Tarasy, podjazdy i ścieżki ogrodowe

Kostka brukowa i płyty chodnikowe

Kostka brukowa i płyty chodnikowe świetnie sprawdzą się podczas urządzania działki, podjazdu czy też przydomowego ogródka. Za pomocą kostki brukowej lub płyt tarasowych i palisad wytyczysz nie tylko ścieżki, ale również stworzysz przestrzeń wokół basenu bądź oczka wodnego. Konstrukcje z kostki i płyt można łączyć z innymi materiałami jak np. drewno czy kamienie naturalne. Wykończenie mogą stanowić palisady, gazony i obrzeża. Płyty chodnikowe i kostki brukowe dostępne są w różnych kolorach i kształtach dzięki czemu możemy ułożyć niepowtarzalny wzór. Odwiedź naszą sekcję porady i dowiedz się jak prawidłowo kłaść i czyścić kostkę brukową oraz płyty chodnikowe.

Kostka brukowa to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów do wyrównywania oraz utwardzania nawierzchni, zarówno na terenie prywatnych posesji, jak i w miejscach publicznych. Alternatywą dla niej są płyty chodnikowe. Oba materiały są niezwykle odporne, wyglądają estetycznie i pomagają w aranżacji podjazdów czy wytyczaniu ścieżek w ogrodzie.

Kostka brukowa na taras, pod basen i przed dom – pomysły na zastosowanie

Kostka brukowa i płyty chodnikowe to nie tylko doskonałe materiały do wytyczania podjazdu czy utwardzania terenu przed domem. Są wykorzystywane jako podłoże pod baseny rozporowe, które wymagają równej, bezpiecznej i utwardzonej powierzchni. Estetyczną kostkę brukową, która występuje w wielu kolorach i kształtach, można wykorzystać również jako wykończenie tarasu. Pojedyncze kostki lub płyty chodnikowe mogą służyć jako ozdoba ogrodu: estetyczne ścieżki lub obrzeża trawników i rabat. Na szerszą skalę są wykorzystywane do tworzenia nawierzchni ulic, podłoża na placach zabaw czy siłowniach plenerowych.

Jaka kostka brukowa będzie najlepsza?


Rodzaje kostki brukowej

Standardowo wykorzystuje się kostkę brukową przemysłową w kolorze szarym, która wykonana jest z cementu. Wykorzystuje się ją do utwardzania większych powierzchni przemysłowych, parkingów czy do tworzenia chodników publicznych. Jest ona najtańszą z propozycji w tej kategorii. Droższa, ale jednocześnie bardziej dekoracyjna, będzie kostka brukowa szlachetna, która występuje w kilku kolorach i kształtach.

Materiał

Kostki brukowe można podzielić na: betonowe i kamienne. Te pierwsze są o wiele tańsze, dlatego też bardziej popularne. Można wybierać spośród szerokiej gamy kolorów i wzorów. Są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia oraz nacisk. Droższą wersją będzie kostka brukowa kamienna, wykonana np. z granitu. Właściwości zależą od konkretnego surowca użytego do produkcji, ale tego typu materiał generalnie jest niezwykle wytrzymały, znosi wahania temperatur i nacisk.

Kształt i kolor

Najbardziej typowymi kształtami kostki brukowej są: prostokąt, kwadrat i sześciokąt. Istnieją jednak wersje niestandardowe, np. w postaci klepsydry czy z wytłoczoną fakturą. Dodatkowo wybierać można spośród wielu kolorów. To wszystko sprawia, że nawierzchnia może stanowić dekorację posesji, prezentując unikalny wzór geometryczny, a nawet napis.

Grubość

Zależy od zastosowania kostki brukowej – jeśli ma wzmacniać podjazd, powinna mieć przynajmniej 6 cm grubości. Ta mająca 8 cm lub więcej wytrzyma nawet obciążenie samochodu ciężarowego. Na ścieżki w ogrodzie i na obrzeże trawnika wystarczająca będzie zaś kostka o grubości 4 cm.

Kostka brukowa i płyty chodnikowe – niestandardowe formy

Materiały na nawierzchnie chodników i podjazdów występują również w niestandardowych, bardziej dekoracyjnych formach. Oprócz tego, że kostka brukowa może mieć fakturę gładką lub strukturalną, może też imitować cegłę, kamień lub drewno. Podobnie płyty chodnikowe: ciekawym wyborem są, chociażby te, które przypominają plastry wycięte z pnia drzewa, deski drewniane lub parkiet.

Produkt, którego szukasz został wycofany. Zobacz inne produkty z tej kategorii.