściwościach i designie, które niekiedy imitują wygląd materiałów naturalnych.

Osłona na balkon „jak z rattanu”

Popularną i skuteczną opcją osłony balkonowej z tworzyw sztucznych jest szczelna taśma polipropylenowa, która swoją fakturą może przypominać plecionkę, np. rattan. Taśmy tego typu wykorzystuje się zarówno do osłaniania ogrodzeń, jak i balustrad balkonowych. Dostępne są w rolkach o różnych szerokościach i w wielu kolorach. Zapewniają zazwyczaj bardzo duże zacienienie i doskonałą ochronę przed wiatrem oraz niechcianymi spojrzeniami. Materiał jest odporny na wilgoć, łatwo się go czyści i bez problemu montuje na balustradzie (taśmę po prostu przeplata się pomiędzy prętami). Wybór tego rodzaju osłony balkonu umożliwia tworzenie własnych kompozycji. Można łączyć różne kolory, osłonić całą balustradę lub tylko jej cześć i tworzyć dowolne wzory. Opcja ta sprawdza się przede wszystkim w nowoczesnych aranżacjach.

„Plastikowe lamele” na balustradę

To maty wykonane z cienkich listewek połączonych ze sobą drutem (lub linką albo żyłką). Lamele, choć z wyglądu mogą przypominać drewniane, zrobione są z PVC lub z różnych rodzajów kompozytów, od których bezpośrednio zależą ich szczegółowe właściwości. Generalnie są dość trwałe i wyglądają atrakcyjnie. Łatwo można je zamontować na balustradzie – zazwyczaj przy pomocy opasek zaciskowych. Charakterystyczną cechą takich mat osłonowych są delikatne prześwity pomiędzy lamelkami. Są one jednak na tyle niewielkie, że nie zabierają prywatności ani zbyt dużo cienia użytkownikom balkonu, za to w upalny dzień przyjemnie odczuwa się tę „mikrowentylację”. Dostępne są najczęściej w gamie kolorów naturalnych – pochodzących z palety barw ziemi. Dobrze zaaranżowane mogą przypominać drewno i sprawdzić się w projektach, dla których ten właśnie materiał jest znakiem rozpoznawczym (jak choćby w stylu skandynawskim).

Osłona „tkaninowa” na balkon

Wśród propozycji syntetycznych osłon balkonowych są takie, które wyglądem do złudzenia przypominają zwykłą tkaninę, choć są nieprzemakalne i odporne na promieniowanie UV. Tego typu maty najczęściej wykonuje się z polietylenu. Są elastyczne i miłe w dotyku oraz dostępne w dużym wyborze kolorów i printów, a do tego we względnie niskich cenach. W aranżacji balkonu dają efekt lekkości i przytulności. Nie przytłaczają wizualnie małej przestrzeni i zazwyczaj też nie zacieniają jej w 100%. Kupuje się je na metry bieżące lub w rolkach i – zależnie od efektu, jaki chce się osiągnąć – przeplata pomiędzy prętami balustrady lub mocuje tylko od jej wewnętrznej strony. Osłona balkonowa z takiego tworzywa zapewnia prywatność, nie zabierając przy tym całego światła. Może imitować różne rodzaje tkanin, tym samym dobrze komponować się też z różnymi stylami wystroju wnętrz (romantyczny, skandynawski i inne).

„Zielona” mata balkonowa

Taka osłona balkonowa na balustradę wcale nie musi wyglądać sztucznie. Do wyboru są bowiem maty, które „naśladują” np. żywopłot, trawę czy rośliny bluszczowate, dając użytkownikom miejskiego, „betonowego” balkonu namiastkę bliskości natury. Taką zieleń można mieć za oknem cały rok. Przy czym to, na ile tego typu osłony przypominają prawdziwą roślinność i są przyjemne w dotyku, zależy od materiału i jakości wykonania. Syntetyczne liście (lub igły) dają miły cień w słoneczne dni, wiatru jednak nie zatrzymują tak dobrze, jak np. osłony rattanopodobne.

Jak osłonić balkon przed wiatrem czy od słońca?

Skutecznie i stylowo! Nawet jeśli z różnych względów nie można sobie pozwolić na materiały naturalne, osłony balkonowe z tworzyw sztucznych też można odpowiednio zagospodarować. Urządzając balkon, warto tylko pamiętać o kilku zasadach.

W przypadku bardzo małej przestrzeni lepiej unikać ciężkich wizualnie mat osłonowych – znacznie lepiej sprawdzają się w takiej sytuacji jasne, elastyczne, a nawet zwiewne osłony przepuszczające nieco światła. Wybierając matę na balustradę, trzeba wziąć pod uwagę to, jak urządzona jest pozostała część przestrzeni i dopasować ją do niej (lub ewentualnie zmienić cały wystrój). Co więcej, aranżacja balkonu powinna korespondować ze stylem, w jakim urządzone jest wnętrze, z którego wychodzi się na dany balkon. Przestrzenie te muszą ze sobą współgrać i wzajemnie się uzupełniać.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.