Baterie bidetowe
Dowiedz się więcej
Baterie bidetowe powinny być funkcjonalne i dopasowane nie tylko do miski bidetowej, ale też do pozostałej armatury łazienkowej. W przypadku baterii bidetowych, do wyboru są modele stojące (mocowane bezpośrednio do bidetu) i ścienne (instalowane na ścianie, natynkowo lub podtynkowo).
Bateria bidetowa – charakterystyka
Na pierwszy rzut oka baterie bidetowe wyglądają podobnie do umywalkowych. Tym, co je wyróżnia, są znacznie krótsza wylewka i ruchomy perlator. Co więcej, wybór baterii bidetowych jest mniejszy niż umywalkowych. Ruchomy perlator pozwala ustawić strumień wody pod właściwym kątem, a co za tym idzie – wygodnie korzystać z bidetu. Forma, wielkość i wygląd baterii, powinny być dopasowane do miski bidetowej, a także do pozostałych elementów armatury łazienkowej. Baterie bidetowe przeważnie mają lekko wygięte korpusy; nie brakuje jednak modeli o minimalistycznym, nowoczesnym designie. Uchwyt baterii bidetowej najczęściej znajduje się na górze lub z boku. Warto kupować armaturę z jednej linii stylistycznej – dzięki temu wszystkie baterie w łazience będą cechowały się jednakową kolorystyką, miały zbliżony kształt i taką samą powierzchnię (matową, półmatową, połyskliwą).
Baterie bidetowe – rodzaje
Baterie bidetowe można podzielić ze względu na sposób montażu: są ścienne i stojące.
- Ścienna bateria bidetowa – montowana do ściany, kilka lub kilkanaście centymetrów nad krawędzią miski bidetowej. Bateria ścienna wygląda bardzo estetycznie – dotyczy to zwłaszcza modeli instalowanych podtynkowo. Niestety, jeśli ulegną awarii, ich wymiana lub naprawa mogą okazać się kłopotliwe. Także sama instalacja baterii podtynkowej wymaga sporych nakładów pracy, ponieważ trzeba ją zabudować. Baterie natynkowe uchodzą za nieco mniej atrakcyjne wizualnie, ale są praktyczniejsze. Jeśli ulegną awarii, znacznie łatwiej można rozłożyć je na części. Baterie natynkowe zajmują jednak więcej miejsca, więc sprawdzają się raczej w dużych łazienkach.
- Stojąca bateria bidetowa – baterie tego typu mocuje się bezpośrednio do miski bidetowej. Taki zestaw można łatwo wyczyścić, ponieważ wszystkie jego elementy są łatwo dostępne. Podłączenie baterii stojącej do przyłączy jest proste, podobnie jak jej ewentualna naprawa – nie trzeba wiele wysiłku, by dostać się do poszczególnych wężyków, uszczelek itp.
Istnieje też wiele rozwiązań, które można zastosować wówczas, gdy w łazience brakuje miejsca na bidet. Alternatywą dla niego jest siedzisko z funkcjami higienicznymi (podgrzewanie, mycie, suszenie itp.) lub ścienna bateria bidetowa (tzw. bidetka), zainstalowana w pobliżu toalety.
Baterie bidetowe – najważniejsze parametry
Wybór baterii bidetowej powinien zależeć od wielkości i kształtu miski oraz uwarunkowań technicznych. Które cechy, funkcje i parametry baterii bidetowych są najistotniejsze?
- Termostat – baterie bidetowe, tak jak i inne, mogą być wyposażone w termostat. Jeżeli temperatura wody w instalacji często się waha lub jest bardzo wysoka, warto zakupić baterię z termostatem – zwłaszcza w przypadku, gdy z bidetu korzystają również dzieci. W ten sposób można uchronić je przed poparzeniem.
- Materiał – większość baterii jest wykonana z różnej jakości mosiądzu (generalnie im stop zawiera więcej miedzi, tym jest uznawany za lepszy). Jego powierzchnia może być chromowana, a jednocześnie połyskliwa, satynowa lub matowa. Mosiądz jest odporny na działanie korozji i cechuje się niską rozszerzalnością cieplną (nie jest podatny na zmiany temperatury).
- Konstrukcja – baterie bidetowe występują w kilku wersjach, np. z natryskiem – to rozwiązanie jest szczególnie komfortowe dla dzieci. Dużą popularnością cieszą się także baterie jednouchwytowe.