Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Mocowania chemiczne i akcesoria

Mocowania chemiczne przeznaczone są do połączeń narażonych na bardzo duże obciążenia. Najczęściej za ich pomocą montuje się magazynowe systemy regałowe, schody, balustrady, urządzenia warsztatowe czy ciężkie konstrukcje stalowe. W skład zestawu wchodzi specjalna masa wiążąca oraz element mocujący (pręt gwintowany lub kotwa). Mocowania takie w zależności od modelu można stosować zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach.

Wszystkie produkty(28)

z2
(1)
13,30 zł/ szt.
(1)
16,96 zł/ opak.
22,91 zł/ opak.
46,24 zł/ opak.
(13)
26,90 zł/ szt.
10,29 zł/ szt.
11,90 zł/ szt.
7,19 zł/ szt.
7,19 zł/ szt.
(1)
9,45 zł/ szt.
9,45 zł/ szt.
9,30 zł/ szt.
2,75 zł/ szt.
(1)
14,30 zł/ szt.
25,49 zł/ szt.
(2)
4,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Można wymienić dwa podstawowe sposoby łączenia: mocowanie chemiczne oraz mechaniczne. To drugie polega na rozpieraniu materiału, mocowanie chemiczne opiera się zaś na zjawisku adhezji, czyli powierzchniowego łączenia się poszczególnych elementów. W opisywanym przypadku są to części mocujące oraz specjalny środek wiążący, nazywany też łącznikiem wklejanym (np. kotwą wklejaną). Takie łączenie może wytrzymać naprawdę duże obciążenia, dzięki czemu jest powszechnie wykorzystywane np. na budowach.

Mocowanie chemiczne – czym dokładnie jest?

Jak zostało wspomniane, mocowanie chemiczne polega na połączeniu specjalnego środka wiążącego oraz części mocującej, która przeważnie jest wykonana ze stali. Tę funkcję zwykle pełnią haki śrubowe, oczkowe, proste oraz otwarte, ewentualnie pręty gwintowane, śruby itp. Co ważne, wymienione elementy nie mogą mieć gładkiej powierzchni.

Warto też wiedzieć, że cały proces opiera się tak naprawdę na dwóch reakcjach: wspominanym łączeniu adhezyjnym (czyli „przyklejaniu się” danego preparatu do podłoża), a także wiązaniu kształtowym (polega ono na tym, że preparat wypełnia nierówności). Innymi słowy, preparat idealnie wypełnia wolną przestrzeń, a tym samym zwiększa skuteczność mocowania. M.in. dlatego elementy kotwiczące nie mogą mieć gładkiej powierzchni. Co więcej, wywiercony otwór także nie powinien być idealnie gładki (choć należy dokładnie oczyścić go z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń).

Najważniejsze cechy kotew chemicznych i możliwości ich zastosowania

Mocowanie chemiczne sprawdza się zwłaszcza w sytuacjach, w których nie ma możliwości kotwienia mechanicznego albo takie kotwienie by się nie sprawdziło (ponieważ kołki rozporowe zostałyby np. wyrwane). Mocowanie chemiczne można wykonać względnie szybko i prosto – to nie powinno być wyzwanie nawet dla amatorów. Do najpopularniejszych niewątpliwie należą kotwy wklejane, ogólnego zastosowania. Są uniwersalne i sprawdzają się w wielu sytuacjach. Każdorazowo należy jednak sprawdzić, jakie informacje na temat ich przeznaczenia podaje producent. Niektóre produkty są bowiem przeznaczone np. do bram, zadaszeń, poręczy, drabin, elementów okiennych, systemów rurociągowych. Inne pozwalają zamocować wsporniki elektryczne itd.

Co ważne, mocowania chemiczne sprawdzają się dobrze nie tylko podczas pracy z materiałami pełnymi, jak np. beton, lecz także mającymi otwory, np. cegłami dziurawkami lub pustakami. Ważną cechą mocowań chemicznych jest też wodoszczelność – dzięki temu mogą być stosowane na zewnątrz, są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Wiele produktów tego typu świetnie sprawdza się np. podczas mocowania balustrad balkonowych.

Warto też wiedzieć, że kotwy chemiczne można wykorzystać zarówno podczas stawiania nowych konstrukcji, jak i naprawiania już istniejących, np. w trakcie remontowania ścian, a także ich wzmacniania. Takie kotwy da się solidnie osadzić w słabych, zniszczonych podłożach. Po wyschnięciu stają się twardsze nawet od betonu.

Co więcej, dużą zaletą mocowań chemicznych jest to, że nie naprężają podłoża. Dzięki temu można przeprowadzić kotwienie nawet blisko krawędzi lub w niewielkich odstępach. Tego samego nie da się zrobić w przypadku mocowań mechanicznych.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru kotwy chemicznej?

Wybór odpowiedniej kotwy chemicznej jest niezwykle istotny. Powinna być dopasowana m.in. do materiałów, z którymi pracuje, wymaganych obciążeń oraz temperatury otoczenia. W tym kontekście należy zatem odpowiedzieć na kilka pytań.

  • W jakich temperaturach można stosować określoną kotwę?
  • Jaki ma skład chemiczny (najpopularniejsze są preparaty: poliestrowe, winyloestrowe oraz epoksydowe)?
  • Na jakich podłożach można jej używać (suchych, mokrych, zalanych wodą, a może w każdym z tych przypadków)?
  • Jaka jest maksymalna nośność danego produktu (warto wiedzieć, że mocowania chemiczne zazwyczaj cechują się dużą nośnością, niemal taką samą, jak podłoże)?
  • Jaki jest typ dozownika (najczęściej stosuje się manualne dozowniki silikonowe lub pneumatyczne)?
  • Czy kotwa jest tak zapakowana, że nawet po otwarciu nie stwardnieje i będzie się nadawała do wykorzystania?

Wszystkie te kwestie powinny być opisane na opakowaniu produktu – warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ dzięki temu można uzyskać niezwykle skuteczne łączenie.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.