Natryski, hydroterapia

Szybki prysznic rano czy wieczorny, relaksujący z hydromasażem? Dobrze dobrany natrysk pozwala na jedno i drugie. W ofercie Leroy Merlin przygotowaliśmy szeroki wybór paneli prysznicowych, kolumn prysznicowych oraz zestawów na- i podtynkowych. Dzięki temu można je dobrać idealnie do praktycznie każdej łazienkowej aranżacji.

Oprócz gotowych paneli, kolumn i zestawów prysznicowych wśród naszych propozycji znajdują się również elementy umożliwiające samodzielne skompletowanie zestawu natryskowego. Pozwala to na dopasowanie go do własnych preferencji, a także warunków panujących w łazience. Czym zatem kierować się przy wyborze tego rodzaju armatury łazienkowej? Jakie parametry są najważniejsze?

Podstawowymi elementami różnego rodzaju zestawów prysznicowych są słuchawka prysznicowa i wąż. Wybierając je, oprócz designu warto zwrócić uwagę na cechy użytkowe. W słuchawce (rączce) prysznicowej istotne są:

  • kształt i rozmiar słuchawki – kształt powinien być spójny z kształtem baterii prysznicowej, a jeśli zestaw ma również deszczownicę – z kształtem deszczownicy. Wielkość słuchawki przekłada się często na większą liczbę dostępnych rodzajów strumienia, ale też na zużycie wody (im większa płaszczyzna, tym większe zużycie);
  • liczba funkcji (liczba rodzajów strumieni), która wpływa na komfort użytkowania oraz na regulację przepływu i zużycia wody;
  • możliwość i sposób usuwania kamienia – są różne rozwiązania, ale najpopularniejsze są silikonowe, elastyczne rureczki (kolce), przez które wypływa woda w słuchawce. Przetarcie ich palcem powoduje wykruszanie drobinek osadzającego się kamienia. Osad z kamienia i innych zanieczyszczeń osadzający się na armaturze łazienkowej (a także na wannie, brodziku, umywalkach i kabinach prysznicowych) można łatwo usunąć stosując środki czyszczące na bazie kwasów przeznaczone do łazienek.

Wybierając wąż prysznicowy warto zwrócić uwagę na:

  • materiał, z którego jest zrobiony – popularne rozwiązania to metal, w którym spiralne skręty mogą być łączone pojedynczo (wersja tańsza, ale mniej trwała) lub podwójnie (większa trwałość węża); metal w osłonie (osłona zapobiega rozkręceniu się metalowej spirali oraz chroni kabinę prysznicową lub wannę przed zarysowaniem przez wąż) lub PVC (nowoczesne węże z PVC są bardzo wytrzymałe i w kontakcie z wanną czy prysznicem nie rysują ich);
  • antyskrętne końcówki – zapobiegają skręcaniu się węża w czasie użytkowania i zwiększają jego trwałość.

Na co zwracać uwagę, wybierając panele prysznicowe?

Panele prysznicowe to kompletne rozwiązanie dla osób, które w swojej łazience chcą mieć natrysk pozwalający zrelaksować się za pomocą hydromasażu. Nasi klienci często pytają, jaki panel prysznicowy wybrać. W tym wypadku zawsze zalecamy gruntowne zastanowienie się nad potrzebami osób, które będą z niego korzystać. Istotną kwestią jest także układ łazienki i miejsce wyznaczone pod montaż kabiny prysznicowej.

Wiele osób w pierwszej kolejności zwraca uwagę na wygląd panelu. W ofercie Leroy Merlin przygotowaliśmy panele pasujące zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacji. Front panelu może być wykonany z metalu, szkła lub tworzywa sztucznego. Ciekawą propozycją dla osób szukających panelu pasującego do współczesnej stylistyki są modele, w których deszczownica stanowi integralny element. Do klasycznych wnętrz można natomiast wybrać panele z deszczownicą o tradycyjnym kształcie. Oprócz sposobu podłączenia i kształtu deszczownicy warto wziąć pod uwagę jej rozmiar. Im większy, tym większa powierzchnia przyjemnego strumienia będzie na nas spływać z góry, ale też większe będzie zużycie wody.

Ważnym elementem panelu są wbudowane dysze do hydromasażu, które pozwalają na rozluźnienie mięśni oraz pomagają zminimalizować stres. Regulacja ustawienia dysz (a co za tym idzie kierunku wypływającego strumienia) zwiększa komfort użytkowania. Większość paneli oprócz deszczownicy i dysz do hydromasażu wyposażonych jest również w słuchawkę prysznicową. Jest ona niezbędna dla zapewnienia wygody kąpieli, a także mycia i spłukiwania kabiny prysznicowej.

Panele do kabin prysznicowych mogą mieć różnorodne baterie. Panel prysznicowy z baterią mieszaczową to uniwersalne rozwiązanie, które cały czas cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Nowoczesne panele mogą być też wyposażone w baterie termostatyczne. Tego rodzaju rozwiązanie szczególnie polecamy osobom, które cenią sobie wygodę. Taka bateria pozwala na utrzymanie stałej temperatury niezależnie od ciśnienia wody i skoków temperatury (trzeba jednak pamiętać, że sama nie podgrzeje zimnego strumienia wody). Warto ją wybrać, kiedy w domu są małe dzieci lub osoby starsze, które mogą mieć problemy z samodzielnym ustawieniem właściwej temperatury wody.

Wybierając panel do kabiny prysznicowej, warto też zwrócić uwagę na to, jak rozmieszczone są poszczególne elementy służące do hydromasażu. Ważne jest również to, pod jakim ciśnieniem wypływa woda. W zależności od modelu zaleca się, aby ciśnienie robocze wahało się w granicach od 2,5 do 7,0 barów, a maksymalna różnica ciśnienia w obu przyłączach wody wynosiła 0,5 bara.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki panel prysznicowy będzie pasował do Twojej łazienki, skorzystaj z pomocy naszych projektantów, którzy w ramach dodatkowej usługi przygotują kompletny projekt tego pomieszczenia.

Kolumna prysznicowa – najpopularniejsze rozwiązanie do łazienki

Kolumny prysznicowe to obecnie najchętniej wybierany rodzaj armatury łazienkowej. Bez problemu można je montować zarówno w kabinie prysznicowej, jak i przy wannie. Wybierając drugi wariant, należy pamiętać o tym, aby zamontować parawan lub specjalną kabinę do wanny. To zminimalizuje rozpryskiwanie się wody po łazience w czasie kąpieli.

W ofercie Leroy Merlin znajdują się trzy podstawowe rodzaje kolumn prysznicowych:

  • kolumna prysznicowa z baterią mieszaczową,
  • kolumna prysznicowa z baterią termostatyczną,
  • kolumna prysznicowa bez baterii.

Pierwsze dwa rodzaje baterii pokrótce zostały opisane wyżej. Kolumny bez baterii polecamy osobom, które mają już zamontowaną baterię i nową armaturę chcą podłączyć właśnie do niej.

Zestaw natryskowy – kompaktowe rozwiązanie do każdej łazienki

Zestawy natryskowe dostępne w ofercie Leroy Merlin to kompaktowe rozwiązania, które znajdą zastosowanie szczególnie we wnętrzach o niewielkiej powierzchni. Wśród wielu propozycji wyróżniliśmy kilka kategorii, które pozwalają na dobranie natrysku nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalność. Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi propozycjami.

Natrysk przesuwny

Dzięki możliwości regulacji wysokości uchwytu, na który odwieszana jest słuchawka prysznicowa, z takiej armatury mogą komfortowo korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Rozwiązanie to będzie też dobre dla osób starszych, które często mają ograniczoną sprawność ruchową i podnoszenie wysoko rąk sprawia im trudność. Modele dostępne w naszej ofercie wyposażone są w rączki natryskowe o różnych kształtach, co pozwala dobrać je do stylistyki danego pomieszczenia. Słuchawka prysznicowa z wężem, która dostępna jest w zestawie, może mieć jeden lub kilka (maksymalne 5) strumieni, a także opcję oszczędzania wody.

Zestaw prysznicowy punktowy

Zestaw prysznicowy punktowy to prawdziwa klasyka, jeśli chodzi o armaturę łazienkową. Cały czas jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Zajmuje niewiele miejsca, co sprawia, że można go zamontować nawet w najmniejszych łazienkach, gdzie inne rozwiązania nie zdałyby egzaminu. Uchwyt na słuchawkę prysznicową może być montowany na dowolnej wysokości. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli z prysznica będą korzystały osoby o różnym wzroście, powinien on być zamontowany tak, aby w miarę możliwości zapewniał komfortowe użytkowanie wszystkim domownikom.

Zestaw prysznicowy podtynkowy

Zestawy podtynkowe zazwyczaj kojarzone są z nowoczesnymi, minimalistycznymi wnętrzami, ale odpowiednio dobrane, będą pasować praktycznie do każdej stylistyki. Trzeba jedynie pamiętać, że aby uniknąć zbędnego kucia, montaż zestawu najlepiej rozważyć na etapie wykończania lub remontu łazienki, gdyż cała instalacja ukryta jest w ścianie i suficie. To ciekawe rozwiązanie, ponieważ pozwala na znaczne rozszerzenie funkcjonalności tradycyjnego natrysku. W zestawie znajdują się bowiem bateria, elementy do przełączania strumieni wody, wylewka, deszczownica, ręczna słuchawka prysznicowa, a także dysze umożliwiające hydromasaż. Co więcej, taki rodzaj armatury pozwala na zachowanie wysokiej estetyki łazienki. W Leroy Merlin proponujemy również pojedyncze elementy do instalacji podtynkowej. Dzięki temu każdy klient może samodzielnie stworzyć swój idealny zestaw, który w ramach dodatkowej usługi mogą zamontować nasi specjaliści.

Samodzielne kompletowanie zestawu prysznicowego – wybierz elementy razem z nami

Co zrobić, kiedy w konkretnym zestawie podoba się nam rączka prysznicowa, a w innym uchwyt? W Leroy Merlin jesteśmy przygotowani na takie sytuacje. Posiadamy szeroką ofertę poszczególnych elementów składających się na zestawy prysznicowe. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą samodzielnie stworzyć swój idealny zestaw natryskowy. Jest to też propozycja dla tych, którzy chcą zastąpić stary element zestawu nowym, kiedy np. zerwie się uchwyt do odwieszania rączki prysznicowej.

W tej kategorii znajdują się między innymi:

Proponujemy również szereg uzupełniających akcesoriów prysznicowych, takich jak np. przełączniki funkcji do kolumn natryskowych.

Słuchawka prysznicowa czy deszczownica – co wybrać?

Dosyć często spotykamy się z wątpliwościami klientów: co wybrać do łazienki – słuchawkę prysznicową czy deszczownicę? Zanim doradzimy konkretne rozwiązanie, zawsze zadajemy kluczowe pytania. Najważniejsze jest to, na czym klientowi zależy i w jaki sposób najczęściej korzysta z prysznica. Jeżeli prysznic ma służyć przede wszystkim do mycia się, warto pomyśleć o odpowiednio dobranej słuchawce. Wiele nowoczesnych modeli ma wbudowaną opcję regulacji strumienia wody, dzięki czemu można wymasować ciało w czasie codziennej kąpieli. Rączki prysznicowe pozwalają również uniknąć zamoczenia włosów, a oprócz tego są niezbędne do spłukiwania wanny lub kabiny prysznicowej po jej czyszczeniu. Jeżeli prysznic ma służyć do większego relaksu i delikatnego hydromasażu, to w tym przypadku deszczownica sprawdzi się idealnie.

Jak się okazuje, po konsultacjach z naszymi specjalistami część osób decyduje się na rozwiązanie łączące w sobie zalety obu elementów natrysku. Przez naszą stronę internetową można bowiem zamówić zestawy, w których skład wchodzi zarówno deszczownica, jak i słuchawka. Z tych elementów można korzystać niezależnie. Dzięki temu, rano można wziąć szybki prysznic, używając słuchawki, a po południu zrelaksować się pod deszczownicą.

Armatura a wygląd łazienki

Wiemy, jak bardzo naszym klientom zależy na zachowaniu spójnego wyglądu łazienki. Dlatego staramy się, aby w naszej ofercie znalazły się różnorodne modele paneli prysznicowych, a także zestawów natryskowych. Wszystko to sprawia, że bez problemu można dopasować armaturę do konkretnego stylu, w jakim zaaranżowana jest łazienka. Przykładowo, do wnętrz nawiązujących do stylu minimalistycznego nasi konsultanci polecają między innymi panele prysznicowe w kolorze białym lub czarnym. Z kolei do pomieszczeń nawiązujących do stylistyki industrialnej polecamy armaturę metalową w wykończeniu szczotkowanym lub imitującym postarzenie.

Do wnętrz klasycznych polecamy panele prysznicowe, które są wykonane z materiałów imitujących drewno i bambus. Tego typu rozwiązania będą również dobrze prezentowały się w łazienkach nawiązujących do stylu kolonialnego, szczególnie inspirowanego krajami wyspiarskimi Oceanu Indyjskiego czy Pacyfiku. Z kolei osobom stawiającym na całkowity minimalizm polecamy zestawy prysznicowe podtynkowe.

W razie potrzeby pomożemy dobrać wszystkie elementy zestawu prysznicowego, a także części potrzebne do jego montażu. W ramach dodatkowych usług można też zamówić u nas montaż kupionych produktów, a także projekt całej łazienki. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami tej oferty.