Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Kratki

Kratki ogrodowe służą głównie jako podpora dla roślin pnących oraz jako ozdoba naszego ogrodu. Często spotykanym zastosowaniem kratki jest jej montaż na balkonie w celu odgrodzenia się od sąsiadów. Najbardziej popularne są kratki drewniane, które warto zaimpregnować. Jeśli wybierzemy kratki ogrodowe metalowe wystarczy jej ponowne malowanie gdy straci kolor lub zardzewieje. Świetnym rozwiązaniem są donice z kratką, dzięki czemu pnącza lub róże pnące będziemy mogli posadzić również na tarasie.

Wszystkie produkty(25)

z2
(6)
139 zł/ szt.
183 zł / szt.
24% taniej
(20)
167 zł/ szt.
(21)
259 zł/ szt.
85,88 zł/ szt.
123 zł / szt.
30% taniej
85,88 zł/ szt.
123 zł / szt.
30% taniej

Dowiedz się więcej

Funkcjonalny ogród ma określone strefy: wypoczynku, zabawy, uprawy warzyw lub owoców. Niekiedy granice pomiędzy nimi są symboliczne, zaznaczone przy pomocy określonych roślin czy trawnika. Jednym z prostych i skutecznych sposobów wytyczania poszczególnych stref, jest użycie kratki. Drewniane lub metalowe, mogą sprawnie zaaranżować przestrzeń. Ich montaż nie stanowi zbytniej ingerencji w infrastrukturę ogrodu. Ponadto kratki są doskonałą podporą dla wielu roślin.

Kratka ogrodowa – jakie ma zalety?

Najczęściej wykorzystywane kratki mają formę kratownicy z metalowych prętów lub drewnianych listewek o różnych wymiarach. Stosuje się również kratki wykonane z wikliny lub tworzyw sztucznych (PVC). Listewki mogą być ułożone klasycznie, pod kątem prostym – w regularną kratkę – lub skośnie, tworząc inne wzory. Kratka może być prostokątna, zakończona regularnym łukiem, lub mieć ozdobną, wyprofilowaną górną krawędź. Poszczególne panele można ze sobą łączyć lub mocować je do innych powierzchni (słupa, altany, muru, ogrodzenia). Kratki ogrodowe mają wiele zalet.

  • Różnorodność wymiarów – gotowe, zaimpregnowane ciśnieniowo kratki ogrodowe, są dostępne w wielu wymiarach. Szerokość kratek wynosi od 30 cm do 180 cm. Ich wysokość waha się w przedziale od 20 do 180 cm.
  • Błyskawiczny montaż – gotowe kratki wystarczy ustawić na stabilnej podstawie i połączyć ze sobą, ewentualnie zakotwiczyć do ściany budynku, altany, drewnianego słupa itp.
  • Możliwość pomalowania na dowolny kolor – w przypadku kratek drewnianych i stalowych, malowanie warto powtarzać co pewien czas, by zabezpieczyć dany materiał.
  • Łatwość aranżacji – z gotowych kratek można szybko zbudować atrakcyjną, ażurową ścianę.
  • Ochrona prywatności – pnącza rosnące na kratce mogą stanowić świetną barierę, chroniącą przed kurzem i wzrokiem przechodniów. Rosną zdecydowanie szybciej niż drzewa i krzewy, więc na efekt odizolowania trzeba czekać krócej.
  • Cień – w upalne dni wysoka ściana roślin oplatających kratkę rzuca kojący cień.

Kratka jako pionowy ogród

Ten sposób wykorzystania kratki pozwala na wygospodarowanie miejsca pod uprawę roślin nawet na bardzo niewielkich przestrzeniach. Pionowy ogródek to rozwiązanie, które sprawdza się nawet na małych balkonach. Za pomocą takich kratek można stworzyć nie tylko skuteczną osłonę balkonową, ale również ogród ziołowy. Wystarczy zamocować na kratce doniczki i skrzynki różnej wielkości, wypełnione sadzonkami ziół. W podobny sposób mogą powstać miniogrody kwiatowe.

Niewielka kratka umieszczona w donicy może być też podporą dla wspinających się warzyw (pomidory, fasolka szparagowa, ogórki). Płotki kratkowe, przeznaczone do umieszczenia w donicy, mają kształt wachlarza, zwężającego się w dolnej części i rozszerzającego ku górze. Dzięki temu roślina ma więcej miejsca na rozwój.

W jaki sposób dopasować odpowiednią kratkę?

Najczęściej kratki służą nie tylko do wytyczania stref w ogrodzie, lecz także jako podpora dla roślin. Ta rola jest najbardziej wymagająca. Wybierając kratkę, trzeba uwzględnić rozmiary i masę roślin. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru kratki? Przede wszystkim na zabezpieczenie jej powierzchni – drewniana ma ograniczoną trwałość (butwienie, działanie szkodników), metalowa z kolei jest narażona na korozję. Po zakupie kratki z drewna dobrze jest ją więc zaimpregnować: zabezpieczyć farbą, bejcą, olejem, a tę z metalu pokryć preparatem antykorozyjnym i umieścić ją na odizolowanej od gruntu podstawie. Gdy rośliny się rozrosną, przeprowadzenie tych zabiegów może okazać się trudne lub wręcz niemożliwe.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.