Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Podkłady pod podłogi pływające

Panele podłogowe tworzą tzw. podłogę pływającą, czyli posadzkę nie związaną trwale z podłożem. Miedzy nimi a podłożem znajduje się wolne miejsce wypełnione powietrzem, przez co dźwięki nie są dobrze absorbowane. Z tego względu należy zadbać o odpowiednia izolację akustyczną paneli – służą do tego specjalne elastyczne podkłady podłogowe, które układa się pod posadzką z paneli. Ich zadaniem jest również niekiedy niwelowanie nierówności podłoża, stanowią one także dodatkową izolację termiczną, są też amortyzatorem, którym sprawia, że cienkie panele nie będą się uginały podczas stąpania po nich.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC ODPOWIEDNI PODKŁAD?

Wybierając materiał, który dobrze wyciszy panele podłogowe należy zwrócić uwagą na jego grubość oraz porowatość. Im będzie on grubszy i bardziej porowaty, tym lepiej wytłumi dźwięki. Nie należy jednak przesadzać z grubością podkładu - nie powinien być on grubszy niż 7-8 mm, gdyż podczas chodzenia po grubo zaizolowanej podłodze, panele mogą się uginać. Materiał nie powinien być uszkodzony. Nie warto też ulec pokusie niskiej ceny, która niestety zwykle przekłada się na słabą jakość i niedostateczne parametry materiału.

PŁYTY KORKOWE

To materiał naturalny, a więc i ekologiczny. Podkład pod panele wykonany z płyt korkowych dobrze tłumi przenoszone dźwięki i izoluje termicznie. Maty korkowe mają zazwyczaj 2 mm grubości – są więc stosunkowo cienkie. Z tego względu sprawdzą się dobrze tylko na w miarę równym podłożu.

PŁYTY EKO

Produkuje się je rozdrobnionego, a następnie sprasowanego drewna. Są ekologiczne i bardzo dobrze izolują akustycznie. Zawdzięczają to swej porowatej strukturze oraz stosunkowo dużej grubości, która może wynosić od 5-7 mm. Taka grubość sprawia, że z powodzeniem mogą być stosowane do niwelowanie niewielkich nierówności podłoża.

PIANKA

To jeden z najbardziej popularnych podkładów pod panele, niestety często niezbyt skuteczny. Pianka ma zazwyczaj grubość 2-3 mm, słabo izoluje dźwięki, z czasem może się niszczyć. Jej zaletą jest natomiast niska cena. Podejmując decyzję o jej zakupie warto wybierać materiał sprawdzonych producentów, który nie będzie się tak szybko ugniatał.

PODKŁADY XPS

Płyty podkładowe z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) dobrze izolują akustycznie i termicznie. Mogą mieć grubość 3-7 mm, dzięki czemu układa się je także na nierównych podłożach. Takie podkłady mają często rowki, które wpływają na poprawę izolacyjności akustycznej (płyty układa się rowkami w dół). Są odporne na wilgoć i mogą być stosowane na ogrzewanie podłogowe.

UKŁADANIE PODKŁADU POD PANELE

Przed układaniem podkładu podłogowego należy upewnić się, że podłoże betonowe, cementowe lub gipsowe jest wystarczająco suche, równe oraz czyste. Następnie należy zabezpieczyć je folią paraizolacyjną grubości minimum 0,2 mm, układaną z 20-centymetrowym zakładem. Uchroni ona panele przed wilgocią, która mogłaby doprowadzić do ich uszkodzenia. Brzegi folii łączy się taśmą klejącą. Folię wywija się przy ścianach na wysokość minimum 3 cm. Na tak zabezpieczonej powierzchni można rozpocząć układanie podkładu. Płyty podkładu podłogowego powinny być układane na mijankę, z przesunięciem ok. 50 cm. Układa się je prostopadle do kierunku ułożenia paneli. W przypadku mat podkładowych ich układanie powinno być przeprowadzane pod kątem 45° w stosunku do paneli podłogowych.

Komentarze (6):
Dodaj komentarz
~Robsson (niezalogowany, 31.6.167.*) 2016.04.21, 12:43

Czy pod panele winylowe potrzebne są podkłady? Panele maja być położone na ogrzewanie podłogowe.

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~cfsd (niezalogowany, 78.88.31.*) 2016.01.23, 20:39

jak xps ktory jest najlepszym izolatorem termicznym moze nadawac sie pod ogrzewanie podlogowe gdzie chodzi o to zeby podklad nie byl izlolatorem tylko dobrze przewodzil cieplo, zamiast zwyklej pianki za 1,6zł wciska sie ludziom xps po 5zł i strzelaja sobie tym w kolano a potem zdziwienie dlaczego podloga nie grzeje, ciemnota!

Czy opinia jest przydatna?
( 11 / 2 ) Opinia przydatna dla 85% użytkowników
~AlexArchiLab Architects (niezalogowany, 5.104.253.*) 2015.02.20, 09:07

Dobrą praktyką również jest posklejanie płyt podkładowych taśmą klejącą, tak żeby nie przesuwały się podczas układania panele podłogowych.

Czy opinia jest przydatna?
( 10 / 1 ) Opinia przydatna dla 91% użytkowników
~krotny1k (niezalogowany, 89.73.188.*) 2014.10.19, 16:03

Chińscy

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 6 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~waldek (niezalogowany, 89.69.207.*) 2014.08.29, 11:03

Waldek 36 laskowski 20

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~sd[pkeytdeiod (niezalogowany, 178.42.234.*) 2014.08.10, 21:42

naprawde

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...