Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Malowanie podłóg drewnianych

Chociaż drewniana posadzka oznacza najczęściej inwestycję na całe życie, nie oznacza to, że zawsze musi wyglądać tak samo. Aby odnowić podłogę z drewna można sięgnąć po inne produkty, niż lakier lub olej. Dzisiaj modne są farby kryjące – pozwolą one uzyskać ciekawe efekty kolorystyczne we wnętrzu.

OCENA PODŁOGI

Efekt renowacji podłogi za pomocą farby kryjącej zależy od tego czy zostanie ona właściwie użyta. Gdy będziemy malować podłogę świeżo położoną, wystarczy ją tylko zagruntować impregnatem do drewna. W przypadku podłogi odnawianej, zanim przystąpimy do malowania, konieczna będzie właściwa ocena stanu posadzki. Od tego zależy sposób przygotowania podłogi do malowania. Analiza stanu starej drewnianej podłogi pozwoli określić zakres prac i koszty renowacji. Powierzchnie przeznaczone do malowania muszą być czyste, suche, zwarte, wolne od kurzu i luźnych fragmentów. Stare powłoki, źle przylegające do podłoża, przed malowaniem należy usunąć, natomiast dobrze trzymające się zmatowić papierem ściernym i odpylić. Ubytki i pęknięcia trzeba z kolei uzupełnić masą szpachlową. Zwróćmy też uwagę, czy w starej posadzce nie ma przypadkiem wystających gwoździ – ich główki trzeba dobić – inaczej można uszkodzić papier ścierny, a nawet bęben szlifierki.

SZLIFOWANIE

Nowe podłogi, malowane pierwszy raz po zagruntowaniu impregnatem do drewna i po wyschnięciu należy przeszlifować. Cyklinowanie starych często zniszczonych podłóg to zazwyczaj dosyć żmudna praca, którą najlepiej wykonywać przy użyciu szlifierki taśmowej lub oscylacyjnej. W zależności od stanu posadzki używamy papieru ściernego o różnej gradacji. Zwykle zaczynamy od papieru o ziarnistości 24-36, a kończymy na 100-120. Dzięki nim usuniemy wierzchnią warstwę posadzki, wyrównamy ją i wygładzimy. Tak przygotowane drewno należy wypolerować polerką talerzową. Głębokość szlifowania zależy od stopnia zniszczenia posadzki - gdy ubytki są niewielkie maksymalnie wynosi ona około 1 mm.

WYBÓR FARBY

Malowanie odnawianych posadzek farbą kryjącą to rozwiązanie nie tylko modne, ale też praktyczne. Farba pokryje wszelkie przebarwienia i plamy powstałe przez lata użytkowania. Do malowania podłóg drewnianych powinno się stosować farby odporne na ścieranie i szorowanie. Odpowiednie będą farby ftalowe, dostępne najczęściej w puszkach 1 i 2,5-litrowych (przy jednokrotnym malowaniu wystarczą do pokrycia 10-12 m²). Pokryta nimi płaszczyzna podłogi jest zazwyczaj błyszcząca. Poza nimi można też zastosować niektóre farby przeznaczone do malowania podłóg betonowych, które pozwalają uzyskać matową powierzchnię oraz inne farby do drewna – przed ich zakupem należy jednak upewnić się, czy są odporne na ścieranie.

MALOWANIE

Emalię przed użyciem należy wymieszać. Nanosi się ją jedną lub dwie warstwy na wcześniej przygotowane podłoże. Do malowania można używać płaskiego pędzla z miękkim włosiem, wałka malarskiego lub agregatu natryskowego. Kolejną warstwę farby można nakładać po wyschnięciu poprzedniej - według większości producentów po upływie około 6-12 godzin. Najbezpieczniej jednak będzie wykonać kolejną warstwę po upływie 24 godzin. W razie potrzeby farbę można rozcieńczać rozpuszczalnikiem do wyrobów ftalowych. Pełną twardość powłoki uzyskuje się zwykle po 6 dniach w zależności od temperatury otoczenia. Optymalna temperatura malowania wynosi od 10°C do 25°C. Lepiej unikać malowania w innych temperaturach i zbyt dużej wilgotności powietrza (wskazanej przez producenta na opakowaniu lub w karcie technicznej produktu).

LAKIEROWANIE

Niekiedy zaleca się pokrycie podłogi wykończonej farbą lakierem. Należy położyć dwie-trzy warstwy lakieru. Do najbardziej wytrzymałych na ścieranie należą lakiery poliuretanowe.

Komentarze (6):
Dodaj komentarz
~artur (niezalogowany, 88.199.165.*) 2016.03.04, 14:54

dzisiaj są znacznie lepsze metody "malowania" podłogi. najprostsze jest olejowanie a zarazem wg wielu dla drewna najlepsze. Oleje renomowanych producentów są juz barwione, wiec podloga zmieni kolor oraz zostanie zarazem zabezpieczona na lata przed zniszczeniem. Pielegnując taką podlogę róznież samemu mozżna sie ją cieszyć wiel lat więcej niż 3 lata, a drewno wygląda inaczej ja spod lakierobejcy, bardziej naturalnie!

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Tamarek (niezalogowany, 195.150.184.*) 2016.02.03, 11:01

U mnie podłoga pomalowana vidaronem ponad cztery lata temu. Nadal wygląda w porządku.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~marcin (niezalogowany, 89.66.177.*) 2016.01.30, 13:48

jeśli ten vidaron wystarcza na 3 lata to ja w to wchodzę :-) malowanie podłogi nie jest najprzyjemniejszym zajęciem, lepiej więc zrobić to raz a porządnie.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~89.66.177.* (niezalogowany, 95.160.45.*) 2015.11.26, 23:08

Hahahahahahahahaahahahahahahahahahahahaha...!

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~asbis (niezalogowany, 89.66.177.*) 2015.10.27, 20:58

starczy. ja malowałem vidaronem 3 lata temu i podłoga nadal jest w bardzo dobrym stanie.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~michał (niezalogowany, 89.66.177.*) 2015.10.10, 13:34

ja użyłem lakieru akrylowego vidaronu. Szybko schnie, ładnie się rozprowadza no i elegancko podkreśla naturalny kolor drewna. Mam nadzieję, że to jedno malowanie starczy na kilka sezonów.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...