Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Biokominek - młodszy kuzyn kominka

Ogień od zawsze jednoczył ludzi, zapewniał ciepło i przyjazny klimat we wnętrzu. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na montaż kominka w domu czy mieszkaniu. W takich stacjach ciekawym i bardzo modnym rozwiązaniem jest zakup biokominka.

CZYM JEST BIOKOMINEK?

Biokominek to rodzaj kominka, w którym tradycyjne paliwo, czyli drewno bądź brykiet, zastąpiono biopaliwem w postaci płynnej lub żelowej. Te zwykle niewielkie urządzenia nie wymagają podłączenia do komina, nie emitują szkodliwych dla zdrowia substancji, nie wytwarzają popiołu, który wymaga regularnego usuwania, a w dodatku można je zamontować lub ustawić praktycznie w dowolnym miejscu.

OGRZEWANIE Z BIOKOMINKIEM

Chociaż biokominki pełnią głównie funkcję dekoracyjną, plącący się w nich ogień emituje do otoczenia ciepło. Nawet urządzenie o niewielkiej mocy może ogrzewać powietrze we wnętrzu, w którym się znajduje. Jednak nie może być traktowany jako główne źródło ciepła w mieszkaniu czy domu. Przeciętnie biokominek ma moc grzewczą około 3 kW – dla porównania moc standardowego grzejnika pokojowego wynosi 2 kW. Ponadto biopaliwo, którym jest zasilany biokominek cechuje wysoka kaloryczność. W zależności od regulacji płomieni ognia i pojemności zbiornika na biopaliwo, przy jednorazowym jego napełnieniu ogień w biokominku może się palić od 2 do 9 godzin.

PALIWO DO BIOKOMINKA

Biokominek opalany jest specjalnym biopaliwem, czyli bioetanolem. Jest to paliwo ekologiczne i bezpieczne. Można je kupić w postaci płynnej lub żelowej. Biopaliwo w żelu sprzedawane jest zazwyczaj w puszkach, które ustawia się w biokominku i podpala. Czas palenia się jednej porcji żelowej o pojemności około 0,4 l może wynosić nawet 3 godziny. Bioetanol płynny wlewa się do specjalnego zbiornika w biokominku i podpala zapalarką. Sprzedawany jest w butelkach o różnej objętości. Przed zakupem biopaliwa warto zwrócić uwagę czy ma ono atest Państwowego Zakładu Higieny. Tanie, nieatestowane biopaliwo może wydzielać nieprzyjemny zapach i być niebezpieczny w użyciu. Dobrej jakości biopaliwo daje stosunkowo wysoki płomień, pali się równomiernie i nie wydziela zapachu, ani nie dymi.

BIOKOMINKI A BEZPIECZEŃSTWO

Biokominek to urządzenie bezpieczne. Spalaniu biopaliwa towarzyszy jedynie para wodna oraz niewielka ilość CO2, która jest porównywana do ilości zawartej w wydychanym przez człowieka powietrzu. Wybierając biokominek warto zwrócić uwagę na materiały, z jakiego jest wykonany – muszą być one odporna na działanie ognia. Biokominki zazwyczaj wyposażone są w zasuwę, umożliwiającą regulowanie intensywności płomienia. Przed bezpośrednim kontaktem z ogniem chronią zwykle grube, hartowane szyby osłaniające palenisko. Planując miejsce na biokominek warto jednak zwrócić uwagę, aby nie stał on w bezpośrednim sąsiedztwie materiałów łatwopalnych. Ze względów bezpieczeństwa nie należy też nigdy dolewać paliwa do płonącego ognia.

BIOKOMINEK W ROLI DEKORACJI

Jednak jedną z największych zalet biokominków jest ich niezwykle atrakcyjny, zróżnicowany design. W sprzedaży znajdziemy różne modele – m.in. biokominki z dekoracyjną oprawą ze stali nierdzewnej lub stali lakierowanej proszkowo, które stanowią ciekawą oprawę dla płomieni czy biokominki szklane, w których ogień można podziwiać z każdej strony. Jeśli chcemy, aby biokominek wyglądem przypominał tradycyjny kominek można wybrać urządzenie z dekoracyjną konsolą i elementami przypominającymi polana drewna. Przed zakupem biokominka należy podjąć decyzję, czy chcemy urządzenie mobilne (wolno stojące, które w razie potrzeby można przestawiać w wybrane miejsca i cieszyć się widokiem ognia w różnych pomieszczeniach, biokominek przeznaczony do zawieszania na ścianie czy też urządzenia, które wbudowuje się we wnękę ścienną, tak aby tworzyły z nią jednolitą płaszczyznę. Wybierając odpowiedni biokominek nie należy sugerować się jedynie ceną, ale przede wszystkim jakością wykonania i zastosowanymi materiałami. Warto też zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na biopaliwo oraz jego moc, która będzie przekładała się na walory grzewcze urządzenia. Ciekawym rozwiązaniem są biokominki ze zbiornikiem na olejek eteryczny oraz modele sterowane pilotem – z elektryczną zapalarką.

Komentarze (40):
Dodaj komentarz
~on (niezalogowany, 31.0.38.*) 2016.09.05, 02:09

UWAGA.UWAGA.UWAGA,.MOJA ZNAJOMA W LUTYM TEGO ROKU KUPILA BIOKOMINEK, W TRAKCIE URUCHAMIANIA KOMINKA NASTAPILA EKSPLOZJA,.CUDEM PRZEZYLA ALE WYGLADA JAK ZOMBI.POPARZENIA PRAWIE CALEGO CIALA , TWARZY ITP.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 11 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~first (niezalogowany, 185.54.59.*) 2016.05.19, 13:57

proponuję boczne wlewy do biokomików

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~hanka84 (niezalogowany, 213.156.124.*) 2016.04.27, 15:44

Ja korzystam z biokominka od firmy 8design i uważam, że to najlepszy wybór w tym przedziale cenowym. Jest bardzo wydajny, daje przyjemne ciepło, a poza tym wykonany jest w ciekawy i designerski sposób :)

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 3 ) Opinia przydatna dla 25% użytkowników
~kamila.hanoo (niezalogowany, 178.43.62.*) 2016.04.12, 19:48

Biokominki dwidoczne na zdjęciach można zakupić na hanoo.pl. Posiadamy bogatą ofertę biokominków i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. W razie pytań chętnie pomożemy ;)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 4 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~moro (niezalogowany, 79.190.111.*) 2016.03.29, 10:50

~redszakal na przykład tu: sklep.komo.pl , w razie wątpliwości daj znać infolinii. Pomogą Ci w projekcie.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 3 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~redszakal (niezalogowany, 178.217.194.*) 2016.02.03, 20:23

Czy ktoś z was orientuje się gdzie mogę zakupić biokominek który jest prezentowany na najniższym zdjęciu?

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Sabrina899 (niezalogowany, 109.173.157.*) 2016.01.28, 13:35

Biokominek to naprawdę fajne rozwiązanie. Jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na takie rozwiązanie w salonie. Kupienie dobrego paliwa też nie jest problemem - rolmarket.pl/pol_m_Dla-domu_Biokominki-i-akcesoria_Biopaliwa-do-biokominka-410.html

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 2 ) Opinia przydatna dla 33% użytkowników
~Aga (niezalogowany, 164.126.39.*) 2016.01.11, 16:55

Ja swój kominek 50cm x 50cm zakupiłam w Niemczech za 300 zł (latem, może dlatego tyle kosztował). Jest naprawdę solidne wykonany. Ściana kominka jest z grubej blachy (trochę więcej niż pół centymetra), wkład (czyli ten pojemnik gdzie się wlewa biopaliwo) jest też z jakiejś żelaznej i grubej blachy porządnie zespawany, nie posiada żadnych palników. Wlewa się do niego biopaliwo i podpala. Dołączona jest do niego taka pytka z tego samego materiału (coś jak stary rodzaj fajerki na dawnej kuchni, tylko prostokątna) i w każdej chwili nakładając ją za pomocą specjalnego pogrzebacza, można bezpiecznie zgasić ogień, a przesuwając nią można regulować płomień. Jeżeli masz tak niebezpiecznie zbudowany kominek, to rzeczywiście lepiej dać zrobić do niego porządny wkład specjaliście. Ja na szczęście nigdy nie miałam z moim kominkiem problemu.

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Aga (niezalogowany, 164.126.96.*) 2016.01.04, 19:47

***Do Krystiana*** Wentylacja nie jest potrzebna, kominek może też być zawieszony na ścianie, a od podłogi do kominka (dolnej jego części) musi być 50 cm (takie są wymogi, bo po rozgrzaniu jest gorący). I dobrze aby w pobliżu nie było żadnych mebli, ani sprzętu RTV (metrowe odległości od sprzętów z lewej jak i z prawej strony wystarczą). Dobrze, aby pomieszczenie, gdzie jest kominek miało okno, aby można wywietrzyć pokój. Biopaliwo trzeba zakupić z atestem (firmy uczciwie sprzedające mają atest). Przestrzegam przed kupowaniem biopaliwa po "rewelacyjnie niskiej cenie", ponieważ dodają do niego aceton (z pazerności i szybkiego zysku) i po jakimś czasie, podczas jego spalania boli głowa od tego właśnie acetonu. Kominek nie jest trudny w instalacji, bo nawet sama go zawiesiłam bez żadnego problemu, nie mając wcześniej pojęcia jak to się robi :D Mój kominek ma taką metalową listwę, którą przykręca się do ściany, a na niej zawiesza się bezpiecznie kominek. Nie wolno też zostawiać zapalonych kominków i wychodzić z domu, trzeba go zgasić, przykrywając miejsce gdzie jest paliwo, aby odciąć dopływ tlenu. Ja mam taką metalową przykrywkę na ten palnik (była dołączona do kominka z taki pogrzebaczem). Wystarczy nią przykryć płomień i on gaśnie. Nie może być również przeciągu w pomieszczeniu, gdzie jest zapalony kominek, bo płomień będzie się nierówno palił i jest wtedy niebezpieczny, może się coś od niego zapalić. Tyle wiem, bo sama mam taki kominek od 3 lat :)))

Czy opinia jest przydatna?
( 10 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Krystian (niezalogowany, 193.242.212.*) 2016.01.04, 15:37

Witam serdecznie wszystkich mam pytanie w sprawie biokominka. Głównie chodzi mi o to czy jest wymagana wentylacja nad kominkiem czy jej nie musi być

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Arturt6 (niezalogowany, 109.173.156.*) 2015.12.14, 13:20

Biokominek to świetna dekoracja domu, mam taki z firmy 8design. Jestem z niego bardzo zadowolona.

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 1 ) Opinia przydatna dla 67% użytkowników
~5zyderca (niezalogowany, 89.69.178.*) 2015.11.13, 10:38

Ło bosz. Zamiast porad - reklamy sklepów. Paliwo do mojego biokominka lekko śmierdziało. Długo w pokoju usiedzieć się nie dało - konieczne było wietrzenie. Jednak w pokoju robiło się cieplej, ale nie sprawdzałem o ile (wydawało nam się, że odczuwalnie).

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Marta92 (niezalogowany, 46.227.36.*) 2015.10.28, 12:59

warto najpierw zobaczyć jak to wygląda w praktyce

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Agnieszka 1985 (niezalogowany, 46.227.36.*) 2015.10.28, 12:49

Super sprawa,posiadam palenisko na bioetanol i po uruchomieniu wygląda tak samo jak na filmie

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~ANDRZEJ (niezalogowany, 176.120.121.*) 2015.07.13, 16:06

Witam. Jestem właśnie po udanej transakcji zakupu biokominka. Zakupiłem długi biokominek 1200 z szybą produkuje je tylko jedna firma archikart.pl Jestem bardzo zadowolony z zakupu chociaż miałem obawy do takiej wielkości jednak po przyjeździe do salonu i wyczerpującej prezentacji wszystkie moje obawy zostały rozwiane. Osobiście polecam

Czy opinia jest przydatna?
( 4 / 14 ) Opinia przydatna dla 22% użytkowników
~malgorzata123 (niezalogowany, 91.200.69.*) 2015.02.09, 21:39

Przy doborze kominka do wnętrza należy skontaktować się z Projektantem. Osobiście polecam

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~kasia 33 (niezalogowany, 78.8.60.*) 2015.01.08, 11:06

W sumie to nie mam wentylacji, bo to jest pokoj dzienny z bakonem i na czas palenia w kominku latem uchylam okno, a zimą robie mikro wentylacje w oknie.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Arko (niezalogowany, 91.215.35.*) 2015.01.07, 13:46

Być może masz złą wentylację w pomieszczeniu.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Kasia 33 (niezalogowany, 78.8.232.*) 2014.12.26, 11:16

Jestem posiadaczka takiego biokominka z drewniana obudową i jeśli chodzi o wygląd, to bardzo mi się wpasował w styl, ale jeśli chodzi o samo użytkowanie to sprawa przedstawia się tak: przy kupieniu wkładu biokominka kupiłam paliwo w żelu. Paliło się ono ladnym pomarańczowym płomieniem, minimalnie skwierczało, zapach jakiś tam był. Teraz kupuje paliwo Bionlov Premium, ogien, kolor, długość spalania jest zadawalająca, ale po 10 min zaczyna mnie bolec glowa. Jest to wg tego co przeczytałam najlepsze paliwo, wiec nie wiem co źle robie,że taki efekt wystepuje. Ogólnie polecam, nawet jak w kominku nie pale, to jest to piękny element dekoracyjny w moim mieszkaniu.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 1 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
~Karol (niezalogowany, 31.61.138.*) 2014.12.16, 18:29

Witam. Planuję kupić i powiesić biokominek jakieś 70 cm nad kaloryferem, czy ciepło z grzejnika nie będzie w jakiś sposób szkodzić kominkowi?

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 1 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
~Tomek (niezalogowany, 31.61.131.*) 2014.12.09, 17:40

Myślę, że skórzany narożnik nie będzie zagrożony, ale zawsze lepiej się upewnić:) Ja kupiłem niedawno biokominek w sklepie modernfire.pl i jestem z niego zadowolony. Zapytaj tam, to Ci powiedzą. Temperatura w pokoju troszkę wzrasta (jakieś 2 stopnie), ale na pewno biokominek nie nadaje się do samodzielnego grzania.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Zuza (niezalogowany, 83.21.41.*) 2014.12.08, 20:52

Witam...Planuje zakup wiszącego biokominka..,,proszę o pomoc w wyborze>>?chce go powiesić nad skórzanym narożnikiem ,,,

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Pola (niezalogowany, 87.207.243.*) 2014.11.30, 01:22

Dość duży wybór biokominków ma Castorama .Jestem posiadaczką jednego z nich i jestem bardzo zadowolona :)

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 2 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
~Emilka (niezalogowany, 79.189.68.*) 2014.11.21, 13:03

Nie, nie nadaje się. U mnie wisi w pokoju 20m2 i temperatura nie wzrasta podczas palenia więcej niż o 0,5 stopnia. Jak czytam te farmazony, że temperatura komuś wzrasta o kilka (!!) stopni, to mam ochotę kopnąć go z rozmachem w tyłek.

Czy opinia jest przydatna?
( 6 / 2 ) Opinia przydatna dla 75% użytkowników
~marcin (niezalogowany, 95.160.25.*) 2014.10.30, 21:52

powiedzcie mi czy biokominek nadaje sie ogrzewania calego mieszkania nie mowie oczywiscie o jednym tylko w kazdym pomieszczeniu i czy nadaje sie na nasze polskie zimy .....

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 2 ) Opinia przydatna dla 33% użytkowników
~Paliwo do biokominka (niezalogowany, 194.107.18.*) 2014.09.29, 14:38

Jeśli chodzi o paliwo do biokominka to polecam sklepik tani-bioetanol.pl

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 6 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Mateusz (niezalogowany, 159.205.18.*) 2014.06.02, 15:49

Montowałem ostatnio biokominek i doradzali mi za darmo w biokominek.org jakie materiały dobrać. Mają infolinię oraz formularz kontaktowy więc jak macie jakieś wątpliwości co do własnej koncepcji (mój to zabudowa i miałem kilka problemów tech) to piszcie do nich.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 5 ) Opinia przydatna dla 17% użytkowników
~MRÓWA (niezalogowany, 87.199.37.*) 2014.05.14, 10:07

CZY LEPSZY KOMINEK Z SZYBĄ CZY BEZ CO TO ZA RÓŻNICA WIE KTOŚ

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 3 ) Opinia przydatna dla 25% użytkowników
~elka (niezalogowany, 188.121.11.*) 2014.04.26, 15:45

Bardzo duży wybór biokominków polskich producentów w przystępnych cenach znalazłam we wrocławskiej firmie www.archikart.pl Jestem bardzo zadowolona jako użytkownik. Prawdziwy ogień w mieszkaniu super sprawa!! Trzeba tylko uważać na tanie biopaliwo, bo nie wszystkie są bezwonne....

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 4 ) Opinia przydatna dla 20% użytkowników
~mała (niezalogowany, 77.253.139.*) 2014.03.29, 22:18

czy biokominek mozna powiesic nad połka?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~palmen (niezalogowany, 193.238.67.*) 2014.02.26, 12:55

*spali-przestanie działać

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~palmen (niezalogowany, 193.238.67.*) 2014.02.26, 12:53

Do Piotrass Urządzenia elektryczne nie lubią ciepła. ustawienie pracującego tv nad palącym sie biokominkiem może poskutkować że spali się tv albo skrócisz znacznie jego żywotność.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Piotrass (niezalogowany, 217.173.183.*) 2014.02.19, 14:57

Witam planuje kupic bio kominek nascienny, mam pytanie czy może on byc na scianie pod tv? mam powieszony tv z mozliwości zmiany pozycji. Czy bio kominek daje ciepło do góry i może zaszkodzić tv? pokazuje przykladowy kominek będe wdzieczny za odpowiedz pozdrawiam

Czy opinia jest przydatna?
( 10 / 1 ) Opinia przydatna dla 91% użytkowników
~Wladi28 (niezalogowany, 178.37.112.*) 2014.02.07, 12:57

Co do jakości paliwa to są 2,3 marki, które mają bardzo dobre receptury jak np. Bionlov, Fanola. Częściej jednak kupuję Bionlov ze względu na ich rewelacyjne opakowania. Butelki nie są przeźroczyste co przy substancji łatwopalnej jest świetnym rozwiązaniem. Raz otwarte paliwo nie paruje też tak łatwo jak te w tańszych opakowaniach. Widać, że nie oszczędzają na opakowaniu. Butelki są dużo trwalsze i twarde. Ściskając bionlova nie wciśnie się nam butelka do środka powodując wylanie większej ilości paliwa. Fanola też jest dobra ale cena taka sama więc wybór jest dla mnie jasny.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 2 ) Opinia przydatna dla 33% użytkowników
~Sara_P (niezalogowany, 46.227.36.*) 2013.12.30, 11:48

zgadzam sie z Piotrem w calej rozciągłości co do tego, że na biopaliwie nie powinno sie przesadnie oszczędzać, bo tu chodzi w koncu o zdrowie i bezpieczeństwo. Z tym że ja wolę biopaliwo EkoXfire, ktore od kilku lat kupuje w jednym ze sklepów internetowych (rolmarket.pl). Jest to paliwo dotad dla mnie niezawodne. Jest wydajne, spala się ładnym płomieniem i co ważne (!) nie śmierdzi.

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 4 ) Opinia przydatna dla 33% użytkowników
~Piotr (niezalogowany, 91.189.19.*) 2013.12.23, 11:18

z mojej wiedzy najlepszym produktem jest Bionov Premium , który jest zrobiony na szwajcarskiej recepturze. Poza tym to produkt przetestowany w całej Europie, więc można mu zaufać. Ne ma co ryzykować i kupować podróbki z niewiadomych źródeł, wreszcie się tym nie ogrzewa na stałe a różnica w cenie jest niewielka. Można też poczytać opinie na innych forach i w gazecie którą tutaj znalazłem biokominek.org

Czy opinia jest przydatna?
( 5 / 1 ) Opinia przydatna dla 83% użytkowników
~Kamillowy (niezalogowany, 46.227.36.*) 2013.12.20, 14:32

dopiero przymierzam sie do kupna biokominka. Model juz mam upatrzony, ale jeszcze zastanawiam sie nad wyborem biopaliwa. Widzialem w necie ze popularne sa m. in. bioalkohol, ekoxfire, bioetanol, bionlov. Ktoś doswiadczony może mi coś poleci?

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~dr deco (niezalogowany, 91.189.19.*) 2013.12.06, 20:45

o biokominkach tylko w gazecie biokominek.org.

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 1 ) Opinia przydatna dla 67% użytkowników
~Katarzyna (niezalogowany, 83.10.240.*) 2013.11.05, 23:35

W sumie dobry artykuł. Wiele też się dowiedziałam u sprzedawców sklepu sol-techbiokominki.pl. Im więcej wiedzy tym trafniejszy wybór ;)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 4 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Adam (niezalogowany, 91.189.19.*) 2013.10.23, 18:58

Najwiecej informacji o biokominkach znalazłem w gazecie LOVTER Pozdrawiam Adam

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 2 ) Opinia przydatna dla 60% użytkowników