Uchwyty, akcesoria i drążki prysznicowe
Dowiedz się więcej
Każdy, kto samodzielnie kompletuje zestaw prysznicowy, musi kupić nie tylko baterię i słuchawkę, ale także wszystkie niezbędne akcesoria, uchwyty oraz drążki prysznicowe. Są to na ogół elementy uniwersalne, które w razie uszkodzenia baterii mogą posłużyć jako części zamienne.
Drążki prysznicowe
Pod prysznicem i obok wanny montuje się drążki dwojakiego rodzaju: samodzielne, które pełnią funkcję uchwytów, oraz drążki podtrzymujące słuchawkę prysznicową (będące częścią zestawu prysznicowego).
Drążek podtrzymujący słuchawkę prysznicową ma zazwyczaj 60-90 cm długości. Im dłuższy drążek, tym większy jest zakres jego regulacji. Najczęściej montuje się go nad baterię prysznicową lub obok niej. Wysokość, na jakiej znajduje się słuchawka, można łatwo dostosować do wzrostu użytkowników prysznica. Drążek da się zainstalować także obok wanny. Wystarczy doposażyć ją w odpowiednią zasłonę, by pełniła funkcję prysznica. Wysokość montażu drążka zależy od długości przewodu słuchawki.
Drążki naścienne, które pełnią funkcję uchwytów są mocowane niżej: poziomo, pionowo lub skośnie. Zwiększają poziom bezpieczeństwa, ponieważ zapobiegają poślizgnięciom.
Drążki i uchwyty prysznicowe – zalety i wady
Drążek prysznicowy pozwala umieścić słuchawkę w optymalnej pozycji. Znajduje się na nim uchwyt, który można przesuwać w górę i w dół, a w razie konieczności – zablokować, by słuchawka pozostała w wybranym położeniu. Regulacja wysokości jest niezbędna, jeżeli z prysznica korzystają osoby o różnym wzroście (np. dorośli i dzieci). Kolejną zaletą drążka jest fakt, że ma regulację kąta nachylenia słuchawki. Uchwyt dobrej jakości pozwala ustawić ją w odpowiedniej pozycji i swobodne korzystać z prysznica. Słuchawka nie powinna przesuwać się nawet podczas zwiększenia ciśnienia wody. Na drążku prysznicowym można też wygodnie zamontować wybrane akcesoria, np. półkę lub koszyk na przybory łazienkowe. Nie trzeba w tym celu wiercić żadnych otworów w ścianie.
Drążek może jednak przeszkadzać osobom ceniącym minimalizm, które pragną, by jak najwięcej elementów armatury pozostawało niewidocznych (można to osiągnąć, montując np. baterie podtynkowe – wówczas przyłącza są ukryte, a na zewnątrz znajdują się jedynie: słuchawka prysznicowa, bateria i ewentualnie deszczownica).
Sam uchwyt baterii prysznicowej wygląda wprawdzie minimalistycznie i kosztuje niewiele, ale nie da się regulować jego wysokości. Może mieć jedynie możliwość ustawienia kąta nachylenia słuchawki. Montaż takiego uchwytu jest prosty i przebiega szybko, więc da się go zamontować samodzielnie.
Wymiana uchwytów i drążków prysznicowych
Żeby zamontować uchwyt lub drążek, trzeba wywiercić otwory w ścianie. W przypadku uchwytów – zazwyczaj jeden, w przypadku drążków – zwykle dwa. Dlatego ewentualna wymiana uchwytu (np. w razie uszkodzenia) jest znacznie prostsza. Wystarczy znaleźć nowy egzemplarz i zamocować go w miejscu starego. Montując nowe drążki, należy zwrócić uwagę na to, czy są kompatybilne z wywierconymi otworami. Jeśli nie, trzeba wywiercić przynajmniej jeden dodatkowy, co bywa problematyczne, ponieważ nie można estetycznie zamaskować dziury w płytce. Konieczne staje się więc znalezienie drążka o identycznym rozstawie otworów montażowych lub takiego, w którym rozstaw można regulować. Zawsze trzeba sprawdzić zakres wspomnianej regulacji.