Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Budy, karmniki, karma dla ptaków

Buda dla psa - powinniśmy ją mieć jeśli nasz pupil często przebywa na dworze. Ponadto pomyślmy o elementach architektury ogrodowej takich jak budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Pełnią funkcję dekoracyjną w ogrodzie czy balkonie, ale przede wszystkim oferują gościnę pożytecznym stworzeniom, których populacja maleje z roku na rok. Oferując im schronienie i pokarm pomagamy ratować gatunki oraz działamy w ochronie przyrody i bioróżnorodności.

Wszystkie produkty(55)

z3

Dowiedz się więcej

Z pewnością każdy dba o swojego domowego pupila. A co z dzikimi zwierzętami? Pomóż im przetrwać trudne chwile – nie tylko zimą, ale przez cały rok. Niewielkim kosztem możesz zrobić coś pożytecznego. Sprawdź, w jaki sposób!


Buda dla psa

Budę dla psa możesz wykonać samodzielnie lub kupić gotową. Na co w obu przypadkach należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim zwierzę powinno mieć wewnątrz wystarczająco dużo miejsca, aby móc się swobodnie obrócić i zająć wygodną pozycję. Przyda się również przedsionek, dzięki któremu pies będzie mógł odpoczywać na świeżym powietrzu, a jednocześnie, za sprawą zadaszenia, nie będzie narażony na działanie palącego słońca ani na deszcz. Jeśli twój pupil ma przebywać w budzie także zimą, musisz ocieplić konstrukcję. Dach należy zabezpieczyć przed wodą opadową, np. papą lub ozdobnym gontem bitumicznym.

Buda dla psa powinna być wykonana z materiałów bezpiecznych dla zwierząt. Najlepiej sprawdzi się drewno, zadbaj jednak, by z desek nie wystawały drzazgi i zadry (w tym celu dobrze je wcześniej oszlifować) ani gwoździe czy wkręty, o które pies mógłby się skaleczyć. Drewno należy zaimpregnować przed niekorzystnymi warunkami, ale pamiętaj, by środek impregnujący nie był szkodliwy dla zwierząt. Preparat musi też dokładnie wyschnąć, żeby pupil nie wdychał zapachu i oparów.

Aby uniknąć problemów podczas sprzątania budy, warto przemyśleć jej konstrukcję. Dobrym pomysłem jest zamontowanie dachu dwuspadowego na zawiasach, który ułatwi ci dostęp do wnętrza – takie rozwiązanie pojawia się w gotowych budach dla psów. Możesz także zastosować zdejmowany dach jednospadowy lub stabilną podstawę, na której ustawisz mobilny „domek” w postaci ścian i zadaszenia. Inny praktyczny patent to montaż drzwi lub zasłony z przezroczystego PVC.

Karmnik i domek dla ptaków

Jak zrobić karmnik dla ptaków? Pomysłów na wykonanie jest wiele. Inspiracji najlepiej szukać w internecie – znajdziesz tam całe projekty lub zdjęcia, na podstawie których wykonasz własną konstrukcję. Do budowy karmnika użyj trwałych materiałów przyjaznych dla ptaków – idealne będą naturalne gałęzie, słoma, oszlifowane deski lub sklejka drewniana. Do łączenia elementów zastosuj gwoździe, sztyfty lub wkręty. Całość możesz pomalować na różne kolory lub zabezpieczyć bezbarwnym środkiem impregnacyjnym. Pamiętaj, że oprócz miejsca na pokarm budka powinna mieć zadaszenie, które ochroni ptaki przed deszczem.

Możesz też wybrać gotowy karmnik. Oszczędzisz w ten sposób czas, a jedyna praca, jaką musisz wykonać, to wybór odpowiedniego miejsca i montaż.

Gdzie zamontować karmnik? Oto kilka propozycji

 • na drzewie – powieś go lub przymocuj na gałęzi; zwierzęta znajdą tam zaciszne schronienie;
 • na pniu lub stelażu – wysoki pień lub stelaż w postaci trójnogu umożliwi obserwację goszczących w ogrodzie ptaków;
 • na balkonie – jeśli nie masz ogrodu, dobrym miejscem będzie balustrada balkonu, możesz też powiesić karmnik pod zadaszeniem;
 • na parapecie – lokalizacja bliżej okien pozwoli jeszcze lepiej przyjrzeć się skrzydlatym gościom.
 • Oprócz karmnika możesz wykonać również domek dla ptaków lub budkę lęgową. Domek ma inne przeznaczenie niż karmnik: stanowi dla zwierząt przede wszystkim schronienie przed deszczem, wiatrem oraz drapieżnikami, dlatego też różni się konstrukcją – posiada wszystkie ściany. Wymiary budki muszą być dopasowane do wielkości ptaków, jakie mają w niej zamieszkać. Dotyczy to również otworu wlotowego – nie może być za duży, aby większe osobniki i drapieżniki nie zakłócały spokoju małym domownikom.

  Domki i budki lęgowe należy montować na grubych konarach drzewa lub do głównego pnia. Miejsce powinno być lekko zacienione i znajdować się z dala od zabudowań – aby ptaki miały ciszę i spokój. Domek zawieś na wysokości minimum 3-4 m, żeby utrudnić dostęp drapieżnikom i zwierzętom domowym.

  Jaką karmę dla ptaków wybrać?

  Uniwersalna karma dla ptaków zimujących w naszym kraju to mieszanka zbóż, nasion oraz preparowanych warzyw. Jest bardzo popularna i dostępna w większości sklepów budowlanych i marketów spożywczych. Karmę wystarczy wysypać na podstawkę karmnika lub uzupełnić pojemnik dozujący ziarenka. Inną formą pokarmu dla ptaków jest kula zbożowa, składająca się z nasion, ziaren i tłuszczu, którą możesz umieścić w karmniku lub powiesić bezpośrednio na gałęzi. Kolejny smakołyk, jaki możesz zaserwować ptakom, to słonina – przysmak sikorek. Przymocuj ją w karmniku na drucie lub zawieś swobodnie na gałęzi drzewa.

  Domek dla pszczół i innych owadów

  Pożyteczni goście w ogrodzie znajdują schronienie w zakamarkach i szczelinach drewnianej zabudowy, słomianych dachach czy też w starych pniach. Takich miejsc w nowoczesnych ogrodach jest coraz mniej, dlatego warto zapewnić owadom przyjazne warunki do bytowania i samodzielnie wykonać dla nich domek.

  Jakich materiałów najlepiej użyć? Wykorzystaj to, co masz w domu lub ogrodzie, a resztę bez problemu dokupisz w markecie budowlanym. Podstawowe materiały to:

  • puste łodygi roślin,
  • tyczki bambusowe,
  • pnie i gałęzie drzew,
  • kawałki siatki metalowej lub plastikowej,
  • deski lub sklejki,
  • zużyte palety,
  • szyszki i słoma,
  • cegły dziurawki.

  Łodygi, tyczki bambusowe oraz pnie i gałęzie dotnij do głębokości domku, a następnie umieść w drewnianej konstrukcji, którą wykonasz z desek, sklejek i palet. Puste łodygi i tyczki mają już gotowe wejścia dla owadów, pieńki i gałęzie wymagają natomiast nawiercenia otworów. Siatka przymocowana do ścian zabezpieczy szyszki i słomę wewnątrz konstrukcji. Cegły umieść na dole – doskonale dociążą domek, dzięki czemu się nie przewróci, a otwory zapewnią owadom dodatkowe schronienie. Do łączenia materiałów użyj gwoździ i wkrętów.

  Budując domek dla owadów, zadbaj o:

  • dużą ilość otworów i szczelin, gdzie owady będą mogły się bezpiecznie schować;
  • zadaszenie chroniące przed deszczem;
  • solidną, stabilną konstrukcję (zwłaszcza jeśli jest ona wielopoziomowa);
  • użycie naturalnych materiałów.
  Jeśli nie masz pomysłu na samodzielną budowlę, możesz kupić gotowy domek dla owadów.

  W jakim miejscu montować domki dla owadów? Duży domek postaw bezpośrednio na ziemi, a mniejsze powieś na drzewie.