Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Pompy do domu i ogrodu

Pompa może mieć wiele zastosowań w gospodarstwie domowym i w przemyśle. Jest wiele różnych rodzajów pomp i aby dobrać odpowiednią do naszych potrzeb, należy zwrócić uwagę na różne czynniki i parametry urządzenia. Pompy, to urządzenia ułatwiające korzystanie z wody w domu i na działce. Mogą służyć do nawadniania, wzmocnienia ciśnienia, wpompowywania i wypompowywania wody.

POMPY DO WYBORU

 

Do wyboru mamy pompy ogrodowe, które ustawia się na powierzchni (nawierzchniowe), pompy zanurzeniowo-ciśnieniowe, które umieszcza się w zbiorniku z wodą (w tym pompy głębinowe i do zbiornika z deszczówką), hydrofory – włączające pobór wody, gdy pojawia się zapotrzebowanie i automatycznie go wyłączające, a także pompy zanurzeniowe i pompy do brudnej wody (niektóre modele łączą funkcje poboru, przepompowywania oraz wypompowywania wody).

 

 

 

Pompy ogrodowe umożliwiają wykorzystanie wody pochodzącej ze źródła niezależnego od wodociągu. Zasysają wodę ze zbiornika (np. na deszczówkę) czy ze studni (w której woda dostępna jest na głębokości nie większej niż 7 m) i tłoczą odpowiednim przewodem do zraszaczy, końcówek i pistoletów zraszających czy specjalnych lanc. Woda ta może służyć do podlewania roślin, mycia samochodu czy prac porządkowych na posesji. O sposobie wykorzystania decyduje moc i wydajność urządzenia.

Kupując taką pompę należy brać pod uwagę, do ilu urządzeń będzie równocześnie podawać wodę. Przykładowo, średni zraszacz wyrzuca około 1200 l wody na godzinę. Jeżeli korzystamy jednocześnie z 5 takich zraszaczy, potrzebujemy pompy, która poradziłaby sobie z jednoczesnym poborem minimum 6000 l/h.

 

 

 

Pompy głębinowe służą do pobierania wody użytkowej ze zbiorników lub studni, w których lustro wody znajduje się na głębokości większej niż 8 m. Urządzenia te pracują stosunkowo cicho, a są w stanie pompować wodę z dużych głębokości. Mają różne maksymalne głębokości zasysania, zatem przed zakupem takiej pompy, należy dokładnie ustalić na ilu metrach będzie montowana. Główne przedziały głębokości to: poniżej 8 m, między 8 a 20 m, między 20 a 30 m. Trzeba też sprawdzić do jakiej średnicy studni są przeznaczone.

 

 

 

Hydrofory to urządzenia przeznaczone do pompowania wody czystej. Włączają się automatycznie (pompują wodę), gdy jej ilość w zbiorniku ciśnieniowym spada, co powoduje spadek ciśnienia zgromadzonego nad nią powietrza poniżej wartości zadanej, a przestają zasysać wodę, gdy jej ilość w zbiorniku jest odpowiednia, by powietrze miało określone (zadane) ciśnienie. Odkręcenie kranu sprawia, że sprężone powietrze wypycha wodę. Pompa nie musi być uruchamiana przy niedużych poborach wody, np. przy napełnianiu garnka, a to przynosi znaczne oszczędności. Im większy będzie zbiornik ciśnieniowy hydroforu, tym wyższy stanie się komfort użytkowania pompy i mniejsze zużycie energii napędzającej pompę. Zapas wody w zbiorniku ciśnieniowym hydroforu to około 40% jego pojemności (zbiornik 100-litrowy pozwala zatem na pobranie nawet około 40 litrów wody bez załączenia pompy). Wraz ze wzrostem pojemności zbiornika ciśnieniowego hydroforu, różnice ciśnień podczas korzystania z wody są mniej odczuwalne.

 

Uwaga! Dobrze, gdy zbiornik ciśnieniowy jest przeponowy (jest oddzielenie w nim wody od powietrza). Wtedy nie wymaga dodatkowego uzupełniania braku powietrza, a także woda jest lepszej jakości - nie napowietrzona.

 

W wersji zestawów hydroforowych filtry, zawór zwrotny, manometr, wyłącznik ciśnieniowy i zbiornik są zintegrowane z pompą.

 

Pompy zanurzeniowe i do brudnej wody służą do przepompowywania lub wypompowywania wody czystej i brudnej (z wykopów, stawów, zalanych piwnic). Mogą się włączać automatycznie przy poziomie wody 5 mm, bywają wyposażone w włącznik pływakowy. Powinny mieć też zabezpieczenie przed pracą na sucho.

 

WYDAJNOŚĆ POMPY

Ważnym parametrem jest wydajność pompy: zdolność do przepompowania danej ilości wody w jednostce czasu.

W dużym przybliżeniu, można założyć, że:

1. Napełnienie wanny odbywa z prędkością 1600 l/h
2. Branie prysznica - 480 l/h
3. Podlewanie - 1800 l/h (na zraszacz)
4. Korzystanie z umywalki - 240 l/h
5. Mycie naczyń - 200 l/h

Wiadome jest, że bardzo rzadko korzysta się jednocześnie z więcej niż dwóch ujęć wody. Średnio 4-osobowa rodzina w domku nie zużywa jednocześnie więcej niż 3500 l/h, pompa o takiej wydajności powinna być zupełnie wystarczająca.

 

 

 

Przykład: jeżeli chcemy przepompować wodę z prędkością 8 litrów wody na sekundę a pompa wodę będzie pobierała z głębokości 12 metrów, to pompa, której wydajność jest zobrazowana wykresem nie będzie dla nas wystarczająca (punkt obrazujący nasze potrzeby znajduje się nad krzywą). Natomiast gdy chcemy z 12 metrów przepompować wodę z prędkością poniżej 6 l/s, ta pompa będzie odpowiednia.

CIŚNIENIE WODY

Większość ujęć wodnych pracuje dobrze przy ciśnieniu około 2-2,2 bar. W wyniku przedostawania się wody przez instalację, następują utraty ciśnienia (z reguły poniżej 1 bar). Jeżeli mamy pompę wyposażoną w hydrofor, to uruchomi on pompę przy ciśnieniu poniżej 3 bar a wyłączy gdy ciśnienie osiągnie między 3,5 a 4 bar. Takie ciśnienie powinna wytwarzać pompa w standardowych warunkach. Tym niemniej ciśnienie jakie będzie potrzebne w naszej sytuacji zależy od następujących czynników:


1. Z jakiej głębokości pompa zasysa wodę
2. Jakiej długości jest instalacja rurociągowa

Aby obliczyć optymalne dla nas ciśnienie pompy należy zsumować:

 

1. Głębokość z jakiej zasysana jest woda (np. 7 m)
2. Opory - wynikające z długości instalacji oraz związane ze średnicą rur
3. Ciśnienie, oczekiwane na wyjściu - 2,2 bar (w przeliczeniu 22 m)

Załóżmy zatem, że ciśnienie minimalne wyniesie 7m + 4 m (opory długości instalacji) + 22 m (oczekiwane ciśnienie na wyjściu) = 33 m

 

Ciśnienie maksymalne powinno być o 60-65 % wyższe od minimalnego (między innymi dlatego, by mógł dobrze funkcjonować hydrofor),zatem pompa powinna móc wytwarzać ciśnienie około 58 m (5,8 bar).

WPŁYW DŁUGOŚCI I ŚREDNICY RUR

Im węższe są rury naszej instalacji wody, tym większy opór stawiają one przepływającej wodzie. Długość instalacji zależy od ilości ujęć wody w domu oraz od ich wzajemnej odległości. Można przyjąć, że w typowym domu jednorodzinnym o powierzchni 150 m² (parter i poddasze) długość instalacji wynosi około 100 m.

POMPA SPALINOWA CZY ELEKTRYCZNA?

W ofercie są pompy o napędzie elektrycznym i spalinowym. Większość pomp jest wyposażona w silniki elektryczne, które są znacznie cichsze, praktycznie bezobsługowe, można je montować pod wodą i używać w pomieszczeniach. Pompy z silnikiem spalinowym mają tę zaletę, że jest się uniezależnionym od źródła energii elektrycznej, zatem są to wygodne pompy przenośne, mogące także działać stacjonarnie. Są to tylko pompy nawierzchniowe. Nie nadają się do stosowania w pomieszczeniach.

Jeżeli zdecydujemy się na wybór pompy elektrycznej, to możemy kupić pompę z silnikiem jednofazowym bądź trójfazowym. Te drugie wymagają instalacji elektrycznej trójfazowej. Z reguły mocniejsze pompy mają silniki trójfazowe, co nie znaczy, że pompy z silnikami jednofazowymi są gorsze. Silniki trójfazowe natomiast są oszczędniejsze w zużyciu energii.

 

Moc silnika jest kolejnym parametrem, od którego zależy zdolność do wytwarzania ciśnienia i wydajność pompy. Określa też pobór energii przez silnik pompy. Przy wyborze pompy głównymi parametrami liczbowymi, na które należy zwrócić uwagę, to wydajność, maksymalne ciśnienie, głębokość ssania i cena.

Komentarze (4):
Dodaj komentarz
~mgr (niezalogowany, 93.179.192.*) 2016.08.12, 11:59

Panu inż. zapewne chodziło o to, że nie ma takiej pompy, która ZACIĄGNĘŁABY (czyt: zassała) wodę z takiej głębokości. Bo rzeczywiście nie ma - kwestia fizyki Za to wypompować można nawet i na Księżyc - kwestia techniki.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~do Pana inż. (niezalogowany, 91.189.217.*) 2016.08.10, 10:09

Studnie głębinowe sięgają kilkanaście - kilkadziesiąt metrów pod poziomem terenu i bez problemów można dla nich dobrać odpowiednią pompę. Więc weź Pan to "inż" usuń bo kontrastuje z Pana niewiedzą.

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~inż (niezalogowany, 94.40.121.*) 2016.07.05, 14:38

nie ma takiej pompy na świecie co pobiera wodę z 12 metrów

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 8 ) Opinia przydatna dla 27% użytkowników
~Ann (niezalogowany, 37.225.26.*) 2014.06.25, 08:10

bardzo mi pomogło w rozumieniu działanie hydroforu ale mozna jezcze dodać coś na temat budowy hydr. tj .jaki rodzaj materiłow uzytych do budowy gwarantuje długą używalność.

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...
zobacz inne porady