Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Grzejniki łazienkowe

Już nie musisz się martwić nieprzyjemnym zapachem wilgotnych ręczników w łazience. Coraz częściej łazienki wyposażone są w grzejniki łazienkowe, które oprócz zapewniania odpowiedniej temperatury we wnętrzu, bardzo przyspieszają schnięcie mokrych ręczników. Mogą być małe i poręczne lub duże, eleganckie.

CO TO SĄ GRZEJNIKI ŁAZIENKOWE?

Grzejniki łazienkowe to urządzenia grzewcze, mające dwa zastosowania. Większość z nich służy do ogrzewania pomieszczeń, a także do suszenia ręczników. Niektóre urządzenia służą wyłącznie suszeniu mokrych ręczników. Suszarki na ręczniki mają mniejszą moc od tradycyjnych grzejników łazienkowych i nie wystarczają do ogrzania łazienki.

 

 

Grzejnik łazienkowy zbudowany jest zazwyczaj z dwóch podłużnych kolektorów stalowych bądź aluminiowych ustawionych pionowo oraz rur poziomych płaskich bądź zaokrąglonych, montowanych między nimi.

 

Ilość rur poziomych, odległości między nimi oraz kształt, bywają różne w zależności od modelu grzejnika.

 

Rury grzejnika wypełnione są najczęściej wodą lub specjalnym płynem grzewczym. Elementy grzewcze magazynują ciepło, a następnie oddają je otoczeniu.

Grzejniki łazienkowe można podłączyć do systemu centralnego ogrzewania, mogą też funkcjonować niezależnie. Są cztery główne grupy takich grzejników: grzejniki elektryczne, suszarki elektryczne, grzejniki wodne i grzejniki wodno-elektryczne.

 

Suszarki na ręczniki wybieramy, gdy w łazience mamy inny system ogrzewania, np. ogrzewanie podłogowe lub nie chcemy powieszonym na grzejniku ręcznikiem blokować przepływu ciepła do otoczeni.

 

Na grzejniki wodno-elektryczne decydujemy się, gdy zadaniem grzejnika będzie ogrzanie łazienki przez cały rok. Centralne ogrzewanie pozwoli nam zaoszczędzić energię elektryczną w sezonie grzewczym.

 

 

GRZEJNIKI ELEKTRYCZNE

  SUSZARKI ELEKTRYCZNE

GRZEJNIKI WODNE

GRZEJNIKI WODNO-ELEKTRYCZNE

 

 

Z JAKIEGO MATERIAŁU WYBRAĆ GRZEJNIK?

Grzejniki łazienkowe można podzielić na dwie grupy pod kątem rodzajów materiałów, z których są zbudowane: w jednej grupie mamy miedziane lub aluminiowe, a w drugiej stalowe.

 

Stalowe są częściej spotykane, zazwyczaj tańsze od miedzianych. Występują w wielu kształtach, wymiarach i kolorach. Są bardzo funkcjonalne i łatwe w instalacji.

 

 

Odpowiedź na pytanie, z jakiego materiału wybrać grzejnik zależy od oczekiwanej mocy grzejnika i jego walorów estetycznych.

 

Warto zastanowić się także, jakie wymiary ma ściana w łazience, na której będzie montowany grzejnik i jak jest podprowadzona instalacja. Grzejniki łazienkowe mogą mieć różny rozstaw przyłączy. Oznacza to, że w niektórych przypadkach, by zamontować dany grzejnik trzeba będzie przerabiać wyjścia instalacji w ścianie.

JAKĄ MOC POWINIEN MIEĆ GRZEJNIK?

Grzejniki łazienkowe mogą mieć moc od 50 W do ponad 1000 W. Są nawet producenci robiący grzejniki o mocy 2000 W.

 

Standardowo można przyjąć, że potrzebna jest moc około 120 W na 1 m² kwadratowy łazienki, w przypadku łazienki o dobrej izolacji i szczelności okien.

 

Dobór mocy zależy m.in. od wielkości łazienki oraz od tego, czy grzejnik będzie służył również jako suszarka do ręczników. Trzeba wziąć pod uwagę również czy w łazience znajduje się okno i w jakim stopniu zabezpiecza ono przed stratami ciepła na zewnątrz. Nieszczelności powodują, że będzie potrzebny grzejnik o większej mocy.

 

W sytuacji, gdy nie wystarczy grzejnik łazienkowy drabinkowy, można zainstalować w łazience również dodatkowo tradycyjny grzejnik stalowy płytowy.

 

W celu suszenia ręczników wystarczą suszarki o mocy 50 W, chociaż szybciej rzeczy schną  przy 100-150 W. Gdy łazienka jest narażona na niską temperaturę bądź jest duża, zaleca się grzejniki o mocy powyżej 400 W. Temperatura wewnątrz łazienki zapewniająca komfort to 24°C.

 

 

Na zdjęciu grzejnik średniej wielkości o mocy ok. 500 W

 

WYKOŃCZENIE ESTETYCZNE

Od niedawna grzejniki przekształciły się z nieciekawych obowiązkowych elementów wyposażenia łazienki, w ozdobę z szeroką gamą wzorów. Wiele z nich jest szykownych i eleganckich. Ważnym elementem, na jaki trzeba zwrócić uwagę wybierając grzejnik łazienkowy jest powłoka malarska i zabezpieczenia antykorozyjne, które zagwarantują estetyczny wygląd i trwałość narażonych na działanie wilgoci grzejników przez wiele lat.

 

   

Komentarze (8):
Dodaj komentarz
~anaki (niezalogowany, 46.174.210.*) 2016.06.06, 15:05

Tutaj znalazłam ogromny wybór ciekawych i przepięknych grzejników łzienkowych zakupiłam sobie dwa z nich do łazienek i jestem zachwycona :) polecam :)

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~basiula (niezalogowany, 46.174.210.*) 2016.05.18, 14:16

najfajniejsze są ozdobne grzejniki - jak te ciekawa jestem tylko jak z ich mocą - wiadomo, że producent zapewnia, ale chciałabym poznać opinię innych zanim zakupię

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Arkadiusz M (niezalogowany, 193.34.52.*) 2015.05.14, 21:47

Jak ktoś nie ma wyboru to może taki grzejnik zamontować, szczególnie w starych kamienicach polecam artykuł alternatywą są też olejowe grzejniki, sam ich używam i chyba jestem zadowolony :)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~tomek (niezalogowany, 10.0.6.*) 2013.11.04, 12:58

Witam, proszę o poradę, ponieważ zakupiłem mieszkanie w kamienicy na parterze, więc mieszkanie jest bardzo zimne, łazienka ma 12 mkw, jakiej mocy grzejnika potrzebuję by ogrzać to pomieszczenie, znalazłem grzejnik 849 W myślicie, że taki wystarczy, podkreślam, że jest naprawdę zimno, a jeszcze nie zaczeła się zima, ten też jest firmy ENIX, na forach mają pozytywne opinie .

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 2 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
~Paweł (niezalogowany, 10.0.5.*) 2013.11.04, 12:24

Z której firmy najlepiej kupić grzejnik? Co sądzicie o grzejnikach łazienkowych firmy ENIX? Zastanawiam się nad kupnem Enix Focus F F-609 595x818 ? MIał ktoś kiedyś coś takiego ? bede wdzieczny za jakies porady.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~bartosz.s (niezalogowany, 10.0.6.*) 2013.09.30, 16:52

fajne porady i produkty grzejnikowe można zobaczyć na kreowskaz.pl wydanie październikowe

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Nica (niezalogowany, 83.26.26.*) 2013.01.11, 14:26

Śliczne te nowoczesne grzejniki ;)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~NAPI&Maciek (niezalogowany, 79.184.20.*) 2012.10.10, 20:10

koniec z wilkotnymi ręcznikami...brrrrrrrr :-)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników