Tarasy, podjazdy i ścieżki ogrodowe
Wszystkie produkty(474)
Dowiedz się więcej
Ogród traktowany jest często jak przedłużenie salonu i części mieszkalnej. Warto zagospodarować pustą przestrzeń wokół domu jako miejsce wypoczynku i zbudować praktyczny taras, gdzie miło spędzisz wolny czas. Dodatkowo zaplanuj ozdobną ścieżkę, która będzie się wiła pośród bujnej roślinności i cieszyła oko. Zadbaj też o funkcjonalny podjazd i chodnik – w ten sposób ułatwisz poruszanie się po posesji. Jakie produkty i materiały najlepiej sprawdzą się do tych celów? Przekonaj się.
Taras drewniany czy kompozytowy?
To pytanie, przed którym stoi każdy, kto planuje budowę tarasu: jaki materiał jest lepszy – drewno czy kompozyt? Zdania są podzielone. Trudno szukać odpowiedzi wśród opinii specjalistów i architektów oraz docelowych użytkowników, ponieważ w każdej grupie znajdą się zwolennicy obydwu rozwiązań. Nie powinno to dziwić – zarówno taras drewniany, jak i kompozytowy ma swoje zalety. Kieruj się tym, co jest dla ciebie najważniejsze, a na pewno podejmiesz właściwą decyzję.
Taras drewniany będzie idealny dla osób ceniących naturalne materiały. Deska tarasowa wykonana z drewna ma niepowtarzalny wygląd – każda jest inna, dlatego powierzchnia, którą uzyskasz, będzie jedyna w swoim rodzaju. Dodatkowo drewno jest przyjemne w dotyku, a wystawione na działanie promieni słonecznych nagrzewa się w mniejszym stopniu niż deska kompozytowa – docenisz to, stąpając bosą nogą w upalne letnie dni. Tarasy drewniane możesz wykonać z różnych gatunków: od rodzimych, takich jak sosna czy świerk, które są tańsze, ale mniej trwałe, do egzotycznych, do których należą m.in. kempas czy bangkirai – te będą trwalsze, ale droższe. Często niedocenianym gatunkiem drewna na taras jest modrzew (europejski i syberyjski) – dość wytrzymały i wyróżniający się piękną barwą i teksturą.
Wybór tarasu kompozytowego przypisywany jest zwolennikom nowoczesnych rozwiązań, jednak coraz częściej po deskę kompozytową sięgają także tradycjonaliści. Główna zaleta kompozytu to wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, a jego gwarancja wynosi nawet kilkanaście lat. Deski kompozytowe są proste, pozbawione sęków i spękań, dzięki czemu powierzchnia jest jednolita i pozbawiona ubytków. Kompozyt nie odkształca się i nie wybrzusza pod wpływem temperatury oraz wilgoci, co zapewnia piękny taras na długie lata. Deski kompozytowej nie trzeba impregnować, a to kolejny atut tego materiału.
Jakie jeszcze materiały warto wykorzystać do budowy tarasu?
Na równą i odpowiednio przygotowaną posadzkę możesz ułożyć sztuczną trawę, gres i kamień naturalny, a nawet ozdobną kostkę brukową. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie ze sobą różnych surowców. Większa powierzchnia to większe możliwości, z powodzeniem możesz więc wykonać taras z deski kompozytowej, a wokół niego stworzyć oryginalne patio z ozdobnych płyt ogrodowych i białego grysu, który wypełni pustą przestrzeń.
Budowa tarasu
Taras może mieć różna formę – w zależności od niej efekt będzie zupełnie inny. Najbardziej popularne produkty do budowy tarasu to:
- deski tarasowe,
- podesty tarasowe,
- kostka brukowa,
- płyty ogrodowe i tarasowe,
- kamienie i grysy.
Deski tarasowe mocuje się za pomocą wkrętów lub specjalnych klipsów do legarów. Legary muszą być przytwierdzone do równej posadzki betonowej, bloczków betonowych lub regulowanych wsporników. Montaż na bloczkach i wspornikach pozwala zniwelować różnice wysokości w miejscach, gdzie wykonanie wylewki betonowej będzie zbyt kosztowne. Ważne jest przygotowanie i utwardzenie podłoża, żeby z biegiem czasu taras nie osiadał.
Taras z podestów to szybki sposób na efektowną nawierzchnię. Najprościej wykonać ją na balkonie i tarasie z płytek – podesty tarasowe wystarczy ułożyć obok siebie lub połączyć je na zatrzask i voilà – taras jak nowy. Większe i grubsze podesty można układać również na wspornikach regulowanych – to rozwiązanie jest rzadziej spotykane, ale podobnie jak w przypadku desek na legarach pozwala pokonać różnicę wysokości.
Kostkę brukową oraz płyty ogrodowe i tarasowe układa się na przygotowanym i utwardzonym podłożu, np. z piasku lub mieszanki piasku i cementu. Kostka brukowa jest małych rozmiarów i wymaga wykończenia w postaci obrzeży trawnikowych, betonowych lub palisadowych, żeby końce nie zapadały się pod naciskiem. Natomiast płyty ogrodowe są większe, można je układać dowolnie tworząc jednolitą powierzchnię lub patio w postaci nieregularnie rozmieszczonych elementów wypełnionych grysem.
Kamienie i grysy mają różne przeznaczenie – większe stosowane są jako elementy ozdobne do rabat, skalniaków i oczek wodnych oraz jako wypełnienie gabionów, mniejsze wykorzystuje się do tworzenia ścieżek i nawierzchni w ogrodzie. Aby ograniczyć przemieszczanie się kamieni, najlepiej użyć plastikowych obrzeży trawnikowych lub kratek ogrodowych. Pod kamień stosuje się też tkaninę ogrodniczą, która zapobiegnie zabrudzeniom i wdeptywaniu grysu w podłoże.
Planując budowę, pamiętaj o zachowaniu spadku powierzchni – do odprowadzenia wody. Zalecany spadek to 1%, czyli 1 cm wysokości na 1 m długości. Dotyczy to zarówno przygotowywanej wylewki, jak i samego tarasu. Warto też zabezpieczyć konstrukcję przed wilgocią za pomocą paraizolacji lub folii w płynie. Niezbędne będzie wyliczenie ilości wraz z zapasem – w tym celu przyda się kalkulator, np. do deski tarasowej, który podpowie ile legarów oraz wkrętów lub klipsów kupić oraz zasugeruje w jakiej konfiguracji ułożyć deski, żeby optymalnie wykorzystać materiał bez większych docinek.
Impregnacja i konserwacja tarasu
Jeśli chodzi o impregnację i konserwację tarasu, wszystko zależy od materiału, jaki zostanie wykorzystany do budowy. Drewno takie jak sosna wymaga impregnacji co sezon, w przeciwnym razie szybko straci kolor oraz będzie podatne na wilgoć i skrajne temperatury. Drewno egzotyczne jest znacznie bardziej trwałe, a jego impregnacja ma charakter dekoracyjny. Pod wpływem warunków atmosferycznych egzotyk nie traci swojej wytrzymałości, a jedynie pokrywa się tzw. patyną, czyli srebrzystą powłoką, która dla niektórych użytkowników jest wręcz pożądana. Do konserwacji drewna dostępne są impregnaty, oleje i bejce w różnych kolorach, dzięki czemu możesz odnowić taras lub zmienić jego wygląd. Kompozyt to trwały materiał, którego nie trzeba impregnować – można za to stosować preparaty poprawiające wybarwienie. Powierzchnie z betonu i kamienia naturalnego są porowate, co oznacza, że wszelkie płynne zabrudzenia wnikają w głąb. Dlatego najlepiej zabezpieczyć całość impregnatami, aby uniknąć uporczywych zabrudzeń.
Do mycia wszystkich powierzchni zaleca się samą wodę lub wodę z dodatkiem uniwersalnego, delikatnego detergentu. Czyszczenie tarasu ułatwią też szczotki z możliwością podłączenia do węża ogrodowego oraz myjki ciśnieniowe.
Przed przystąpieniem do impregnacji, konserwacji czy też czyszczenia zawsze upewnij się, że użyte preparaty są odpowiednie do danego materiału – informację taką znajdziesz na opakowaniu. Warto też wykonać próbę na niewielkiej powierzchni w mało widocznym miejscu.
Jak ochronić taras przed negatywnym wpływem warunków pogodowych?
Aby ograniczyć negatywny wpływ pogody, rozważ zabudowę i zadaszenie tarasu. Ścianki, które ochronią powierzchnię przed deszczem, ale także przed wiatrem i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, możesz wykonać z drewnianych paneli osłonowych. Do zacienienia tarasu świetnie sprawdzą się markizy tarasowe, które w każdej chwili można zwinąć, by skorzystać z kąpieli w promieniach słońca. Inny sposób na błogi cień w upalne dni na tarasie to żagle i parasole przeciwsłoneczne.
Kostka brukowa i płyta chodnikowa – jak je wybrać?
Utwardzone nawierzchnie są niezbędne do wygodnego poruszania się po posesji. Na działce należy zaplanować podjazd dla samochodów oraz chodniki i ścieżki, aby stworzyć sprawną sieć komunikacyjną. Z czego je wykonać? Najlepszym rozwiązaniem będzie kostka brukowa i płyty chodnikowe.
Przy wyborze tych elementów ważny jest aspekt dekoracyjny – postaw na kolor i strukturę, które pasują do elewacji i otoczenia, ale przede wszystkim kieruj się własnym gustem. Do wyboru masz różne typy produktów: małe i większe kostki brukowe, pełne i ażurowe płyty chodnikowe, niskie i wysokie palisady ogrodowe, a także obrzeża i elementy schodów. Wśród materiałów dostępne są m.in. granit, piaskowiec oraz beton, który często znakomicie imituje drewno – dzięki strukturze i kolorystyce.
Jednak biorąc pod uwagę przeznaczenie kostki i płyty, najważniejsza jest ich grubość, ponieważ to ona decyduje, gdzie możesz je ułożyć. Przyjmuje się, że (w zależności od przygotowania i rodzaju podłoża) elementy o grubości do 6 cm nadają się do układania nawierzchni przeznaczonej do ruchu pieszego. Kostki i płyty o grubości 6-8 cm mogą być wykorzystane do wykonania podjazdów i parkingów dla samochodów osobowych. Materiały o grubości 8 cm i więcej będą odpowiednie nawet do podjazdów i parkingów dla samochodów ciężarowych. Dopuszczalne obciążenie należy jednak sprawdzić na karcie technicznej produktu.
Układanie i konserwacja
Układanie kostki brukowej i płyt chodnikowych należy zacząć od przygotowania podłoża. Zbędną ziemię trzeba usunąć i zastąpić piaskiem (lub mieszanką piasku i cementu), który wyrównuje się, a następnie zagęszcza poprzez ubijanie. Nie zapomnij o osadzeniu obrzeży, które wymagają głębszych wykopów. Kolejny krok to wykładanie kostki brukowej lub płyt, które jest dość pracochłonne, ale mało skomplikowane, dlatego z powodzeniem wykonasz je samodzielnie. Na koniec szczeliny między elementami wypełnia się piaskiem.
Aby uniknąć uciążliwych plam oraz ułatwić czyszczenie, kostkę granitową i betonową oraz płyty różnego rodzaju należy zabezpieczyć – impregnaty wnikają w strukturę materiału i chronią go przed wnikaniem zanieczyszczeń. Jak czyścić kostkę brukową? Idealnym narzędziem będzie myjka ciśnieniowa, która usuwa zabrudzenia, wykorzystując silny strumień wody lub wody z detergentem.
Kamienie, grysy i otoczaki, czyli ozdobna ścieżka w ogrodzie
Naturalne kamienie to doskonała dekoracja ogrodu. Używane są do wielu elementów architektury ogrodowej, m. in. do rabat i donic ogrodowych (tworzą izolację, która zapobiega wysychaniu gruntu), do gabionów pełniących rolę ozdoby i ogrodzenia, a nawet do oczka wodnego jako podłoże. Najczęściej jednak kamień ogrodowy taki jak grys wykorzystuje się do tworzenia ozdobnych ścieżek oraz do pokrycia powierzchni wokół fasady domu.
Nawierzchnia z małych kamieni jest co prawda mniej praktyczna niż chodnik z kostki lub płyty, ale za to bardziej dekoracyjna – właśnie to sprawia, że nie brakuje jej zwolenników. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamieni do ogrodu? Przede wszystkim na frakcję, czyli rozmiar, oraz kolor. Możesz też wybrać materiał oraz kształt – niektóre są bardziej okrągłe i gładkie, inne będą kanciaste i chropowate.
Tworząc nawierzchnię z drobnych kamieni ogrodowych, najlepiej wykorzystać akcesoria pomocnicze takie jak plastikowe obrzeża trawnikowe, które są elastyczne i dają się formować, dzięki czemu możesz wykonać dowolne kształty i wypełnić je np. różnymi kolorami grysu. Takie obrzeże doskonale wytyczy granicę i zapobiegnie mieszaniu się kamieni. Znajduje także zastosowanie wokół lamp ogrodowych oraz drzew i krzewów, gdzie problematyczne jest utrzymywanie i koszenie trawnika. Dostępne są również kratki ogrodowe, których otwory można wypełnić kamieniem. Dodatkowo wzmacniają i utwardzają podłoże – można je wykorzystać do podjazdów, które muszą być odporne na większe obciążenia. Kolejny produkt pomocny przy tworzeniu aranżacji z grysów i otoczaków to tkanina ogrodnicza – ułożona pod kamieniem zapobiegnie jego brudzeniu i wdeptywaniu w ziemię.