Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Wybieramy drzwi wewnętrzne

Już na etapie budowy domu czy projektu wnętrz mieszkania należy zaplanować ich liczę, wielkość, a także sposób otwierania. Największą popularnością cieszą się tradycyjne drzwi rozwierlane (uchylne) - jednoskrzydłowe. Podpowiadamy, czym się kierować wybierając ten rodzaj drzwi wewnętrznych.

WAŻNE PRZED ZAKUPEM

Przed wyprawą do sklepu w celu zakupu drzwi wewnętrznych należy dokonać dokładnych pomiarów wysokości i szerokości otworu drzwiowego, a także grubości muru. Pomiary te są niezbędne do odpowiedniego doboru ościeżnicy drzwi (nazywanej potocznie futryną). Jest to rama, montowana w otworze drzwiowym, na której wiesza się skrzydło drzwi. W sprzedaży znaleźć można dwa rodzaje ościeżnic - standardowe (zwykle o szerokości 6 lub 10 cm) oraz regulowane, które pozwalają na ich dopasowanie do grubości muru. Takie ościeżnice mają też często elementy ozdobne. Ewentualne błędy pomiarowe będzie można skorygować, ale dotyczy to tylko szerokości otworu, który w miarę potrzeby można zawęzić lub poszerzyć, oraz grubości muru – tu nieocenione są ościeżnice regulowane. Niestety w większości przypadków błędy pomiarowe dotyczące wysokości otworu drzwiowego są trudne do zniwelowania, z uwagi na często zbrojone nadproża, które trudno skuć i skorygować. Dokonując pomiaru otworu drzwiowego należy uwzględnić materiał posadzkowy oraz sposób wykończenia powierzchni otworu. Aby uniknąć pomyłki w pomiarach czynność tę najlepiej powierzyć wykonawcy, który będzie się zajmował montażem drzwi. Odpowiedni pomiar otworu drzwiowego jest bardzo istotny z jeszcze jednego względu – zamontowanej futryny oraz drzwi nie będzie można zwrócić, ani wymienić.

JAKIE DRZWI DO SPOKOJU, A JAKIE DO ŁAZIENKI?

Drzwi wewnętrzne mogą mieć różne wymiary. Standardowo szerokość drzwi jednoskrzydłowych wynosi 70-90 cm, a wysokość 203-205 cm. Do pokoi zazwyczaj wybiera się drzwi o szerokości 80 cm, które zapewnią wygodną komunikację. Węższe można zastosować w pomieszczeniach gospodarczych, garderobach czy spiżarniach. Wybierając drzwi do łazienki należy skierować swoją uwagę na modele o minimalnej szerokości 80 cm. Powinny mieć one pocięcia lub otwory wentylacyjne, które lokalizuje się w dolnej części skrzydła.

DRZWI LEWE I PRAWE

Kolejnym istotnym czynnikiem, decydującym o wyborze konkretnych drzwi wewnętrznych jest kierunek ich otwierania. Do wyboru są drzwi wewnętrzne lewe oraz prawe (zazwyczaj każdy model drzwi występuje w dwóch wersjach). Jest to bardzo ważny parametr, który będzie decydował o bezproblemowej komunikacji miedzy poszczególnymi pomieszczeniami, wpłynie także na możliwości aranżacyjne wnętrza. Jak rozróżnić drzwi lewe od prawych? W tym celu należy stanąć przed drzwiami tak, aby ich skrzydło otwierało się w kierunku stojącej przed nimi osoby. Jeśli skrzydło otwiera się na prawą stronę – są to drzwi prawe, jeśli skrzydło uchyla się na lewo są to drzwi lewe.

DOPASOWANE DO POMIESZCZENIA

Wybierając drzwi wewnętrzne dobrze jest mieć już wizję kolorystyczną danego wnętrza, aby móc jak najlepiej dopasować ich wygląd do aranżacji. Kupując kilka drzwi wewnętrznych do pomieszczeń na danej kondygnacji warto zwrócić uwagę, aby pasowały do siebie nie tylko wymiarami czy sposobem wykończenia, ale również kolorystycznie. Drzwi wewnętrzne zazwyczaj dobiera się w taki sposób, aby ich kolor był zbliżony do koloru posadzki lub/i koloru okien. W przypadku drzwi o wykończeniu drewnianym (pełne drewno, fornir bądź okleina drewnopodobna) warto dopasować je kolorystycznie do parkietu czy listew przypodłogowych. Białe drzwi sprawdzą się dobrze, gdy w pomieszczeniu znajdują się okna z białego PCW lub białe listwy przypodłogowe. Co raz częściej jednak we wnętrzach montuje się drzwi o kontrastującym kolorze, np. czerwonym, który nawiązuje jedynie do koloru dodatków w pomieszczeniu. Wybierać można wśród drzwi pełnych, przeszklonych (o różnym stopniu przeszklenia) lub zupełnie szklanych. Drzwi szklane lub z przeszkleniami zapewniają delikatny dopływ światła do pomieszczenia, a ich zazwyczaj matowe wykończenie szyby gwarantuje prywatność za zamkniętymi drzwiami. Przed zakupem drzwi szklanych warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego szkła - powinno to być szkło bezpieczne, hartowane.

zobacz produkty
Wczytywanie...