Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek może stać się wydajnym źródłem ciepła w domu pod warunkiem, że zaopatrzymy go w odpowiedni wkład kominkowy. Może też z powodzeniem zastąpić pracę tradycyjnego kotła ogrzewając wodę w instalacji centralnego ogrzewania i zapewniając domownikom dostęp do ciepłej wody użytkowej.

ZALETY KOMNKA Z PŁASZCZEM WODNYM

Kominek z płaszczem wodnym może przekazywać wytworzone w nim ciepło do instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami. Dzięki temu płynąca w niej woda jest ogrzewana ciepłem uzyskanym ze spalania taniego i ekologicznego paliwa, jakim jest drewno. Kominek z płaszczem wodnym może więc zastąpić tradycyjny kocioł, przyczyniając się tym samym do obniżenia kosztów ogrzewania domu. Na tym jednak jego możliwości się nie kończą – sprawdzi się on również podczas przygotowywania ciepłej wody użytkowej, niezbędnej chociażby do mycia. Ogrzaną przez kominek wodę można gromadzić w zasobniku i korzystać z niej, kiedy zajdzie taka potrzeba, nawet wówczas, gdy w kominku wygasł ogień. Decydując się na kominek z płaszczem wodnym mamy więc efektowną dekorację salonu, wydajne źródło ciepła na tanie i łatwo dostępne paliwo oraz ciepłe grzejniki i wodę użytkową.

JAK DZIAŁA KOMINEK Z PŁASZCZEM WODNYM?

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym od zwykłego wkładu różni się przede wszystkim budową. Jego korpus ma dwie ścianki (tak zwany płaszcz), pomiędzy którymi przepływa woda ogrzewając się od ognia w palenisku. Jest ona kierowana dalej do instalacji oraz do grzejników. W górnej części korpusu wkładu może zostać dodatkowo zamontowana wężownica, która ogrzeje przepływającą przez nią wodę użytkową. Krążenie wody w instalacji jest wymuszane przez pompę obiegową – do jej pracy niezbędna jest energia elektryczna. Warto też wyposażyć kominek w układ sterujący jego pracą.

NA CO WRÓCIĆ UWAGĘ, WYBIERAJĄC WKŁAD KOMINKOWY Z PŁASZCZEM WODNYM?

Przede wszystkim na moc wkładu. Kominek z płaszczem wodnym powinien pracować z mocą nominalną, dostosowaną do zapotrzebowania na ciepło ogrzewanej powierzchni. Szacunkowo przyjmuje się, że 1 kW wkładu ogrzewa 10 m² (wraz z c.w.u w zasobniku o pojemności do 140 l). Czyli wkład o mocy 12 kW ogrzeje powierzchnię ok. 120 m². Moc wkładu z płaszczem wodnym powinna być również uzależniona od wielkości instalacji c.o.. Jej odpowiedni dobór warto zlecić fachowcowi. Wybierając wkład kominkowy z płaszczem wodnym warto zwrócić uwagę na jego czopuch. Powinien być on wysoki, aby mogły się w nim nagromadzić spaliny zanim komin nabierze odpowiednio dużego ciągu. Sprawdźmy też, z czego został wykonany płaszcz wkładu. Najlepiej, jeśli będzie to stal kotłowa o grubości przynajmniej 4 mm. Wkłady o cieńszych ściankach płaszcza, wykonane z innych materiałów mają tendencje do rozszczelniania się pod wpływem ciągłego nagrzewania się i stygnięcia. Wkład kominkowy powinien być także wyposażony w szyber, pozwalający na regulację ciągu kominka i wpływa na ekonomikę pracy wkładu. Ważne są również płomieniówki, znajdujące się w czopuchu kominka. Pełnią one podobną funkcję jak deflektor – odbierają one pozostałe ciepło od opływających je spalin. Moc kominka jest w dużym stopniu uzależniona od ilości płomieniówek. Jeśli zależy nam na dużej mocy wkładu przy zachowaniu jego stosunkowo niedużych wymiarów, warto zdecydować się na model z większą liczbą płomieniówek. Dobrze też, jeśli wkład będzie wyposażony w dolot dostarczający zimne powietrze do wkładu z zewnątrz budynku. Taki kominek nie będzie czerpał powietrza z wnętrza domu, zakłócając tym samym pracę wentylacji.

CO O KOMINKU WARTO WIEDZIEĆ?

Montaż kominka z płaszczem wodnym najlepiej zaplanować na etapie budowy lub gruntownego remontu domu – wówczas wykonanie instalacji nie będzie zbyt kosztowne. Kominek z płaszczem wodnym teoretycznie mógłby być jedynym źródłem ciepła w domu, jednak z uwagi na konieczność częstego dokładania opału (co może być problemem podczas dłużej nieobecności domowników) i ryzykiem wygaśnięcia ognia, powinien współgrać z innym, podstawowym urządzeniem grzewczym, np. kotłem. Jeśli zastosujemy odpowiednią automatykę kocioł uruchomi się samoczynnie, gdy na skutek wygaśnięcia ognia w kominku temperatura spadnie poniżej ustalonej wartości. Również rozpalanie w kominku latem, aby ogrzać wodę do mycia byłaby dość uciążliwe – dla naszego komfortu dodatkowe źródło ciepła, poza kominkiem, jest więc nieuniknione. Najbardziej ekonomiczne rozwiązanie to montaż kominka z płaszczem wodnym w domu ogrzewanym drogą energią - gazem płynnym, olejem bądź energią elektryczną – wówczas oszczędności wynikające z zastosowania takiego urządzenia będą największe. Aby praca kominka z płaszczem była bezpieczna i nie dochodziło do wzrostu ciśnienia w instalacji należy zastosować otwarte naczynie zbiorcze, które umieszcza się nad najwyższym jej punktem.

 

Komentarze (1):
~marek22 (niezalogowany, 195.205.166.*) 2015.03.04, 09:56

W sklepie na stronie mają dobrych doradców. Warto tutaj przedzwonić i wypytać się o kominki. Mi doradzili Lechma i jestem zadowolony. Kominek w sam raz na moje potrzeby, sprawdza się świetnie.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...