Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Ogrzewanie solarne

Jedni kąpią się w promieniach słońca, a inni mają dzięki niemu gorącą wodę. Słońce jest coraz bardziej popularnym źródłem energii wykorzystywanym w domach. Idea jest prosta: przetworzyć darmową energię słoneczną tak, by dawała ciepło. Można to zrobić na dwa sposoby.

KOLEKTORY

Przydają się zwłaszcza do ogrzewania bieżącej wody oraz wody w przydomowych basenach. Wspomagają też, choć w mniejszym stopniu, centralne ogrzewanie. Zapewnią ci średnio około połowy rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę (w niektórych przypadkach nawet do 80%). Kolektory montuje się na dachu, czyli tam gdzie nasłonecznienie jest największe. Będą pracować na pełnych obrotach od kwietnia do października, więc zimą nie obejdzie się bez dodatkowego źródła energii. Ale już w sezonowym domku letniskowym w zupełności wystarczą.

 

Są dwa rodzaje kolektorów - płaskie i próżniowe. Pierwsze z nich wyglądają jak duża, prostokątna tafla. Składają się z absorbera (płyty pochłaniającej promieniowanie), połączonych z nim kanalików (wypełnia je tzw. czynnik grzewczy, np. mieszanina wody z glikolem) oraz zasobnika (bojlera, w którym płyn przekazuje energię wodzie płynącej następnie w kranie). Z kolei kolektory próżniowe przypominają nieco grzejniki. Ich absorbery nie tworzą płaskiej powierzchni, tylko są umieszczone wewnątrz szklanych rur, gęsto ułożonych jedna przy drugiej. W rurach tworzy się próżnia, dzięki czemu ciepło jest lepiej zatrzymywane. Urządzenia tego typu są więc bardziej wydajne od płaskich, ale też droższe. Jeśli zużywasz dziennie 100 l wody, potrzebne ci będą kolektory o powierzchni od 1,5 do 3 m2.

 

BATERIE

Na swoim dachu możesz też zamontować ogniwa fotowoltaiczne i połączyć je szeregowo, tworząc baterie słoneczne. Takie panele dostarczają na przykład prąd do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Mir. Z tym że domowy zestaw ma oczywiście mniejsze napięcie (12 V) i moc (najczęściej nie przekracza ona 80 W) - choć spotyka się również panele o napięciu 24 V i mocy 200 W. Płaskie ogniwa buduje się głównie z drogiego, krystalicznego krzemu. Są połączone z akumulatorem gromadzącym prąd powstały z przetworzonej energii słonecznej. Zestaw uzupełnia przetwornica, która zmienia napięcie, tak aby pasowało do domowych gniazdek.

 

Wykorzystywanie efektu fotowoltaicznego do produkcji energii elektrycznej upowszechniło się w drugiej połowie XX wieku. Dzisiaj z baterii słonecznych korzystamy na co dzień: w kalkulatorach, zegarkach, lampach ogrodowych, autach z napędem hybrydowym i kamperach, czyli samochodach kempingowych. Zasilają one fotoradary, sztuczne satelity, w krajach zachodnich również publiczne automaty telefoniczne czy oświetlenie na przystankach autobusowych. W latach 80. nad kanałem La Manche odbył się pierwszy przelot samolotu napędzanego tylko energią słoneczną (baterie, które pokrywały skrzydła, zasilały elektryczny silnik maszyny).

 

WARTO WIEDZIEĆ

Aby stworzyć domową elektrownię solarną, potrzeba profesjonalnej ekipy oraz kilku tysięcy złotych. Koszt inwestycji zwraca się po kilku latach (w Polsce osoby prywatne nie mogą jeszcze liczyć na dofinansowanie swoich solarnych projektów i inwestycji). Pamiętaj, że typowe ogniwo wykorzystuje część promieni słonecznych - ze 100 W energii emitowanej przez Słońce ogniwo o wydajności 13% wyprodukuje prądo mocy 13 W. Dla przypomnienia: sprawność pierwszych baterii sprzed 50 lat wynosiła między 6 a 8%, a koszt ich budowy sięgał 200 tysięcy dolarów za 1 W! Dzisiaj to wydatek zaledwie 4 dolarów. Bez względu na to, jak wielkim jesteś entuzjastą energii odnawialnej, nie rezygnuj ze standardowych źródeł zasilania. Niestety, piosenkę "Tyle słońca w całym mieście" można śpiewać na okrągło tylkow niektórych miejscach na świecie. W Polsce mamy średnio około 1600 godzin bezchmurnego nieba rocznie.

 

 

WADY I ZALETY

Zalety

1. Dom napędzany słońcem ma bezpieczną, niskonapięciową instalację.
2. Panele słoneczne uniezależnią cię od gazu z Rosji, strajku górników, czy przeciążonej sieci energetycznej.
3. Decydując się na tego typu rozwiązanie, nie musisz równocześnie rezygnować z innych systemów grzewczych, które miałeś do tej pory.

Wady

1. Na ilość produkowanej energii mają wpływ pory roku i zmienne nasłonecznienie w ciągu doby.
2. W przypadku kolektorów wymienniki mogą magazynować energię cieplną jedynie przez dzień lub dwa.
3. Ogniwa fotowoltaiczne są drogie, bo produkowane z kosztownych kryształów krzemu (choć naukowcy pracują nad tym, żeby zastąpić je tańszymi polimerami).

Komentarze (3):
Sebastian 2016.01.30, 09:28

Przydatny prosty opis jednak chciałbym uzupełnić pewne luki. Jeżeli chodzi o kolektory próżniowe to są one mniej wydajne niż kolektory płaskie oczywiście w okresach przejściowych są w stanie wyprodukować o trochę więcej energii jednak w porównaniu do uzysków całorocznych kolektory płaskie są zdecydowanie bardziej wydajne. Jeżeli chodzi o cenę to większość kolektorów próżniowych jest sprowadzana do Polski z dalekiego wchodu więc muszą kosztować więcej (doliczając marże pośredników). Odnośnie kolektorów z wbudowanym zbiornikiem, o których pisał Krzysztof Turek - Solarid ciekawe rozwiązanie tylko nie w naszych warunkach klimatycznych z uwagi na to, że w porze zimowej należy spuszczać wodę z instalacji, aby zapobiec jej zamarznięciu , dlatego też w naszych warunkach najlepiej używać kolektorów wypełnionych mieszaniną wody i glikolu. Taka mieszanina jest odporna na warunki ujemne panujące w okresie zimowym. Co do fotowoltaiki to najlepszym rozwiązaniem jest podpięcie do sieci jest to zdecydowanie tańsze i korzystniejsze rozwiązanie niż gromadzenie energii w akumulatorach. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie fotowoltaiki w domu gdzie pracuje pompa ciepła znajomy bardzo sobie chwali takie rozwiązanie i do tego dostał dotacje z programu Prosument.

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 1 ) Opinia przydatna dla 67% użytkowników
~ Tomasz (niezalogowany, 93.159.134.*) 2015.01.29, 15:41

Bardzo fajne informacje dla osób dopiero wchodzących w tematyke , ale jak już to też się podzielę fajnym artykułem w tej tematyce link , jak ktoś posądzi o spam to trudno, ale lektura przydatna

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Krzysztof Turek - Solarid (niezalogowany, 31.174.143.*) 2015.01.09, 20:17

Cieszy mnie że Leroymerlin mówi o energii odnawialnej ale przydały by się szersze informacje. W tym roku ruszają ogólnopolskie dotacje do energii odnawialnej. Dla paneli fotowoltaicznych dotacje wyniosą 40%. Będą dostępne w programie Prosument. Obecnie dofinansowania są już w kilku województwach. Więcej szczegółów znajdziecie Państwo pod tym linkiem: Co do paneli słonecznych - fotoogniw warto dodać że najbardziej opłacalną instalacją są instalacje sieciowe - w ogóle nie poruszone w artykule instalacje fotowoltaiczne sieciowe. Dzięki temu że nie mają akumulatorów są opłacalne - przy wsparciu dofinansowania czas spłaty dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej może wynieść 7-8 lat. Takie systemy składają się z paneli fotowoltaicznych, i specjalnego inwertera sieciowego który energię z baterii słonecznych zamienia bezpośrednio na napięcie 230V (lub trzyfazowe 400V dla instalacji trzyfazowych). Za to opisane w artykule systemy fotowoltaiczne z akumulatorami są nieopłacalne: Szerzej na ten temat możecie Państwo poczytać tutaj: Warto by było też uzupełnić artykuł o informację o pompach ciepła i elektrowniach wiatrowych ale i tak cieszy mnie bardzo poruszony temat. Dla najoszczędniejszych warto też wspomnieć o kolektorach słonecznych z wbudowanym zbiornikiem - koszt takiego rozwiązania jest bardzo atrakcyjny i przez co czas spłaty inwestycji następuje juz po kilku latach (w przeciwieństwie do klasycznych instalacji kolektorów słonecznych opartych na glikolu) Więcej informacji można znaleźć tu: Mam nadzieję że te informacje będą dla Państwa przydatne.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 1 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...