Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Osłony balkonowe naturalne

Mata bambusowa i wiklinowa to najczęściej spotykana osłona na balkon. Maty naturalne są proste w montażu, a ich stonowane kolory pasują do większości elewacji. Do mat z łatwością dopasujemy także drewniane donice. Osłona balkonu ochroni nas przed słońcem i wiatrem oraz zagwarantuje nam prywatność podczas wypoczynku na balkonie.

Wszystkie produkty(41)

z3
939 zł/ szt.
729 zł/ szt.
193 zł/ szt.
239 zł/ szt.
369 zł/ szt.
469 zł/ szt.
315 zł/ szt.
295 zł/ szt.
(2)
279 zł/ szt.
199 zł/ szt.
153 zł/ szt.
249 zł/ szt.
285 zł/ szt.
185 zł/ szt.
139 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Osłony balkonowe naturalne

Prywatne balkony to coraz częściej zielone enklawy, służące do odpoczynku oraz uprawy roślin (zarówno tych ozdobnych, jak i jadalnych). Nawet na małym balkonie można bowiem obcować z naturą i przyjemnie spędzać czas – poczytać książkę, założyć swój mały ogródek, odetchnąć świeżym powietrzem i nacieszyć oczy widokiem. Z kolei duże balkony nierzadko przypominają salony i pełnią podobne funkcje, w związku z czym, w pewnym sensie, stają się przedłużeniem mieszkań. Z przyczyn praktycznych i estetycznych warto więc zainstalować osłony balkonowe, które zapewnią większą prywatność i pomogą stworzyć zaciszny kącik.

Osłony balkonowe naturalne – dlaczego warto je wybrać?

Osłony balkonowe naturalne mają jedną niekwestionowaną zaletę, którą przeważają nad innymi – pasują właściwie do każdej aranżacji oraz elewacji budynku. Dzięki stonowanym barwom, stanowią dobre, jednolite tło dla uprawianych roślin i zastosowanych elementów dekoracyjnych. Można je dopasować m.in. do balkonu w stylu rustykalnym, minimalistycznym czy śródziemnomorskim.

Jakie funkcje pełnią osłony balkonowe?

Osłony balkonowe instaluje się do poręczy i balustrad. Dobiera się je w taki sposób, aby miały podobną wysokość. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby korzystać z nich także na tarasie i w innych miejscach, np. montując je do ogrodzenia z siatki. Co przy tym ważne, osłony balkonowe pełnią kilka funkcji:

  • osłona przed wiatrem – naturalne osłony balkonowe są bardziej lub mniej przepuszczalne, ale zawsze choć odrobinę chronią przed nieprzyjemnymi podmuchami wiatru. Dzięki nim można częściej spędzać czas na balkonie, gdyż jest przyjemniej i nieco cieplej. Dla roślin również jest to korzystne, ponieważ są mniej narażone na silne podmuchy. W przypadku roślin wieloletnich, pozostawionych na zimę na balkonie, maty (zainstalowane w odpowiednim miejscu) chronią też przed mroźnymi wiatrami;
  • osłona przed nadmiernym słońcem – wysokie ścianki osłaniają użytkowników balkonu przed rażącym słońcem, zapewniając cień. Niższe osłony balkonowe, montowane przy poręczach, chronią rośliny ustawione na podłodze przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Jeśli planujesz uprawiać warzywa na balkonie, np. w skrzyniach, możesz postawić na ażurowe maty trzcinowe o dużej przepuszczalności światła;
  • osłona przed ciekawskimi spojrzeniami – maty osłonowe zapewniają większą prywatność. Odgradzają od sąsiadów i chronią przed ciekawskimi spojrzeniami osób z zewnątrz;
  • dopełnienie aranżacji – osłony balkonowe naturalne podkreślają styl budynku, a przy okazji „ocieplają” balkon. Dzięki temu jest na nim przytulniej i bardziej kameralnie.

Jak wybrać osłony balkonowe naturalne?

Wyboru mat osłonowych jest zazwyczaj prosty – na pierwszym planie stoją estetyka i indywidualne preferencje. Wybiera się pożądany materiał oraz kolor, a następnie dopasowuje całość do wymiarów balkonu.

  • Rodzaje materiałów – osłony balkonowe naturalne są wykonane z trzciny, bambusa lub wikliny. To materiały, które pasują do każdego balkonu. Mają stonowaną barwę – od słomkowej po brązową. W sprzedaży dostępne są także maty osłonowe, które imitują ściankę z bluszczu. Dzięki nim na balkonie jest zawsze zielono.
  • Rozmiary – kluczowe parametry to długość i wysokość mat osłonowych. Niskie ścianki mają niecałe 90 cm wysokości, zaś wysokie – nawet 200 cm. Osłony balkonowe naturalne można dopasować także do długości balkonu (2, 3, 5 m). Natomiast ich grubość ma raczej marginalne znaczenie i zależy od konkretnego materiału.
  • Przepuszczalność światła – jest szczególnie ważna, jeśli w pobliżu ścianki, a zwłaszcza u jej podstawy, uprawiane są rośliny.
  • Wytrzymałość– wybór mat osłonowych zależy także od warunków, jakie panują na balkonie. Jednymi z najbardziej odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne są osłony balkonowe bambusowe. Podobnie jak maty wiklinowe, charakteryzują się dużą wytrzymałością i dobrze chronią przed silnymi wiatrami. Maty trzcinowe są bardziej narażone na uszkodzenia wywoływane silnym wiatrem.

Osłony balkonowe naturalne ceni się ze względu na ich charakter w stylu eko i uniwersalność. Pasują do każdego balkonu, a nawet znajdują zastosowanie w ogrodzie. Co ważne, spełniają kilka istotnych funkcji praktycznych, pozostając przy tym bardzo estetycznym dodatkiem.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.