Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Baterie łazienkowe

Wszystkie produkty(1061)

z50

Dowiedz się więcej

Armatura jest podstawowym elementem wyposażenia łazienki. Dobór odpowiedniego kranu do umywalki czy wanny jest prosty. Zobacz, o czym należy pamiętać, aby wybrać nie tylko ładną, lecz także funkcjonalną baterię łazienkową.

Jak dobrać baterię do umywalki?

Rozmiar baterii powinien być dopasowany do rozmiaru umywalki. Aby komfortowo umyć ręce, bateria umywalkowa stojąca musi mieć odpowiednią długość wylewki i wysokość. Wysokość powinna być na tyle duża, aby swobodnie można było umyć ręce. Długość wylewki musi być dobrana tak, aby strumień wody padał tuż przed odpływem umywalki.

Umywalki bardzo płytkie wymagają montażu baterii nieco wyższej, aby można było swobodnie umyć ręce. Z kolei duże umywalki wymagają zastosowania baterii umywalkowej z dłuższą wylewką. Dzięki temu nie trzeba wyciągać rąk podczas mycia. W przypadku umywalki stawianej na blacie, najlepiej sprawdzi się bateria umywalkowa wysoka. Z kolei małe umywalki toaletowe wymagają montażu baterii o krótszej wylewce. Dzięki temu woda nie będzie się rozchlapywać poza umywalkę.

Jeżeli nie chcemy baterii stawianej na blacie lub umywalce, można rozważyć opcje takie jak:

  • Bateria umywalkowa ścienna – bardzo klasyczny model montowany na ścianie, podobnie jak baterie wannowe lub prysznicowe.
  • Bateria umywalkowa podtynkowa – w tym przypadku przyłącza wody oraz większość mechanizmów schowana jest w ścianie. Na ścianie łazienki, ponad umywalką, zamontowane są tylko wylewka oraz uchwyt, którym regulujemy temperaturę i przepływ strumienia wody. Baterie umywalkowe podtynkowe doskonale sprawdzają się w połączeniu z umywalkami stojącymi. Należy jednak pamiętać, że umywalka nie może być zbyt duża. Ponieważ uchwyt regulujący przepływ wody jest na ścianie, zbyt duża odległość może utrudniać korzystanie z baterii na przykład dzieciom.

Baterie umywalkowe specjalne – co trzeba o nich wiedzieć?

Warto także zwrócić uwagę na specjalne baterie medyczne, zwane też lekarskim. Charakteryzują się dłuższą wylewką, a także dłuższym, wyprofilowanym do góry uchwytem. Taka konstrukcja pozwala na higieniczne mycie rąk, co jest szczególnie istotne w gabinetach lekarskich. Długą dźwignię baterii można uruchomić łokciem, bez zbędnego dotykania jej dłońmi. Z tego względu też baterie te nazywane są łokciowymi. Ten rodzaj baterii można zamontować zarówno na ścianie, jak i umywalce.

W ofercie znajdują się także wyjątkowo higieniczne baterie bezdotykowe działające na fotokomórkę. To nowoczesne rozwiązanie, które oprócz walorów higienicznych, pozwala także na znaczną oszczędność wody. Takie baterie znajdują zastosowanie przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej, chociaż rośnie popularności ich montażu w mieszkaniach.

Jak działa bateria na fotokomórkę? Wbudowany czujnik uruchamia baterię, gdy wyczuje ruch, czyli po podstawieniu dłoni pod kran. Również wyłączenie wody odbywa się automatycznie – nie ma możliwości zatrzymać strumienia samodzielnie. Temperatura wody także ustawiana jest automatycznie. Baterie bezdotykowe zasilane są sieciowo lub akumulatorowo. W obu przypadkach bateria zawiera specjalny moduł, który zazwyczaj montuje się w ścianie lub pod baterią.

Innym rodzajem specjalnej baterii są baterie typu bidette, zwane popularnie bidetkami. Jest to bateria, która składa się z dwóch elementów: standardowej baterii umywalkowej oraz węża prysznicowego ze specjalną słuchawką. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie z bidetu bez instalowania baterii bidetowej. Można korzystać z niej również, używając standardowej muszli klozetowej.

Bateria prysznicowa – czy jest łatwa w montażu?

Aby komfortowo korzystać z prysznica, bateria natryskowa musi być zainstalowana na odpowiedniej wysokości. Wysokość montażu baterii prysznicowej to przeważnie 110 do 130 cm nad podłogą. W przypadku armatury montowanej klasycznie na ścianie, odstęp między rurami doprowadzającymi ciepłą i zimną wodę jest standardowy i wynosi 15 cm. Jeżeli występują minimalne różnice odstępów miedzy przyłączem wody a śrubunkiem baterii, do skorygowania można użyć łączników mimośrodowych.

Baterie natryskowe posiadają jedno lub dwa wyjścia wody. W przypadku, gdy podłączamy tylko słuchawkę prysznicową, potrzebujemy jednego wyjścia. Jeżeli wybraliśmy baterię prysznicową z deszczownicą, do jednego wyjścia podłączamy deszczownicę, a do kolejnego słuchawkę prysznicową.

Kupując baterię prysznicową w komplecie z kolumną prysznicową, zyskujemy gotowe i dopasowane rozwiązanie. W skład zestawu przeważnie wchodzi bateria prysznicowa z deszczownicą, rączką prysznicową i drążkiem. Kupując taki komplet, zyskujemy pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować.

Jeżeli chcemy w łazience ukryć jak najwięcej elementów, rozwiązaniem są baterie prysznicowe podtynkowe. Przy takim rozwiązaniu elementy, takie jak głowica mieszająca oraz przyłącza wody, są ukryte w małej wnęce w ścianie. Na ścianie widoczna jest tylko bateria prysznicowa podtynkowa z przełącznikami regulującymi temperaturę i przepływ wody. Takie rozwiązanie sprawia, że bateria prawie w całości jest schowana w ścianie. Płaska i przylegająca do ściany konstrukcja sprawia, że jest mniej elementów, na których może osadzać się brud i osad z twardej wody.

Bateria wannowa – lepiej zamontować na ścianie czy na wannie?

Baterię wannową montuje się podobnie do baterii prysznicowej. Odstępy między przyłączami ciepłej i zimnej wody są takie same, czyli wynoszą około 15 cm. Aby zapewnić komfortowe użytkowanie, baterię najlepiej zamontować 10 do 20 cm nad krawędzią wanny. Taka przestrzeń pozwoli swobodnie umyć rant wanny pod baterią.

Nie zawsze jednak bateria musi być zamontowana na ścianie. Przykładowo bateria wannowa 3-otworowa montowana jest na krawędzi wanny.

Elementami, które są widoczne są przeważnie:

  • wylewka wannowa,
  • przełącznik do ustawiania przepływu oraz temperatury wody,
  • wyciągana słuchawka prysznicowa na elastycznym wężu.

Wszystkie elementy mechaniczne, jak na przykład głowica mieszająca wodę oraz przyłącza, są schowane pod krawędzią wanny. Bateria wannowa 3-otworowa bardzo dobrze wygląda zamontowana w połowie długości dużej wanny. Również wanny narożne dobrze prezentują się z takimi bateriami. Planując montaż baterii wannowej tego typu, należy zapewnić odpowiedni dostęp do ukrytych elementów, w razie konieczności serwisu lub naprawy baterii.

Jeżeli posiadamy wannę wolnostojącą i nie chcemy armatury ściennej, rozwiązaniem jest bateria wannowa stojąca. Taka armatura jest montowana do podłogi. Warto więc podczas remontu łazienki od razu przewidzieć poprowadzenie rur z ciepłą i zimną wodą w odpowiednim miejscu. Baterie wannowe wolnostojące są produkowane w tak wielu wzorach, że znalezienie baterii pasującej do wystroju łazienki lub salonu kąpielowego nie stanowi problemu.

W przypadku każdej baterii do wanny ważny jest przepływ wody. Im większy, tym szybciej można napełnić wannę. Przepływ między poziomem od 20 do 30 litrów na minutę pozwala napełnić wannę w kilka minut, dzięki temu woda nie zdąży ostygnąć.

Baterie termostatyczne – czy to się opłaca?

Przy zastosowaniu baterii termostatycznej, nie tracimy czasu na regulowanie temperatury, ponieważ woda od razu ma temperaturę, jakiej potrzebujemy. W tradycyjnej baterii zanim ustawimy odpowiednią temperaturę, marnujemy kilka litrów wody.

Przy takim rozwiązaniu, za pomocą jednego uchwytu możemy regulować przepływ wody, drugi służy do ustawienia temperatury. Skala z podanymi stopniami Celsjusza pozwala zapamiętać jaką temperaturę preferujemy i ewentualnie szybko przestawić na konkretną pozycję. Baterie termostatyczne posiadają blokadę chroniącą przed ustawieniem zbyt gorącej wody. Docenią to zwłaszcza rodzice małych dzieci, ponieważ dzięki temu można uniknąć poparzenia gorącą wodą.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest bateria prysznicowa z termostatem. Możliwość ustawienia konkretnej temperatury wody sprawia, że unikniemy podczas brania prysznica przykrej niespodzianki, gdy na początku leci zbyt zimna lub gorąca woda. Z racji tego, że z deszczowni lub rączki prysznicowej od razu leci ciepła woda, oszczędzamy wodę i możemy szybciej wejść pod prysznic.

Bateria wannowa termostatyczna jest rozwiązaniem które stawia na wygodę. Raz ustawiona temperatura wody, pozwala na napełnienie całej wanny bez konieczności ciągłego kontrolowania, czy woda nie jest zbyt zimna lub gorąca.