Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Piecyki na paliwo płynne

Wybierając piecyk na paliwo płynne wybieramy oszczędne ogrzewanie pomocnicze. Piecyk na paliwo płynne może być stosowany we wszystkich rodzajach pomieszczeń, zarówno mieszkalnych, takich jak salon czy kuchnia, jak i takich, które nie są używane w sposób ciągły, jak piwnica, strych, garaż lub warsztat.

CO TO SĄ PIECYKI (ZWANE TAKŻE GRZEJNIKAMI) NA PALIWO PŁYNNE?

Piecyki na paliwo płynne są bardzo dobrym sposobem na dogrzewanie pomieszczeń.

 

W zależności od modelu, możliwe jest ogrzewanie powierzchni do 100 m2 bez konieczności instalowania przewodów odprowadzających spaliny na zewnątrz, bądź też przyłączania urządzenia do prądu.

 

Grzejnik na paliwo płynne ma również tę zaletę, że może być przemieszczany z jednego pomieszczenia do drugiego. Jest to jednak tylko ogrzewanie pomocnicze i w żadnym wypadku nie może zastąpić ogrzewania podstawowego.

 

Ciepło jest rozprowadzane na zasadzie konwekcji z górnej części urządzenia i poprzez promieniowanie frontalne. W zależności od modelu można ogrzewać pomieszczenie od 10 do 35 godzin.

 

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE PIECYKÓW NA PALIWO PŁYNNE?

1. POMIESZCZENIE, KTÓRE CHCEMY DOGRZAĆ

Do ogrzania takich pomieszczeń jak warsztat lub garaż warto wybrać grzejnik z knotem. Jego zaletą jest to, że szybko ogrzewa a koszt zakupu jest niewielki.

 

W pomieszczeniach dobrze izolowanych mieszkalnych, takich jak pokój, lepsze są grzejniki z podwójną komorą spalania. Mają mniejszą emisję szkodliwych spalin, dają więcej ciepła i wydzielają mniej nieprzyjemnego zapachu.

 

2. RODZAJ PIECYKA NA PALIWO PŁYNNE - SPOSÓB DZIAŁANIA

Są trzy główne rodzaje piecyków na paliwo płynne: piecyki z knotem, piecyki o podwójnym spalaniu, piecyki elektroniczne.

 

PIECYKI Z KNOTEM

Najmniej skomplikowane urządzenie, najtańsze. Służą do sporadycznego, doraźnego ogrzewania pomieszczeń, w których nie spędza się dużo czasu. Ich ścianki rozgrzewają się do wysokiej temperatury, należy uważać, aby się nie oparzyć.

 

 

 

PIECYKI Z PODWÓJNĄ KOMORĄ SPALANIA

Ten typ ogrzewania ma wiele zalet. Dzięki dodatkowej komorze spalania, spalanie jest niemal całkowite, co zapewnia większą wydajność oraz mniejszą emisję CO2 i mniejszą ilość osadów. Poza tym widoczny płomień stwarza przytulny nastrój. Niektóre modele mają możliwość regulacji mocy.

 

W górnej komorze temperatura osiąga 1200°C a w dolnej 800°C. Ta różnica temperatur zwiększa wydajność tych piecyków.

 

PIECYKI ELEKTRONICZNE NA PALIWO PŁYNNE

Zapewniają użytkownikom maksymalny komfort i bezpieczeństwo. System wentylacji zapewnia dobre rozpraszanie ciepła w pomieszczeniach i chroni przed przegrzewaniem ścianek (chłodne ścianki dla większego bezpieczeństwa).

 

Piecyki na ropę posiadają moc i możliwości regulacji zbliżone do centralnego ogrzewania. Idealnie nadają się do ogrzewania salonu, jadalni i innych pomieszczeń mieszkalnych. Najnowsze modele posiadają również bardzo skuteczny system programowania ogrzewania na okres siedmiu dni.

 

Ich wada: by mogły działać musi być podłączenie do prądu.

 

 

 

3. MOC PIECYKÓW NA PALIWO PŁYNNE

Poniższa tabela podaje niezbędną moc w zależności od powierzchni i kubatury pomieszczenia. Aby wyliczyć kubaturę pomieszczenia wystarczy dokonać następujących obliczeń: Kubatura = Długość x Szerokość x Wysokość

 

 

ZNACZENIE DOBREJ IZOLACJI

 

Dobra izolacja umożliwia lepszą wydajność w stosunku do zużycia. Dotyczy to także użytkowania grzejników na paliwo płynne. Zbyt dokładna izolacja cieplna może jednak spowodować zwiększenie poziomu tlenku węgla. Ten gaz, który jest niewidoczny i nie ma zapachu jest bardzo niebezpieczny i może być śmiertelny. Należy zatem pamiętać także o właściwej wentylacji pomieszczeń.

 

Co można zrobić, aby poprawić izolację w budynku:

 

BEZPIECZEŃSTWO

 

Należy zawsze zwracać uwagę na dzieci znajdujące się w pobliżu grzejnika lub też wybrać elektroniczny grzejnik na paliwo płynne, którego ścianki nie nagrzewają się.

 

Wszystkie piecyki posiadają zabezpieczenie przed przewróceniem się. Grzejniki elektroniczne na paliwo płynne posiadają inne cenne walory funkcjonalne, takie jak zabezpieczenie przed dziećmi.

 

Warto też dowiedzieć się czy piecyk ma system powodujący, że jego płyta górna jest zimna. Wtedy, kładąc rękę na tym piecyku, nie oparzymy się.

 

Użycie nafty:

 

1. Stosować pojemnik o nieprzezroczystych ścianach.
2. Sprawdzić czy pojemnik jest dobrze zamknięty.
3. Nie mieszać nafty z innymi paliwami.
4. Nie stosować innych paliw do piecyków naftowych.
5. Nie stosować paliwa, które przez dłuższy czas było narażone na działanie wilgoci.
6. Nie napełniać zbiornika w pobliżu grzejnika, gdy jest on ciepły lub w pobliżu materiałów łatwopalnych.
7. Aby ograniczyć nieprzyjemny zapach, zamiast tanich paliw płynnych można stosować bezzapachowe paliwa średniej jakości lub najwyższej jakości paliwa izoparafinowe.

Słowniczek pojęć

LPG

skrót od liquified petroleum gas; gaz płynny propan-butan używany między innymi w piecykach gazowych przenośnych

 

MOC GRZEWCZA

miara podawana w kilowatach określająca jaką ilość ciepła grzejnik może maksymalnie dostarczyć do pomieszczenia

 

NISKOTEMPERATUROWY ELEMENT GRZEJNY

element grzejny jest częścią urządzenia grzewczego, który oddaje ciepło do otoczenia; niskotemperaturowy element grzejny oznacza, że jest zabezpieczenie przed oparzeniem - jego powierzchnia nie rozgrzewa się do skrajnych temperatur

 

NORMA IP

obudowy urządzeń grzewczych zapewniają różne stopnie ochrony; ochrona ta jest określana uniwersalnie przez kody IP; każde urządzenie ma swój kod odpowiadający stopniowi ochrony przed oparzeniem (wkładaniem przedmiotów) i wilgocią

 

PALIWO PŁYNNE

gaz płynny, olej, nafta; pochodzi z zasobów raczej nieodnawialnych, jest droższe od paliwa stałego

 

PŁOMIEŃ DYŻURNY

płomień palący się na stałe, który powoduje automatyczne zapalenie palnika głównego gdy odkręcamy wodę; znacznie zwiększa roczne zużycie gazu

 

PROMIENIOWANIE

różni się od ogrzewania konwekcyjnego; podstawowe różnice polegają na tym, że temperatura powierzchni ogrzewanych jest wyższa od temperatury powietrza w pomieszczeniu, oraz że oddziaływanie powierzchni grzejnej ma charakter punktowy, kierunkowy; ciepło wydziela się na danym obiekcie

 

REGULATOR TEMPERATURY

termostat, urządzenie umożliwiające sterowanie temperaturą grzejników i innych urządzeń grzewczych

 

SPRAWNOŚĆ CIEPLNA

miara procentowa określająca wydajność urządzeń grzewczych w stosunku do wartości energetycznej stosowanego paliwa; wysoka to powyżej 85%

 

TERMOSTAT POKOJOWY

jest najprostszym regulatorem instalacji centralnego ogrzewania; zadana temperatura nastawiana jest przez użytkownika na pokrętle termostatu

Komentarze (7):
Dodaj komentarz
~bookbis (niezalogowany, 46.215.40.*) 2014.11.29, 20:02

czesto słysze ,że nafta śmierdzi, fakt dla osoby nie majacej z tym stycznosci pierwsze dwa dni sa nieprzyjemne, dla osob bardzo wrażliwych tym bardziej. Ja znalazłam na to sposób łatwy i tani - olejek taki do podgrzewaczy, najlepiej o zapachu cytrynowym. Stawiasz taki metalowy pojemniczek z woda(może byc też zwykła puszka,dodajesz troche olejku i po kłopocie. Poza tym zauważyłam ,że po uruchomieniu piecyka tenże musi sie sam troche przepalic jak to w nowym urzadzeniu.Potem naprawde nic nie czuc Grzeje dobrze ,na dłuższa mete lepiej niz konwektor

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Suchi (niezalogowany, 89.228.150.*) 2013.12.04, 23:54

romaniano, piecyk służy do DOgrzewania, a nie do jedynego ogrzewania podstawowego. Mam piecyk elektroniczny i jak narazie, przy codziennym dogrzewaniu mieszkania na poddaszu po 6-8h, bańka starcza mi na 25 dni przy ustawieniu 10 stopni. Oczywiście kaloryfery mam ustawione na 2 [wcześniej musiałem hajcować na 4-5, żeby było ciepło].

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Aleksandra_szn (niezalogowany, 62.69.223.*) 2013.11.27, 03:24

polio drogie ten zapach mnie przeraza .czy nie wiecie czy w tym mozna palic biopaliwem zapachowym ?? jest tasze oraz mniesza ilosc prosze o odp

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~romaniano (niezalogowany, 78.30.111.*) 2013.10.22, 11:28

wymysliłes to po prostu lipa to ogrzewanie i drogie

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~bea (niezalogowany, 178.43.198.*) 2013.10.19, 19:53

piecyk naftowy jest doskonały w wilgotnych pomieszczeniach, doskonale likwiduje wilgoć, jest ruch powietrza, więc w kątach nie tworzy się pleśń.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Arek (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.08.31, 21:29

NAFTA!!!! Piec gazowy, nawet z katalizatorem generuje ogromne ilości pary wodnej ( wilgoć ) jako uboczny produkt spalania gazu. Po 2h grzania gazem masz "parówkę" w mieszkaniu i musisz otwierać okna, tym samym wyziębiając wnętrze. Używam ZIbro z podwójną komorą spalania już 2 lata. Piecyk jest praktycznie bezzapachowy, śmierdzi i dymi tylko przy włączaniu, dlatego zawsze robie to na balkonie, po kilku minutach zaczyna pracować prawidłowo wiec zabieram go do środka.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~angf (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.05.10, 20:51

mam dylemat zakupu piecyk naftowy czy gazowy chodzi o dogrzanie mieszkania 55m nafta nie est zbyt tania 20l ponad 130zł ciekawe jaka wydajność i najważniejsze zapachy co lepsze pomoże ktoś w wyborze

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...