Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Węże prysznicowe

Węże prysznicowe są jednym z podstawowych elementów wyposażenia armatury łazienkowej. Oferowane przez sklepy Leroy Merlin, doskonale sprawdzą się jako produkt zastępczy w przypadku uszkodzenia dotychczasowego przewodu lub w przypadku zakupu niekompletnej baterii prysznicowej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Wszystkie produkty(39)

z2
(2)
24,99 zł/ szt.
(6)
46,99 zł/ szt.
(3)
41,99 zł/ szt.
(6)
31,99 zł/ szt.
(2)
36,99 zł/ szt.
(8)
39,99 zł/ szt.
(1)
45,99 zł/ szt.
(4)
49,99 zł/ szt.
(2)
31,90 zł/ szt.
(1)
29,99 zł/ szt.
(1)
49,99 zł/ szt.
69,99 zł/ szt.
(1)
129 zł/ szt.
69,90 zł/ szt.
(1)
62,90 zł/ szt.
(12)
61,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Węże prysznicowe, wraz ze słuchawką oraz baterią są niezbędne w każdej kabinie natryskowej. Węże można dowolnie dobierać do baterii i wymieniać w razie potrzeby. Mają stalowy oplot, ewentualnie wykonuje się je z tworzywa sztucznego. Wszystkie modele są trwałe, odporne na wahania temperatur oraz duże ciśnienie wody.

Węże prysznicowe – najważniejsze parametry

  • Rodzaj węża prysznicowego – najczęściej stosuje się węże prysznicowe w oplocie metalowym, ponieważ uchodzą za trwalsze i odporniejsze. Oplot może być jedno- lub dwuwarstwowy – ma to wpływ na wytrzymałość węża. Modele dwuwarstwowe są bardziej odporne na działanie ciśnienia wody. Poza tym węże wykonuje się z tworzywa sztucznego, ściślej rzecz biorąc: z gumy. Czasami są wzmocnione oplotem z włókna, który zwiększa ich trwałość. Takie węże, ze względu na swoją elastyczność, nie rysują powierzchni prysznica lub wanny.
  • Długość węża prysznicowego – węże standardowo mają od 120 do 200 cm długości. Często wpływają na nią uwarunkowania techniczne, tj. odległość uchwytu słuchawki od baterii prysznicowej. Zbyt krótki wąż jest niewygodny i niepraktyczny, zbyt długi może się skręcać i nieestetycznie deformować pod wpływem ciśnienia wody. Co gorsza, za długi wąż w stalowym oplocie może rysować np. powierzchnię brodzika. Najczęściej węże mają 150 cm długości.
  • Anti-twist – tak określany wąż nie skręca się, a zatem nie zaburza ciśnienia wody. To szczególnie ważne wówczas, gdy jest on wyjątkowo długi.
  • Rodzaj gwintu – informacje dotyczące średnicy gwintu znajdują się w opisie produktu. Zazwyczaj węże prysznicowe mają uniwersalny gwint, więc bez trudu można je wymieniać. Stożkowe nakrętki, znajdujące się po obu stronach węża, trzeba mocno dokręcić (kluczem lub ręcznie).

Kiedy należy wymienić wąż prysznicowy?

Przewód doprowadzający wodę do słuchawki prysznicowej jest częścią eksploatacyjną, która z czasem się zużywa. Trwa to przeważnie dość długo, ponieważ węże w oplocie oraz te ze wzmocnionej gumy są odporne na działanie ciśnienia i nie niszczą się zbyt łatwo. Mogą jednak zostać uszkodzone mechanicznie, np. w wyniku szarpnięcia lub nadepnięcia. Jeżeli z prysznica korzystają dzieci, mogą traktować wąż jako zabawkę lub dodatkowy uchwyt. W takiej sytuacji wąż zużywa się szybciej. Trzeba go wymienić zwłaszcza wtedy, gdy przecieka. Wąż dobrej jakości jest jednak dość odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Węże prysznicowe – wybór i konserwacja

Przede wszystkim warto kupować węże wysokiej jakości, czyli te w podwójnym, stalowym oplocie, ewentualnie modele z aluminiowo-gumowym oplotem. Są odporne na zmiany ciśnienia wody i liczne uszkodzenia.

Warto dbać także o to, aby wąż się nie skręcał. Powszechnym błędem jest owijanie go wokół baterii; przez to szybciej ulega zużyciu. Po zakończeniu kąpieli warto położyć słuchawkę na specjalnym uchwycie, by wąż wisiał luźno.

Podobnie jak pozostałe części baterii prysznicowej, wąż powinien być regularnie czyszczony. W ten sposób można zapobiec osadzaniu się kamienia, utracie elastyczności i pękaniu węża. Stalowe węże warto czyścić tym samym preparatem, co baterię, gumowe z kolei – łagodnymi detergentami, nieszkodliwymi dla gumy.

Węże prysznicowe, podobnie jak słuchawki, są intensywnie eksploatowane. Powinny być odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne i wahania ciśnienia wody. Dlatego najtrwalsze modele mają oplot stalowy lub mosiężny, są dobrze zabezpieczone przed rdzą. Dobry wąż powinien mieć także uniwersalny gwint oraz optymalnie dobraną długość.

Z reguły węże wannowe są nieco dłuższe, ale nie zawsze. Warto pamiętać, że w razie konieczności wąż można po prostu wymienić – nie jest to kosztowne ani skomplikowane.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.