Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Prysznic bez brodzika – odpływy liniowe i punktowe

Prysznic to doskonała alternatywa dla wanny – zajmuje niewiele miejsca w łazience i pozwala na mniejsze zużycie wody w czasie kąpieli. Nowoczesny wygląd prysznica zagwarantuje nam rezygnacja z tradycyjnego brodzika i ustawienie kabiny prysznicowej bezpośrednio na uformowanej z odpowiednim spadkiem i wyposażonej we właściwy odpływ podłodze.

PRYSZNIC BEZ BRODZIKA – DLACZEGO WARTO?

Rezygnacja z brodzika to rozwiązanie, które nie tylko nada wnętrzu łazienki nowoczesny charakter, ale również poprawi znacznie komfort korzystania z prysznica. Przede wszystkim wyeliminowanie brodzika ułatwi nam wchodzenie i wychodzenie z kąpieli. Jest to szczególnie ważne, gdy z prysznica będą korzystać osoby starsze oraz dzieci. Nie ma ryzyka, że któryś z domowników potknie się wychodząc spod prysznica. Na montaż prysznica bez brodzik warto zdecydować się też, gdy zależy nam na dużej ilości miejsca podczas kąpieli na stojąco. Rozwiązanie to pozwala bowiem zaprojektować prysznic praktycznie o dowolnej wielkości, gdyż jego wymiary nie są ograniczone przez brodzik. Prysznic ustawiony na płytkach jest również łatwy w utrzymaniu czystości, a dzięki uformowanej z odpowiednim spadkiem podłodze nie ma ryzyka, że podczas kąpieli woda będzie się rozlewała po całej podłodze.

ODPŁYWY PRYSZNICOWE

Decydując się na montaż prysznica bez brodzika trzeba zaplanować odpowiedni odpływ wody. Najczęściej umieszcza się go w podłodze, choć można spotkać produkty tego rodzaju przeznaczone do montażu w ścianie, przy której stoi kabina. W śród popularnych odpływów podłogowych do wyboru mamy modele liniowe oraz punktowe. Dostępne są one w różnych wysokościach zabudowy, dzięki czemu bez problemu można je dobrać do każdego rozwiązania, nawet w przypadku remontowanych łazienek. Konstrukcja nowoczesnych odpływów eliminuje ryzyko zasysania zwrotnego i zapewnia ochronę przed nieprzyjemnymi zapachami. 

Odpływy punktowe umieszcza się zazwyczaj w centralnym punkcie podłogi w kabinie prysznicowej. Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać o uformowaniu spadku w kierunku spustu z czterech jego stron.

Odpływy liniowe są dłuższe niż punktowe, a więc ich płaszczyzna odbioru wody jest większa. Może je zamontować praktycznie w dowolnym miejscu – najczęściej jednak umieszcza się je przy ścianie lub na granicy mokrej i suchej strefy łazienki. W przypadku odpływów liniowych spadek formuje się zazwyczaj w jego kierunku z jednej lub z dwóch stron. Dołączane do odpływu nóżki montażowe pozwalają regulować wysokość zabudowy, dzięki nim z łatwością też wypoziomujemy odpływ.

Wybierając odpowiedni odpływ podłogowy warto dowiedzieć się, czy jest on samoczyszczący, tzn. czy został zaprojektowany w taki sposób, aby wraz z wodą zbierał różne zanieczyszczenia (np. włosy) i czy w razie potrzeby istnieje możliwość dotarcia do syfonu.

WAŻNE PODCZAS MONTAŻU

Na montaż prysznica bez brodzika z odpływem liniowym lub punktowym warto zdecydować się jeszcze przed wykonaniem wylewki. Dzięki temu bez problemu zmieścimy w grubości stropu i podkładu rury kanalizacyjne i syfon. Wraz z poszczególnymi warstwami podłogowymi na niezbędne instalacje potrzeba 11-15 cm przestrzeni. Bardzo ważna jest również odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa natrysku bez brodzika. Wykonuje się ją przy użyciu folii w płynie oraz maty i taśmy uszczelniającej, którą zabezpiecza się naroża.

ODPOWIEDNIE WYKOŃCZENIE

Aby korzystanie z prysznica bez brodzika było bezpieczne, jako materiał posadzkowy w tej części łazienki warto wybrać płytki antypoślizgowe, które zapobiegną ewentualnemu upadkowi na mokrej posadzce. Płytki te oznaczone są symbolami od R9 do R13. Przy ich spoinowaniu sprawdzą się bardzo trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości fugi epoksydowe. Odpływy podłogowe mogą mieć różne wykończenie. Ich ruszty wykonuje się ze m.in. stali lub ozdobnego szkła w praktycznie dowolnym kolorze, dzięki czemu można je z łatwością dobrać kolorystycznie do każdej łazienki.

Komentarze (10):
Dodaj komentarz
~Jakub (niezalogowany, 87.205.103.*) 2016.09.06, 16:39

Mógłbym polecic firmę aquatura ( która oferuję odpływy liniowe w przystępnych cenach udostępniając również instrukcję montażową.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Mewa (niezalogowany, 31.179.251.*) 2016.07.04, 12:51

Prawidłowo położona hydroizolacja, odpływ liniowy ze stali nierdzewnej i wysoka przepustowość wody - to jest istotne przy instalacji odpływu liniowego w płycie prysznicowej. Kupiliśmy cały zestaw na www.steigner-uszczelki.pl Konsultant Steigner pomógł wybrać wszystkie części i dołączył instrukcje montażu wraz z poradami.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 6 ) Opinia przydatna dla 14% użytkowników
~Lider Opinii (niezalogowany, 78.11.223.*) 2016.03.30, 22:23

Pomysł jak najbardziej godny polecenia i w kwestii estetyki i praktyczności, pod warunkiem, że techniczne wszystko odpowiednio zostanie wykonane. Pozdrawiamy, Zespół Decoroom

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Pawel Sosnowski (niezalogowany, 195.205.65.*) 2015.10.31, 20:41

Polecam Mapegum, Mapeband, Adesilex P9

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~salowa (niezalogowany, 87.205.38.*) 2015.06.04, 22:39

czy taki brodzik można zainstalować na parterze bez podpiwniczenia?

Czy opinia jest przydatna?
( 8 / 5 ) Opinia przydatna dla 62% użytkowników
~CZarny (niezalogowany, 5.60.17.*) 2014.12.16, 18:51

ja polecam folię Ceresit CL 51 + Taśma CL 152 lub CL 62. u mnie się sprawdziło bez zarzutu.

Czy opinia jest przydatna?
( 4 / 1 ) Opinia przydatna dla 80% użytkowników
~nuevo (niezalogowany, 109.237.5.*) 2014.08.25, 11:45

W jaki sposob zrobic kabine bez brodzika w lazience na miejscu starej kabiny "conwencijonalnej"? Dzienkuje.

Czy opinia jest przydatna?
( 7 / 6 ) Opinia przydatna dla 54% użytkowników
~bad-bud (niezalogowany, 31.11.179.*) 2014.08.18, 12:12

trzeba robić takie rzeczy systemowo, wtedy jest konkret i gwarancja.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 4 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
Jarek 2013.10.01, 00:03

Witaj mrew. Folię w płynie oraz taśmy uszczelniające narożniki kupiłem w Leroy Merlin. Nie pamiętam marki folii, ale wybrałem najdroższą, natomiast jeśli chodzi o taśmę to wybór był tylko jeden :). Brodzik działa już od roku, a piętro niżej wciąż sucho. I oby tak pozostało bo sufit z płyt k/g. Aby uniknąć ewentualnych przecieków położyłem kilka warstw folii. Pozdrawiam

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~mrew (niezalogowany, 194.181.111.*) 2013.09.05, 11:53

"Bardzo ważna jest również odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa natrysku bez brodzika. Wykonuje się ją przy użyciu folii w płynie oraz maty i taśmy uszczelniającej, którą zabezpiecza się naroża." Czy możecie podpowiedzieć jakiej firmy i dokładnie jaki specyfik będzie najlepiej chronił posadzkę przed wodą? Chciałbym mieć 1000% pewności, że po położeniu płytek nie będzie przecieku do salonu piętro niżej :-)

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 5 ) Opinia przydatna dla 29% użytkowników