Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Oświetlenie w kuchni

Kuchnia niezależnie od wielkości wymaga kilku rodzajów oświetlenia. Wiąże się to głównie z charakterem tego wnętrza. Poza rozbudowaną, wielofunkcyjną strefą roboczą w kuchni mieści się nierzadko również ważna strefa jadalniana, wymagająca osobnego oświetlenia. Szczególnie starannego rozplanowania opraw oświetleniowych wymaga kuchnia połączona z salonem lub też usytuowana w otwartej strefie dziennej. Poza odpowiednim oświetleniem wszystkich stref, źródła światła w takich wnętrzach powinny mieć także zharmonizowane estetycznie oprawy. Jednak niezależnie od wielkości i charakteru kuchni nie rezygnujmy ze światła ogólnego. Warto też zainstalować światło nad stołem w strefie jadalnej. Ważną rolę odgrywa również oświetlenie blatu, na którym przygotowujemy posiłki. Zwróćmy też uwagę na oświetlenie mebli kuchennych. Dobrze oświetlone szafki ułatwiają prace kuchenne, podczas których często sięgamy po różne umieszczone w nich produkty.

OŚWIETLENIE MEBLOWE

By komfortowo korzystać z szafek producenci coraz częściej montują w ich wnętrzu oświetlenie. Pozwala ono dostrzec produkty i elementy wyposażenia umieszczone w głębi szafki. W szafkach z frontami przeszklonymi oświetlenie odgrywa też ważną rolę dekoracyjną. Jeśli szafki nie zostały fabrycznie wyposażone w oświetlenie możemy dokupić je i zamontować samodzielnie. Wewnątrz szafek montuje się niewielkie gabarytowo oprawy i źródła światła takie jak halogeny o mocy 12 W i lampy LED, które są bardzo trwałe – świecą od 30 do nawet 50 tys. godzin.

ŚWIATŁO ROBOCZE

Odpowiednio oświetlony blat roboczy decyduje o komforcie przygotowywania posiłków. Oświetla się go światłem zainstalowanym pod lub nad szafkami. Oświetlenie podszawkowe montuje się w specjalnie wyciętych otworach w dolnej ściance szafki lub mocuje do spodu szafki. W zależności od natężenia światła oprawy instaluje się je co 40-60 cm. Sprawdzonym rozwiązaniem są proste oprawy punktowe, również zintegrowane ze źródłem światła. Pod szafkami można też zamontować długie świetlówki liniowe. Dobrym oświetleniem blatu roboczego są też źródła światła zamontowane nad szafkami. Wówczas mają one szerszy zasięg niż te podszafkowe, lecz mogą nie oświetlić całego blatu roboczego, a zwłaszcza jego części zlokalizowanej pod szafami. Takie źródła światła umieszcza się w oprawach zainstalowanych na wysięgnikach co 60-70 cm. Najczęściej stosowane źródła światła w oświetleniu roboczym to halogeny oraz lamy LED.

ŚWIATŁO NAD STOŁEM

Odgrywa bardzo ważną rolę funkcjonalną oraz dekoracyjną, gdyż oświetla serwowane posiłki, a także ze względu na swoją formę zdobi wnętrze. Najczęściej do oświetlenia stołu używam lamp wiszących z otwartym do dołu kloszem, które zawiesza się na wysokości około 50 cm nad blatem. Gdy stół ma szerszy blat niż 120 cm lampa powinna wisieć około 80 cm nad jego blatem. Warto wybrać lampę o regulowanej długości sznura, co pozwoli regulować wysokość lampy nad stołem. Modnym rozwiązaniem jest wieszanie w szeregu nad stołem prostokątnym lub owalnym dwóch lub trzech takich samych lamp, np. połączonych panelem. Do oświetlenia stołu stosuje się źródła światła o ciepłej barwie.

Komentarze (3):
~Alca (niezalogowany, 5.172.238.*) 2016.03.09, 14:08

lampki samoprzylepne na baterię są na Allegro,przed chwilką oglądałam

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~sali1952 (niezalogowany, 217.99.113.*) 2016.02.21, 13:09

szukam oświellenia na baterie pod szafkęczy są takie

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~DDD (niezalogowany, 62.29.248.*) 2015.05.31, 17:47

ostatnie zdanie ostatniego akapitu : moc nie wyrażamy w voltach ciekawe co to za technologia lam które świecą nawet 50 tyś. godzin biedne lamy będą świecić oczami :)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...