Pokrowce na ubrania i worki próżniowe
Dowiedz się więcej
Prawidłowo przechowywana oraz zabezpieczona odzież nie ulega zniszczeniu. Dzięki temu można korzystać z niej przez wiele sezonów. Ubrania, po które sięga się najczęściej, jak i takie, które nie powinny być narażone na zagniecenia, można przechowywać w specjalnych pokrowcach. Natomiast zimowe kołdry czy odzież sezonową, która przez kilka miesięcy w roku jest całkowicie bezużyteczna, warto przechowywać w workach próżniowych. Ta ostatnia opcja pozwala nie tylko zabezpieczyć schowane rzeczy, lecz także zaoszczędzić miejsce w szafach i garderobach.
Pokrowce na ubrania
Pokrowce na ubrania są wykonane z tworzyw sztucznych (najczęściej z poliestru) i na całej długości wyposażone w wygodny suwak, który umożliwia bezproblemowe oraz szybkie włożenie lub wyjęcie potrzebnych rzeczy. Pokrowce są dostępne w kilku rozmiarach, np. 60 × 135 cm, 60 × 90 cm czy 55 × 110 cm. Dzięki temu można dobrać je do rodzaju odzieży – inne do płaszczy, garniturów i koszul, a odmienne przykładowo do spodni.
Kupując tego typu pokrowiec, należy dokładnie sprawdzić wymiary odzieży lub innych rzeczy, które będą w nim przechowywane. Konieczne jest dopasowanie rozmiarów tak, aby ubrania swobodnie mieściły się w pokrowcu – inaczej będą np. ściśnięte lub zawinięte, co spowoduje zagniecenia. Wypełnione pokrowce można przechowywać w pozycji poziomej na półkach (ułożone na stos) lub pionowo, wieszając je na wieszakach.
Pokrowce na ubrania dostępne są w różnych kolorach, także w wersji przezroczystej. Większość barwnych (nieprzejrzystych) pokrowców ma praktyczne okienko, które ułatwia odnalezienie potrzebnej rzeczy.
Dlaczego warto używać pokrowców na ubrania?
- Pokrowce na ubrania zapobiegają powierzchniowym zabrudzeniom i chronią przed stałym osiadaniem kurzu na rzeczach (nawet w zamkniętych szafach).
- Umożliwiają wygodny transport ubrań w samochodzie i zapobiegają ich wygnieceniu (np. w walizce).
- Umożliwiają też prawidłowe przechowywanie odzieży sezonowej lub rzadko używanej (ubrania wieczorowe, płaszcze, kurtki, garnitury itp.).
Jak przechowywać pościel – specjalne pokrowce
Przydatne są również specjalne pokrowce na pościel – pozwalają na higieniczne przechowywanie kołder i poduszek. Ograniczają namnażanie roztoczy oraz chronią przed zanieczyszczeniami, zapewniając jednocześnie prawidłową cyrkulację powietrza. Jest to możliwe dzięki temu, że są z jednej strony wykonane z „oddychającego” tworzywa, a z drugiej – pokryte przejrzystym poliestrem. Taki pokrowiec jest również wyposażony w wygodną rączkę.
Wadą długotrwałego przechowywania ubrań lub pościeli w pokrowcach jest charakterystyczny zapach, który sprawia, że rzeczy mogą wymagać odświeżenia. Nie jest to trudne – zwykle wystarczy po prostu ich rozwieszenie i przewietrzenie.
Worki próżniowe – oszczędność miejsca
Worki próżniowe są wykonane z polietylenu. Mają zawór, przez który z wnętrza odsysa się powietrze. Jest ono usuwane przy pomocy specjalnej pompki lub np. odkurzacza ustawionego na minimalną moc. Powstaje w ten sposób próżnia, a objętość worka z ubraniami znacznie się zmniejsza. Jakie korzyści daje przechowywanie odzieży w workach próżniowych?
- Worki próżniowe są szczelną barierą dla wszelkich zabrudzeń i drobnoustrojów – chronią ubrania przed kurzem, pleśnią i molami.
- Worki oszczędzają miejsce – dzięki zmniejszeniu objętości, można bez problemu przechowywać w nich odzież lub pościel, które normalnie zajęłyby znaczną część szafy (dotyczy to zwłaszcza kurtek puchowych, poduszek, kołder).
- Worki próżniowe umożliwiają też wygodny transport większej ilości rzeczy – więcej mieści się do plecaka lub walizki.
Worki próżniowe mają wiele zalet, ale też jedną istotną wadę – ubrania po wyjęciu z nich są mocno wygniecione i wymagają prasowania. Wyjątkiem są poduszki czy kołdry, które są gotowe do użycia natychmiast po wyjęciu.
Większość worków próżniowych sprzedawana jest w kompletach – po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sztuk w różnych wymiarach. Jednymi z najpopularniejszych są worki 50 × 70 cm, 60 × 90 cm i 70 × 100 cm, choć dostępnych modeli jest znacznie więcej. Należy je dobierać, kierując się rozmiarami rzeczy do przechowywania.