Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Prowadzenie i podłączenie obwodu elektrycznego

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Aby bezpiecznie poprowadzić i podłączyć obwód elektryczny należy:


- przed rozpoczęciem pracy wyłączyć bezpiecznik główny przedlicznikowy (zamontowany w miejscu, w którym kabel zasilający łączy się z instalacją domową),


- postępować zgodnie z normami i przepisami SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich), które są dostępne w lokalnym zakładzie energetycznym i Polskim Komitecie Normalizacyjnym,


- używać tylko takich wyrobów, które są oznakowane specjalnym symbolem. Tym znakiem oznaczone są wyłącznie wyroby dopuszczone do obrotu i stosowania w budownictwie, na które wydano zgodnie z przepisami prawa budowlanego certyfikat na znak bezpieczeństwa lub których zgodność z aprobatą techniczną albo Polską Normą potwierdza certyfikat zgodności lub deklaracja zgodności.


NARZĘDZIA


NARZĘDZIA


AKCESORIA


PRZEWODY ELEKTRYCZNE


Należy stosować przewody o znormalizowanych kolorach oraz odpowiednim przekroju, dostosowane do różnych typów obwodów elektrycznych.KOLORY


- czerwony, brązowy lub czarny: przewód fazowy (L1, L2, L3)


- żółto-zielony: przewód ochronny (PE)


- jasnoniebieski: przewód neutralny N ("zerowy")


- pomarańczowy: przewód do włączników schodowychRADA

Do wykonania instalacji elektrycznej zaleca się używanie przewodów sztywnych.PRZEKROJE PRZEWODÓW ELEKTRYCZNYCHObwody gniazd i wypustów oświetleniowych powinny być wykonane jako oddzielne. Przewód ochronny powinien być podłączony do styków ochronnych wszystkich gniazd i do opraw oświetleniowych.OSŁONYRurka karbowana


Używana do przeciągania przewodów w ścianach z materiałów takich, jak płyty gipsowe, a także w ścianach szkieletowych pod wełna mineralną lub na ścianie pod boazerią.Rurka karbowana (wyposażona w wyprofilowany pręt do przeciągnięcia przewodów)


Używana do przeciągania przewodów w ścianach z materiałów pełnych lub pustaków i innych materiałów drążonych z betonu lub cegły.
Aby przeciągnięcie przewodów przez osłonę było łatwiejsze, można zastosować następujące sposoby:


- połączyć przewody w sposób pokazany na rysunku,


- użyć specjalnego przeciągacza do przewodów (w wypadku tulei ze specjalnym haczykiem),


- posypać wnętrze osłony talkiem.


Liczba przewodów w osłonie zależy od jej średnicy
OBUDOWY GNIAZD


Aby gniazdo i wszystkie jego elementy lepiej trzymały się podłoża (były bardziej odporne na wyrwanie), zaleca się przykręcenie go do ściany. Drugi rodzaj mocowania: za pomocą zaczepów jest mniej wytrzymały na urazy mechaniczne.Istnieją puszki przeznaczone do montażu w ścianach pełnych, ceglanych lub betonowych (a) i do montażu w ścianach z płyt gipsowych lub z boazerią (b).


Dobór głębokości puszki zależy od grubości ściany, w której zostanie zamontowana.


Przy wyborze puszki należy tak że wziąć pod uwagę ilość miejsca, jakie zajmą w niej przewody.PUSZKI ROZDZIELCZE


Umożliwiają połączenie przewodów zasilających obwody kilku gniazd.


Puszki rozdzielcze istnieją w wersji natynkowej i podtynkowej.


Przykład: Obwód z włącznikiem.


PRZYGOTOWANIE

Zaznaczyć na ścianie przebieg przewodów oraz miejsca montażu włączników i gniazd.


Obrysować puszkę.


Wybić otwór przecinakiem lub wyciąć go wiertarką używając specjalnej nakładki. Należy zwracać uwagę na głębokość puszki i obudowę gniazda lub włącznika.


INSTALACJA


Wykonać otwór w puszce. Wielkość otworu zależy od średnicy osłony przewodów.


Umieścić puszkę w wybitym otworze w ścianie, zamocować gipsem. Krawędź puszki powinna znajdować się na tym samym poziomie, co powierzchnia ściany.


Przyciąć osłonę do długości pozwalającej na podłączenia do puszki, dodając 1-2 cm, by kawałek osłony wystawał we wnętrzu puszki.


Przewlec przewody przez osłonę, pozostawiając na zewnątrz odcinek o długości około 20 cm. Liczba przewodów zależy od rodzaju połączenia (patrz niżej).


Umieścić osłonę w wycięciu i przytrzymać ją kilkoma gwoździkami. Należy uważać, by nie przebić osłony.


Zwilżyć bruzdę i wypełnić ją gipsem. W miarę postępowania pracy, wyciągać kolejne gwoździki.


Usunąć nadmiar gipsu, pozostawić do wyschnięcia, wygładzić.


MONTAŻ

OBWÓD


Przyciąć przewody na odpowiednią długość i połączyć elementy obwodu (bezpiecznik topikowy, puszka rozdzielcza, lampa, włącznik...).


Przymocować włącznik lub gniazdo w puszce.RADA

Jedna puszka rozdzielcza może zasilać kilka obwodów elektrycznych.WŁĄCZNIK POJEDYNCZYWŁĄCZNIK Z LAMPKĄ SYGNALIZACYJNĄWŁĄCZNIKI ZMIENNE (zwane schodowymi)PRZYCISKI DO SAMOCZYNNEGO WYŁĄCZANIA OŚWIETLENIAGNIAZDODODATKOWE RADY

Przed zagipsowaniem bruzd należy sprawdzić działanie instalacji próbnikiem napięcia lub przez podłączenie żarówki testowej. Umożliwi to wykrycie ewentualnych błędów w instalacji i naprawienie ich przed zakryciem osłon.


Komentarze (54):
Dodaj komentarz
~ROMANWŁOS (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.04.24, 11:35

OKODENIM, Jeszcze jedna uwaga. Istnieją też instalacje całkowicie symetryczne, tzn. obydwa przewody są fazowe. Tak jest np. w przypadku spalinowego, przenośnego generatora prądu. Tak jest w przypadku transformatora. Tak jest w przypadku konwerterów prądu przemiennego oraz konwertorów z prądu stałego na prąd przemienny. Każdy przewód jest przewodem fazowym i zerowym na przemian i to 50 lub 60 razy w ciągukażdej sekundy. Mam nadzieję, że Moje wyjaśnienia były dla Ciebie pomocne. ROMAN WŁOS

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~ROMANWŁOS (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.04.24, 11:26

OKODENIM, Z fizycznego punktu widzenia, żarówkę można podłączyć nie bacząc na to gdzie który kabel ma iść. Jednak logika i względy bezpieczeństwa nakazują podłączać fazę do bolca centralnego żarówki, a przewód zerowy do gwintu. Chodzi o to, że istnieje większa szansa na to, że jakiś pacjent złapie za gwint oprawki. Jeżeli będzie tam zero czyli potencjał Ziemi, to pacjentowi nic się nie stanie nawet gbyby był uziemiony. Jeżeli byłaby tam faza, a pacjent w jakiś sposób zostałby uziemiony, np. dotykałby rury wodociągowej lub ciepłowniczej, to wtedy pacjenta by popieścił prąd, czasem nawet na śmierć. Tak więc PAMIĘTAJ, żarówce to jest wszystko jedno jak podłączysz kable, ale logika i przepisy budowlane nakazują podłączać fazę na bolec centralny. W innych urządzeniach fazę podłącza się na ten styk, który jest bardziej oddalony/odizolowany od metalowej obudowy. Pozdrowienia, ROMAN WŁOS

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~okodenim (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.04.23, 17:13

przewod fazowy to tzw plus a neutralny minus, plus ma isc na na gwint a neutralny na bolec zarowki czy odwrotnie??

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~MaciekSorbien (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.04.22, 21:16

Żarówka która jest na samym końcu jest odbiornikiem energii " odbiornikiem" różnie dobrze mogła tam stać pralka. To rysunki poglądowe. Cała instalacja jest poprawna - Jedyny mankament to żarówka do której doprowadzono przewody w dość nietypowy sposób który większość odczytuje błędnie. Tylko**** moze się tak pomylić że przewód fazowy podłączy w realnym życiu do gwintu. Mono opisał prawidłowo w punktach jak podejść do rysunków. Wystarczy żarówkę wstawić w kwadrat i nie będzie kłopotów. Z życia - przenosiłem licznik z domu na zewnątrz budynku w ścianę. Papierkowej roboty nie miara i do tego fachowiec. Koszt spory. Sąsiad przenosił też licznik z domu na ścianę . Sam przygotował wszytko Tablica, przewody dosłownie wsio. Tel do energetyki aby ktoś przyjechał i zmienił licznik w nowe miejsce. Oni na to trzeba plany. Zadzwonił po tygodniu podał odczyt licznika i numer, Zerwał zabezpieczenie mówiąc że instalacja wychodząca z licznika grozi pożarowi . Po kilku dniach przyjechali założyli zabezpieczenia. Do dziś nikt o nic się nie czepia. Koszty skrzynka bezpieczniki i trochę kabli. Takich przykładów jest więcej. Koszty elektryków są coraz bardziej wygórowane.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Black_Jack (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.04.20, 11:34

Do Mono: Brawo, masz zdroworozsądkowe podejście do życia. Mono 2012-04-15 20:00... Witam. Przeczytałem wszystkie posty i śmiechu są warte. 1) Obrazki są poglądowe 2) Instalacje są prawidłowe 3) Żarówka oznacza "oświetlenie", a PE jest jest przewodem do metalowych lamp czy żyrandoli 4) przewody PE N i L są podłączone obrazowo. Prawidłowo N-neutralny na gwint, a L na bolec żarówki. Czepiacie się końcowych odbiorników, które są tu poglądowe. Ale schematy są dobre i sporo tłumacza. Natomiast pisanie, że powinien to robić elektryk z papierkiem służy tylko temu, aby tacy ludzie zarabiali pieniądze i to nie małe. Bo dziś elektrycy cenowo mocno przesadzają. P.S. Dobre to jest. Pozdrawiam.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~mar_cik (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.04.19, 16:24

Słownik Języka Polskiego PWN: szambo 1. «podziemny zbiornik, do którego spływają ścieki z domowych urządzeń kanalizacyjnych; też: ścieki w tym zbiorniku» oświetlenie 1. «padanie światła na dany obiekt; też: instalacja świetlna lub urządzenie oświetlające coś»

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~mar_cik (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.04.17, 09:44

Mam prośbę do Admina. Zmieńcie proszę tą żarówkę na zwykły kwadracik z napisem "oświetlenie". Nie wszystkim starcza wyobraźni że to tylko symbol oświetlenia i biorą tą żarówkę dosłownie.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~ROMANWŁOS (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.04.16, 10:15

MONO, Ty masz zaburzenia percepcji. Co innego widzisz, a co innego piszesz. Spójrz na te rysunki i zauważ, że w przypadku żarówek na rysunkach widnieje następujące podłączenie - przewód fazowy na gwint żarówki, przewód ochronny na styk centralny, a przewód neutralny do izolatora żarówki. A według Ciebie tam widnieje poprane podłączenie - czyli faza na styk centralny, neutrun na gwint, a ochrona na obudowę - gdzie Ty tam w ogóle widzisz obudowę i do tego metalową???

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~19571007 (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.04.11, 23:47

Panowie uważam że elektryk na budowie to inteligentny człowiek. Jeżeli zaś chodzi o schematy jw to uważam za głupotę rysowanie schematów dla przedszkolaków ponieważ każdy Pan Kowalski będzie miał więcej niewiadomych niż co poniektórzy i bardziej ambitny może doprowadzić do tragedii. Proponuję nie komentować lecz pomyśleć jak zabronić handlarzom wielkich molochów narażać Kowalskiego na utratę zdrowia i ewentualne koszty a elektryków na bezrobocie.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~ROMANWŁOS (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.03.23, 08:56

MAR-CIK, Piszesz jakieś głupoty. Ten **** narysował wyraźnie, że przewód fazowy jest na gwincie żarówki, przewód ochronny na styku centralnym, a neutralny na izolatorze żarówki. Jest to kompletna bzdura. |Faza ma iść na styk centralny, neutrum na gwint, a przewód ochronny możesz podłączyć do obudowy lampy, jeżeli jest ona metalowa. Inaczej w ogóle nie da się tego podłączyć. Nie wspomnę już o tym, że większość polskich instalacji jest DWUPRZEWODOWA. A jakiś **** zamiast poprawić schemat, usunął Mój poprzedni wpis.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~mar_cik (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.03.22, 15:06

Do ROMANWŁOS. Wygłupiasz się. Chyba oczywiste że żarówka po prostu symbolizuje oświetlenie (napisane pod nią jak byk). A do wypustów dla opraw trzeba doprowadzać przewód ochronny i to od dawna.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~ROMANWŁOS (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.03.20, 23:14

MAR_CIK !!! To te Francuzy super sprytne jeżeli przewód neutralny podłączają do izolatora żarówki. Tak w ogóle, to ciekawe skąd oni biorą żarówki trójprzewodowe??? ROMAN WŁOS

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~mar_cik (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.03.18, 11:43

Do wszelkiej maści "fachowców" piszących o "błędach" na pokazanych rysunkach. Rysunki są przedrukiem analogicznych z Francji. Stąd wyłącznik nadprądowy dwubiegunowy, pomarańczowe kolory przewodów z łączników, czy faza po prawej stronie w gniazdku. Tym, którzy czepiają się rysunków z żarówką proponuję wybrać się do sklepu z oprawami. Tam może jak będziecie wystarczjąco bystrzy zauważycie że w żadnej oprawie nie będziecie podłączać przewodu do oprawki żarówki bo przewody mają wyprowadzone fabrycznie.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~danolles (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.02.29, 15:20

bardzo fajnie przedstawione i poglądowo

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~elpapiotr (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.01.13, 07:37

Nie masz raci, kolego ROBY. Możesz wyjaśnić, o co Ci chodzi z tym "neutronem" ?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~ROBY (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.01.12, 16:13

DRUGI SCHEMAT OD KIEDY NEUTRON DOPROWADZA SIE DO PRZEŁĄCZNIKA CZY MAM RACIE

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~lesioczesio2 (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.01.03, 16:30

wreszcie coś po chłopsku pokazane

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~grzywa3004 (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.12.08, 23:47

jestem ciekaw, kto zrobił tą instalację wg tego schematu.... Ja się pytam gdzie jest ochrona przeciw porażeniowa. I dlaczego przewód jest położony w peszlu bez izolacji przewodu, nie kładźcie w domu instalacji z tego schematu, tak zresztą się już nie układa. I kto podłącza zero robocze do bezpiecznika, (tam powinien być najpierw wyłącznik różnicowo - prądowy, dopiero później bezpiecznik, tyle na temat...

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~jahuu (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.11.05, 02:15

bdb. do celującej oceny brakuje mi rys. z włącznikiem i gniazdkiem! dziekuje, pozdrawiam JW

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~pikarz (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.10.19, 07:23

wystarczy pyciski dzwonkowe oraz przekaznik bistabilny i mozna zapalac oraz gasic nawet z dwoch i w niezliczonych miejsc

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~jaq26a (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.09.19, 22:30

Nie jestem elektrykiem ale korzystając z tych właśnie rysunków zrobiłem trzy punkty oświetleniowe w swoim salonie i praży aż miło-myślę że po prostu grono tak zwanych fachowców czepia się szczegółów a jak nikt nie patrzy sami robią na pałę

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~gucio (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.09.13, 22:13

ktoś jeszcze robi na "puszki" intalacje w mieszkaniach?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Ja (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.09.05, 15:39

Fachowców tyle w tym kraju..., że jeżeli ktoś nie ma pojęcia to moze wziąć też takiego fachowca co nie ma kompletnie pojęcia o co chodzi w tym temacie... takie powiedzenie w Polsce...: skąd pan to umie? Panie... bieda mnie nauczyła :P ;) no i potem są efekty w ciekawych bardzo postaciach/.. hehehe

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~ok (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.08.27, 23:56

DO puszki są doprowadzone tylko dwie żyły .

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~andrzej (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.08.17, 18:55

a to nie widziałes nigdy wyłączników naprądowych 1+n rozłączających przewód fazowy i neutralny??

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~ELEKTRO_LAIK (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.08.15, 01:40

Jestem przeciętnym użytkownikiem instalacji elektrycznych i niewiele wiem na ich temat. Natomiast umiem czytać rysunki techniczne i schematy. Rysunek: WŁĄCZNIK POJEDYNCZY zawiera Wyłącznik Różnicowo-Naprądowy na którym to rysunku wyraźnie jest zaznaczona "N" Jedyne do czego możemy się przyczepić to że "N" powinno być po prawej stronie Wyłącznika R-N.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Fenix (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.08.12, 15:16

Mam blade pojęcie o elektryce, ale rzeczywiście w tym poradniku jest sporo błędów. Gniazda przy przewodzie 2,5mm2 to zabezpieczenie 16A a nie 10A jak jest podane. Pomysł, by wyłącznikiem nadprądowym rozłączać przewód neutralny śmierdzi prokuraturą. Przewód neutralny rozłącza jedynie RCD!

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~DonChichot (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.07.17, 13:30

Za wyjątkiem gremara - to mam wrażenie, że resztę pisało co najwyżej 2 fachowców, którzy są wściekli, że "nieuki" same sobie zrobią, nic ich nie "popieści", a oni nie będą mieli zlecen. Stąd ten wściekły jazgot bez podawania konkretów. Nie tak Panowie "monterowie" - klient jest już bardzo niż trochę wyedukowany, a czasy fachowości a'la "Uwaga usterka" już minęły. Jak uważacie, że ulotka LeroyMerlin podaje fałszywe dane skutkujące utratą zdrowia lub życie - to zgłoście to do prokuratury (jak PiS) "o możliwości popełnienia przestępstwa" a nie jazgoczcie i straszcie. Trochę więcej poczucia odpowiedzialności, a nie "biznes-menelstwa". Dzisiaj liczą się "twarde fakty" i na tym się skupcie.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~nik (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.07.16, 22:04

zostawcie ta robote dla fachowcow!!!

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~swój (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.06.23, 20:51

to jest żle. Kto to rysował?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~szkiet33 (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.06.01, 21:18

Te rysunki rysował grabarz:) Pewnie łowca skór

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~elpapiotr (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.05.06, 18:30

Kolego swp23, a na górskie łodzie podwodne uprawnienia masz ?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~swp23 (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.05.05, 07:36

UWAGA !!! Nie podajcie takich głupot jak tutaj, jest tyle błędów że głowa boli.Jestem elektrykiem - elektromonterem, elektrykiem okrętów nawodnych i podwodnych - świadectwo ukończenia kursu w CSMW-Ustka,skończyłem ZSE,TE,posiadam dyplom mistrzowski,uprawnienia SEP-obsługa,konserwacja,remonty,montaż,kontrolno-p omiarowe, Uprawnienia budowlane i inne.Związany w zawodzie 31lat

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~elektryk (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.04.15, 01:21

poprawcie błedy na schemacie !

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~elektryk (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.04.15, 01:19

szkoda że wytkniete będy NIE ZOSTAŁY POPRAWIONE a niektóre wpisy o tym ZOSTAŁY PRZEZ WAS U S U N I Ę T E !

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~KiKi (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.04.03, 16:39

Krzyżowy to już przeżytek

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~elpapiotr (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.03.04, 19:26

W tym "poradniku" aż się roi od błędów, co zresztą skomentowali niektórzy moi poprzednicy. Ale ... Was (sprzedawców) to nie interesuje, jak sądzę, skoro nie uwzględnia się uwag !

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~germar (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.02.27, 23:59

Do TOMY: Dlatego nie neutralny ,zebys pajacyku jak bedziesz wymieniał żarówkę przy wyłączonym zyrandolu ,żebys nie odleciał jak Cie popieści.A tak wyłączasz na fazie w przełączniku. I własnie dlatego są wypadki bo taki TOMY chce podlączać SAM ! Skoro juz pokazuja Ci jak to zrobic to ttak zrób a nie pytaja sie dlaczego bo nasza wiedza w Twoich rekach grozi wypadkiem

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~nickto (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.02.22, 10:06

Na wewnętrzny (środkowy) styk żarówki podaję się L (fazę) czyli kolor przewodu brązowy. Na gwint żarówki podaję się N. Przewodu PE (ż/z) nie przypina się do żarówki

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~nickto (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.02.22, 10:01

Wyłącznik nadprądowy? Chyba nadmiaroproądowy! Wyłącznik nadprądowy z wejściem i wyjściem N i L? I jeszcze podobno są takie topikowe? Chyba Wam się pomyliło z RCD lub RCD + S. Sugeruję, żeby ten materiał zweryfikował uprawniony elektryk i wtedy będzie mniej nieszczęśliwych wypadków.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Praktyk (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.02.18, 16:39

Wszystko ok, tylko dlaczego brak informacji o sprawdzeniu instalacji poprzez dokonanie pomiarów elektrycznych, w przypadku jakiegoś nieszczęścia ( czego nikomu nie życzę ) zapomnijcie o ubezpieczeniu , przepis mówi wyraźnie wszystkie przeróbki może wykonywać osoba o odpowiednich kwalifikacjach

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~urghal (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.02.13, 14:55

Ciekawy , bo po prostu nie ma przewodów 3 x 1,5 bez przewodu ochronnego, możesz sobie kupić przewód 2 x 1,5 wystarczy, chociaż lepiej zamontować 3 x 1,5 chociażby z tego względu że zawsze łatwiej jest później przerobić instalacje jeżeli kupisz sobie żyrandol np, dwu modułowy czyli częsć żarówek zapala się jednym przyciskiem a pozostałe kolejnym, lecz w tym przypadku lepiej by było miec przewód od żyrandola 4x 1,5 pociągnięty do puszki przyłączeniowej żeby nie stracić uziemienia , które powinno być podłączone do każdego osprzętu jaki instalujesz w domu.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~darek (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.02.02, 14:22

bardzo czytelne i zrozumiałe instrukcje,bardzo przydatne.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Ciekawy (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.02.01, 18:18

Porady o.k. ,dlaczego w Waszym sklepie nie można kupić przewodu 3x1,5 mm2 bez żyły żółto-zielonej do przełączników?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Mar (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.01.29, 12:30

Dla laika na pewno dużo ułatwi pracę. A gdzie schemat jeszcze z instalacją na krzyżowy włącznik?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~elektryk (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.01.28, 14:48

powiem tak: a co z przepisami że takie prace może wykonywać tylko elektryk z uprawnieniami?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~scarone (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.01.21, 11:53

ładnie ale proszę jeszcze o to co się najczęściej robi czyli , podłączenie na 3 przewodach żyrandola z włącznikiem podwójnym :) ciekawi mnie jak przewód ochronny wykorzystacie :)

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Tomy (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.01.19, 13:36

A czy nie lepiej i bezpieczniej do włącznika pojedynczego poprowadzić przewód neutralny , a nie fazę?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~kajtek (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.01.17, 21:36

Coś wspaniałego,można się przekonać jeżeli będzie potrzeba samodzielnie wykonać jakieś połączenie nie będąc elektrykiem.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~kris (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.01.08, 20:45

no super- WŁĄCZNIK Z LAMPKĄ SYGNALIZACYJNĄ jakieś nowości ???

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~czangwangdonek (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.01.04, 17:33

dobry instruktaż. Tak trzymajcie, by the way: Za dużo zarabiacie na chińczykach. Jak przyjdą i się dowiedzą to Wam urwą (oczywiście zyski)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Zbyszek (niezalogowany, 172.27.5.*) 2010.12.18, 21:08

Ponieważ człowiek myślący zrobi dobrze chociaz nie musi być elektrykiem.Ale za pomocą tych porad można sprawdzić i upewnić się w prawidłowym połączeniu i uniknąć pomyłek.Tten zakres porad jest nie odzowny.Z prądem niema żartów.A zatym jak najwięcej. Moja ocena jest na bardzo dobrą. Zgadzam się z komętarzem -- byśia.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~ed (niezalogowany, 172.27.5.*) 2010.12.18, 11:28

niceeee

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~byś (niezalogowany, 172.27.5.*) 2010.12.15, 02:04

dzięki ciekawa porada .. rysunki i schematy dużo tłumaczą

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...