Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Domowe biblioteki

Domowe biblioteki

Urządzone pod schodami, z drzwiami przesuwnymi, złożone z modułów albo systemu półek. Oto kilka pomysłów na poręczne i niestandardowo wyglądające regały na książki.

 

 

NA OPAK
Gdyby ten mebel stał zwyczajnie pod ścianą, nikt nie zwróciłby na niego uwagi. Jest to po prostu klasyczna modułowa konstrukcja. Jednak wystarczy powiesić bibliotekę ukośnie, kilkanaście centymetrów nad podłogą, i zrobi wrażenie na wszystkich.
◗ Jak to zrobić?

Regał można wykonać z płyt meblowych lub MDF-u (grubości 18 mm). Na jego plecach montujemy dwa poziome rzędy zaczepów, które nakładamy na kotwy (dwurozporowe łączniki), uprzednio wkręcone do ściany. To lepsze rozwiązanie niż zawieszanie regału w czterech punktach, na rogach mebla, bo wtedy byłoby widać haki.

 

ZALETY I WADY
+ Przekrzywiony księgozbiór przykuwa uwagę.
+ Półkę można postawić też na podłodze albo przytwierdzić pod innym kątem.
- Regał z książkami waży ok. 400 kg. Powiesimy go zatem tylko na ścianie konstrukcyjnej.

 

 

LEKKA FORMA
Na półkach z pleksi książki wyglądają tak, jakby wisiały w powietrzu. Takie rozwiązanie sprawdzi się w niewielkim metrażu, gdzie brakuje miejsca na masywne meble.
◗ Jak to zrobić?
Potrzebujemy mlecznego pleksi (grubość ok. 1 cm) albo szkła specjalnie oklejanego folią, oraz metalowych trójkątnych wsporników montowanych do ściany za pomocą kotew. Pleksi można kupić w sklepach z materiałami budowlanymi i wyciąć z nich wyrzynarką półki. Dostępne są również systemy wiszących półek z aluminiowymi panelami, które stanowią dodatkowe wzmocnienie całości (rys.).

 

ZALETY I WADY
+ Nawet cała ściana półek z pleksi nie przytłacza pokoju.
+ Pleksi dostępne jest w różnych barwach. Wybór koloru biblioteki zależy wyłącznie od nas.
- Przykręcanie wsporników to pracochłonne zajęcie. Każda półka powinna mieć przynajmniej cztery równo zawieszone podpórki.

 

 

KSIĄŻKI I STOPNIE
Rozwiązanie do dwupoziomowych mieszkań i piętrowych domów. Żeby nie tracić miejsca, bibliotekę można zbudować pod schodami prowadzącymi na antresolę lub wyższe piętro. To prosta, ale niełatwa w realizacji koncepcja. Wymaga m.in. przygotowania ściany, do której przylegają schody.
◗ Jak to zrobić?
Schody i regał to dwie oddzielne konstrukcje z litego drewna (schody nie są podparte regałem).
◗ Stopnice i podstopnice (elementy pionowe) łączy się kołkami, klei i przytwierdza do ściany stalowymi kątownikami (ilustracje poniżej: przekrój i zbliżenie).
◗ Miejsce mocowań maskuje ścianka z podwójnej płyty g-k, która nie przylega do muru – jest od niego odsunięta o 5 cm. W tej pustej przestrzeni można rozmieścić refl ektorki oświetlające schody.

◗ Płyta g-k nie powinna też stykać się z drewnianymi elementami. Musi być między nimi 3 mm odstępu. Schody „pracują”, więc sztywny gips-karton zacząłby pękać.
◗ Pod takimi schodami buduje się regał. To zwykła konstrukcja składająca się z łączonych drewnianymi kołkami modułów.
◗ Wystarczy, żeby tylko jej plecy były połączone na stałe ze schodami.

 

ZALETY I WADY
+ Dobre wykorzystanie wolnej przestrzeni pod schodami.
+ W razie potrzeby regał można rozmontować, nie naruszając schodów.
- Wariant bez poręczy nie sprawdzi się przy małych dzieciach.

 

 

Z DRZWIAMI
Ta biblioteka to nie tylko wyposażenie mieszkania, ale jego trwały architektoniczny element, z drzwiami prowadzącymi do sąsiedniego pokoju.


◗ Jak to zrobić? Można użyć płyt MFD lub tańszych melaminowych. Najpierw trzeba zrobić z nich nawis, pod którym montujemy bibliotekę, tworząc w ten sposób zlicowaną powierzchnię. Wolną przestrzeń po bokach regału też zasłonimy MDF-em. Zabudowa będzie głęboka na 38 cm i całkiem zasłoni ścianę.
◗ Mebel nie ma pleców, więc najpierw musimy przykręcić do ściany drewniane listwy, a dopiero do nich przymocować półki (przekrój 1, zbliżenie).
◗ Półki mają konstrukcję skrzynkową. Każda składa się z dwóch płyt MDF wzmocnionych w środku pionowym elementem, tzw. żebrem (przekrój 1,zbliżenie).
◗ Regał jest podzielony przegrodami rozmieszczonymi asymetrycznie, kondygnacja po kondygnacji.
◗ Całość uzupełniają przesuwne drzwi poruszające się na rolkach umieszczonych w prowadnicach (przekrój 2, zbliżenie). Kryje się za nimi przejście, które prowadzi do drugiego pokoju.

 

 

 

 

 

 

 

  

ZALETY I WADY
+
Regał jest bardzo pojemny.
+ Oprócz półek, ma też zamykane szafki.
- Taki projekt nie pozwala na swobodne przearanżowanie wnętrza.

 

 

CZYTELNIA NA WYSPIE
Nowa odsłona kuchennej wyspy – z jednej strony ma standardowe szafki, z drugiej półki na książki kulinarne. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy podczas gotowania chcą mieć pod ręką fachową literaturę.
◗ Dłuższy bok wyspy ma 150 cm, a krótszy 90 cm. Jej wysokość odpowiada wysokości zabudowy z piekarnikiem.
◗ Wyspę robimy z płyt MDF. Jest z założenia masywna, więc MDF powinien być gruby (np. 2,8 cm).
◗ Dobrze jeśli mebel ma kilkucentymetrowy cokół. Myjąc podłogę nie zniszczymy książkowych grzbietów.
◗ Długość blatu to 180 cm. Nieco wystaje, żeby można było wygodnie przy nim usiąść. Zrobiony jest z gładkiej sklejki (klejonki).

 

 

 

 

ŁADNE PLECY
Modułowy układ pasuje do wnęki, tworzącej kącik nie tylko do przechowywania książek, ale również do czytania. Niektóre kasetony można zostawić puste, żeby widać było ich dekoracyjne wnętrze.
◗ Jak to zrobić?
Potrzebna jest sklejka (grubość 1 cm). Zbija się z niej moduły (60x60 cm) i robi plecy, od frontu ozdobione kolorowym papierem lub tapetą. Każdy moduł można podzielić na mniejsze boksy poziomymi półkami i pionowymi przegrodami. Moduły układa się jeden na drugim i zbija ze sobą gwoździkami. Kasetony przytwierdzimy do ściany, zakładając na ich tylnych krawędziach uchwyty zawieszane na kołkach z hakiem.

 

ZALETY I WADY
+ Gabaryty regału zależą od naszych potrzeb. Kasetony można dokładać albo odejmować.
+ Moduły są podzielone tak, że zmieszczą się w nich różne rzeczy, m.in. sprzęt grający i wielkoformatowe albumy.
- Ze względów konstrukcyjnych (cienka sklejka) górnej części mebla nie wolno zbytnio obciążać.

tekst i ilustracje Maciej Walczyna i Maciej Siczek/ADHD

 

Komentarze (3):
~Maciej (niezalogowany, 83.8.42.*) 2016.01.21, 13:02

Ja sobie ostatnio zakupiłem eleganckie meble drewniane na urokdrewna.pl Drewno, ściana pełna książek teraz to wygląda.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 1 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
Aneta 2016.01.20, 11:13

Sama mam dużo książek, więc takie rozwiązania bardzo mi odpowiadają. Super jest to, że przy takich niestandardowych regałach mamy dwie rzeczy w jednej (schody i regał).

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~manoo (niezalogowany, 89.66.228.*) 2016.01.18, 21:33

Witam, pomysły bardzo fajne jednak mam dla państwa wyzwanie. Chciała bym zrobić półki na książki na drzwiach szafy. Drzwi są wąskie o wymiarach mniej więcej 36x180. Jedyne czego się dowiedziałam to to, iż powinny mieć zainstalowane siłowniki. O jakie jednak siłowniki chodzi nie wiem. Czy można liczyć na jakiś genialny pomysł z państwa strony?? :) pozdrawiam

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...