Kwietniki, stojaki na kwiaty
Wszystkie produkty(113)
Dowiedz się więcej
Jak sprawić, by domowe rośliny nabrały jeszcze więcej walorów? Można dodatkowo podkreślić ich urok wybranymi osłonkami – zarówno tymi bardziej ozdobnymi, jak i minimalistycznymi – lub wybrać kwietniki. Te ostatnie przeżywają prawdziwy renesans, a projektanci wnętrz oraz przydomowych przestrzeni coraz częściej wykorzystują je we współczesnych aranżacjach. Co warto o nich wiedzieć?
Hodowanie rośliny w domu wciąż zyskuje na popularności. Nic dziwnego, otaczanie się nimi stanowi nie tylko wartość wizualną, lecz także przynosi relaks i ukojenie. Jak zatem można ujarzmić domowy skrawek „miejskiej dżungli”? Z pomocą przychodzą przeróżne kwietniki, które nie tylko porządkują przestrzeń z roślinnością, ale też same w sobie nierzadko potrafią być wartościową ozdobą. Na co zwrócić uwagę, decydując się na takie rozwiązanie?
Jak wybrać kwietnik?
Wybór kwietnika domowego zależy przede wszystkim od miejsca, w którym ma stać lub wisieć oraz stylu danego wnętrza. Można zdecydować się na:
- kwietnik zawieszany na ścianie – tego typu modele przypominają kinkiety, choć zamiast lampy umieszcza się w nich doniczkęz rośliną. Mogą też mieć formę półeczki albo domku;
- w formie makramy – efektowny, powstały ze sznurków o grubym splocie kwietnik, który zawiesza się na sufitowym haku lub karniszu;
- przeszklony kwietnik – dekoracyjna miniszklarnia nadaje się np. do przechowywania sukulentów;
- kwietnik stojący – wybierać można spośród modeli przeznaczonych na kilka roślin lub tylko jedną. Różne są też wysokości tego typu kwietników oraz ich style;
- kwietnik rozporowy – to montowana do sufitu rurka z wieloma podstawkami lub półeczkami. Dobrze sprawdzi się w małych mieszkaniach.
Z czego mogą być zrobione kwietniki i do jakich wnętrz pasują?
Rodzaj i formę kwietnika dopasowuje się do aranżacji wnętrza. Ma być przede wszystkim spójny z wystrojem oraz wpisywać się w jego styl.
W loftowych i industrialnych wnętrzach zawsze sprawdzą się metalowe i kute kwietniki, o prostej formie. To także dobry wybór do mieszkań, w których króluje minimalizm. Jeśli zaś chodzi o bawełniane makramy – nie są zarezerwowane tylko dla stylu boho. Można spotkać je we wnętrzach skandynawskich, klasycznych i tych z nutką retro. Podobnie wykorzystuje się drewniane lub wiklinowe kwietniki, które mogą ocieplić nawet nowoczesną aranżację. Bardzo dobrze spisują się tam, gdzie obecny jest beton czy cegła.