Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Układamy nowe płytki na starych

Jeśli chcemy odświeżyć wygląd posadzki i ułożyć na niej nowe płytki podłogowe nie musimy od razu zrywać tych starych. Jeśli stanowią one stabilne podłoże, nowy materiał posadzkowy może zostać ułożony na dotychczasowej posadzce. Takie rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku. Prace będą przebiegać szybko, ale przede wszystkim sprawnie i czysto – bez konieczności używania łomu czy innych narzędzi pomocnych w zrywaniu płytek, a także uciążliwego brudu, pyłu i gruzu. Unikniemy także mozolnego wyrównywania podłoża pod zerwanymi płytkami i związanych z tym przerw technologicznych.

CO WARTO SPRAWDZIĆ?

Decydując się na układanie nowych płytek na starych należy mieć świadomość tego, że takie rozwiązanie spowoduje podniesienie poziomu posadzki o grubość kleju i płytek. Najczęściej wybierane płytki gresowe mają średnio 5-12 mm grubości, a warstwa kleju to dodatkowe milimetry (zwykle 2-5 mm). Przed przystąpieniem do prac warto więc sprawdzić, o ile podniesie się poziom nowej posadzki i czy taka zmiana nie będzie np. utrudniała otwierania i zamykania drzwi w pomieszczeniu. Kolejną ważną kwestią jest sprawdzenie, czy wszystkie ułożone na podłodze płytki są dobrze związane z podłożem. Pozwoli to unikać przykrych niespodzianek, w postaci odspajania się płytek po ułożeniu nowej posadzki. Aby sprawdzić, czy stare płytki dobrze trzymają się podłoża, można je delikatnie opukać młotkiem, uważając przy tym aby ich nie uszkodzić. Najlepiej użyć w tym celu jego drewnianego trzonka. Jeśli usłyszymy charakterystyczny głuchy pogłos może to oznaczać, że pod płytką nie ma zaprawy. Dla pewności lepiej ją usunąć.

 

PRZYGOTOWANIE STAREJ POSADZKI

Wszelkie luźno wiązane z podłożem i popękane płytki należy skuć, a ubytki zaszpachlować szybkoschnącą zaprawą naprawczą. To samo warto wykonać w przypadku kruszących się spoin. Wydobędziemy je, posługując się np. małym śrubokrętem z płaską końcówką lub specjalnym rylcem. Powstałą w ten sposób pustą przestrzeń należy wypełnić zaprawą naprawczą. Gdy zaprawa zwiąże (a więc po czasie wskazanym przez jej producenta) całą powierzchnię starej posadzki należy starannie oczyścić ze wszelkich zabrudzeń i w miarę potrzeby odtłuścić. Jeśli płytki mają gładką powierzchnię, przed ułożeniem nowej posadzki, warto je zmatowić papierem ściernym lub pokryć preparatem gruntującym, który sprawi, że ich powierzchnia stanie się szorstka – np. środkiem z dodatkiem piasku kwarcowego.

 

UKŁADANIE NOWYCH PŁYTEK

Przed przystąpieniem do wykonania nowej posadzki, warto na sucho rozplanować ułożenie płytek. Ważne jest bowiem, aby spoiny tych starych oraz nowych nie pokrywały się. Jeśli zdecydujemy się na płytki większego formatu niż te, które dotychczas zdobiły podłogę nie powinniśmy mieć problemu z pokrywaniem się spoin. Do przyklejania płytek najlepiej jest wybrać elastyczną zaprawę o zwiększonej przyczepności. Zaopatrzmy się też w przecinarkę do glazury, stalową pacę zębatą do nakładania kleju, gumowy młotek do dopijania płytek, długą poziomnicę do kontrolowania poziomu nowej posadzki, krzyżyki dystansowe dostosowane do szerokości spoiny, gumową szpachelkę do fugowania oraz odpowiednią fugę. Układanie nowych płytek na starych przebiega tak samo, jak w przypadku płytek układanych na wylewce.

Komentarze (1):
~janusz (niezalogowany, 93.105.181.*) 2016.07.30, 19:59

Na starych płytkach podłogowych kuchni usytuowanej na parterze ( położonych kilkanaście lat temu ) istnieje mało widoczna rysa pęknięcia przebiegająca wzdłuż linii muru podpiwniczenia. Czy jest możliwe, by tak mało widoczne pęknięcie starych płytek powtórzyło się na nowo położonych nowych płytkach?

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 1 ) Opinia przydatna dla 67% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...
zobacz inne porady