Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Perlatory

Perlatory to urządzenia rozdzielające strumień cieczy na kilka mniejszych, co ułatwia usuwanie zanieczyszczeń przy pomocy wody. Dzięki ich wykorzystaniu można zmniejszyć zużycie wody uzyskując ten sam efekt czyszczący. Montaż perlatorów nie stanowi problemu i może być wykonany przez każdego mieszkańca domu. Oferowane przez nas perlatory wyposażone są w wyłączniki czy wielokolorowe diody świetlne. Posiadamy również wkłady do perlatorów. Produkty z oferty można zamówić przez internet i odebrać w najbliższym sklepie Leroy Merlin.

Wszystkie produkty(44)

z3
(1)
45,88 zł/ szt.
57,88 zł / szt.
20% taniej
(2)
31,88 zł/ szt.
40,88 zł / szt.
22% taniej
41,88 zł/ szt.
51,88 zł / szt.
19% taniej
(2)
52,45 zł/ szt.
25,95 zł/ szt.
54,45 zł/ szt.
25,95 zł/ szt.
15,95 zł/ szt.
(2)
23,56 zł/ szt.
17,30 zł/ szt.
(2)
15,70 zł/ szt.
16,70 zł/ szt.
(2)
17,45 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Perlator to niewielki element, montowany na zakończeniu wylewki, który ogranicza zużycie wody, a co za tym idzie – sprawia, że płaci się mniej za jej zużycie. Perlatory są przeznaczone do baterii określonego rodzaju: prysznicowych, wannowych lub kuchennych. Niezależnie od typu, działają jednak tak samo. Poszczególne modele różnią się wydajnością, są też wykonane z różnych materiałów.

Jak działa perlator?

Każdy perlator składa się z sitka o drobnych oczkach. Mocuje się go na końcu wylewki. Przepływając przez sitko, woda ulega napowietrzeniu. Odtąd zawiera liczne pęcherzyki powietrza, które dają złudzenie, jakby strumień był większy i wypływał pod większym ciśnieniem. Pozornie nic się nie zmienia, w rzeczywistości zużycie wody spada – i to nawet o 60%.

Rodzaje perlatorów

Perlatory mogą mieć gwint zewnętrzny (wkręcany w wylewkę) lub wewnętrzny (nakręcany na wylewkę). Wykonuje się je z różnych materiałów. Perlatory metalowe są trwałe i solidne, o ile zostaną dobrze zabezpieczone przed korozją. Niestety rdzy nie da się całkowicie powstrzymać. Stały kontakt z wodą sprawia, że z czasem nawet najlepszy metalowy perlator niszczeje i koroduje. Można go wielokrotnie oczyszczać z kamienia, podobnie jak modele mosiężne, którym długotrwały kontakt z wodą tak nie szkodzi. Równie łatwo można wyczyścić perlator silikonowy – całkowicie odporny na działanie wody, podobnie jak ten wykonany z plastiku. Tworzywo bywa jednak różnej jakości.

Zależnie od miejsca zastosowania, można wyróżnić perlatory: wannowy, prysznicowy, łazienkowo-umywalkowy lub przeznaczony do baterii kuchennej. Perlatory mogą wytwarzać dwa strumienie wody: napowietrzający i tzw. igiełkowy.

  • Perlator napowietrzający – miesza wodę z powietrzem w taki sposób, że strumień jest spieniony, mlecznobiały i pozornie wypływa pod znacznie większym ciśnieniem.
  • Perlator strumieniowy igiełkowy – perlatory tego typu nie napowietrzają wody. Mają wiele drobnych otworów, przez które ona przepływa – w efekcie powstaje kilka strumieni pod zauważalnie większym ciśnieniem.

Bardzo ważną cechą perlatorów jest jakość ich wykonania. Tanie, niezbyt solidne modele, dość szybko się zatykają, w rezultacie strumień wody staje się nieregularny. W skrajnym przypadku kamień może całkowicie zablokować wypływ wody. Co gorsza, najtańszych perlatorów w zasadzie nie da się wyczyścić, więc często okazują się jednorazowe. Lepsze modele nie mają tej wady. Osadza się na nich też mniej kamienia.

Zalety perlatora

Główną zaletą, wynikającą ze stosowania perlatora, jest oszczędność wody. Przez standardową wylewkę przepływa ok. 13 litrów na minutę. Po zamontowaniu perlatora ta wartość spada do zaledwie 5 litrów na minutę. Przepływ może być nawet mniejszy, bo np. w bateriach umywalkowych zupełnie wystarczą 3 litry na minutę. W kuchni powinien być za to nieco większy, ponieważ perlator wydłuża czas napełniania naczyń.

Ze stosowaniem perlatora wiążą się również inne korzyści: na podgrzanie wody potrzeba mniej energii, maleje ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji. To wszystko wiąże się z niższymi opłatami. W skali roku oszczędności mogą być naprawdę odczuwalne dla domowego budżetu.

Montaż perlatora

Główną przyczyną, dla której montuje się perlator, jest oszczędność wody. Można go zamocować na każdej baterii, jednak nie wszędzie sprawdzi się on równie dobrze. W baterii umywalkowej warto zastosować perlator, w tej nad wanną – niekoniecznie, ponieważ jej napełnianie potrwa dłużej.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.