Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Instalacja podziemnego systemu nawadniania

WSTĘP

Odpowiednio zaprogramowane nawadnianie automatyczne (np. kilka razy dziennie w najbardziej odpowiednich porach dnia) zapewnia prawidłowy rozwój roślin i trawników w twoim ogrodzie. Zastosowanie nawadniania automatycznego daje co najmniej cztery korzyści:Oszczędność pieniędzy


Podlewanie ogrodu jest ekonomiczne. Nawadnianie automatyczne umożliwia kontrolę ilości zużytej wody i podlewanie w okresach mniejszego nasłonecznienia, co ogranicza odparowywanie wody.Lepsza skuteczność


Podlewanie ogrodu jest ekologiczne. Ilość wody zużywana do podlewania jest dobrana najbardziej odpowiednio, by dobrze odżywić rośliny w twoim ogrodzie, co korzystnie wpływa na ich wygląd i rozwój.Oszczędność czasu


Podlewanie ogrodu jest wygodne Odpowiednie programowanie zwalnia cię z obowiązku ręcznego podlewania roślin, dzięki czemu oszczędzasz czas. Nie musisz już także przejmować się rozwijaniem węży oraz przestawianiem i regulowaniem zraszaczy.Atrakcyjność


Podlewanie ogrodu zapewnia estetykę. Dzięki tej niewielkiej inwestycji wzrasta atrakcyjność twojego domu.


REALIZACJA PROJEKTU

1. Narysuj plan ogrodu w skali. Zaznacz: miejsce ujęcia wody, drzewa, rabaty z poszczególnymi roślinami, podjazdy, ścieżki, oczko wodne, elementy małej architektury itp.
2. Określ zdolność przyłączeniowa ujęcia wody, z którego będziesz korzystał. Oblicz natężenie przepływu wody (wydatek wody)
3. Zmierz ciśnienie.


Poproś o informację od dostawcy wody, np. zakładu wodociągowego lub zmierz ciśnienie sam ciśnieniomierzem przymocowanym do kranu


ELEMENTY INSTALACJI NAWADNIAJĄCEJW skład systemu wchodzą:- PROGRAMATOR:


programator jednosekcyjny lub wielosekcyjny


- INSTALACJA:


zawór główny instalacji (kran), skrzynka zaworowa, kolektor, elektrozawory


- ZŁĄCZA:


proste, kolankowe, trójniki, czwórniki, korki (zatyczki), złącza gwintowane i szybkozłączki


- SYSTEM DOPROWADZAJĄCY WODĘ:


rury z polietylenu, puszki podłączeniowe, przedłużki regulowane


- ZRASZACZE:


Nie należy używać w jednej sekcji zraszaczy z dyszami statycznymi i zraszaczy turbinowych, ponieważ znacznie różnią się one wypływami wody, co może doprowadzić do zróżnicowania opadów wody w różnych częściach ogrodu, a więc nierównomiernego podlewania:
MONTAŻ SYSTEMU

Uproszczony schemat instalacji
W pierwszej kolejności należy przyłączyć puszkę podłączeniowa systemu zraszania do ujęcia wody: system domowy, kran zewnętrzny lub pompaPodłączenie do systemu domowego:


1. Zamontować zawór główny instalacji nawadniania
2. Aby ciśnienie było jak najwyższe, należy zamontować odgałęzienie do instalacji nawadniania jak najbliżej licznika. Jego średnica powinna być co najmniej równa średnicy przewodu wodnego.

Przyłączenie do pompy:


Na wyjściu pompy należy zamontować złącze, do którego następnie zostanie przyłączony przewód zasilający instalację nawadniania.ŁĄCZENIERozłożyć rury, złączki i zraszacze na ziemi w miejscu ich zakopania przewidzianym w projekcie.


Przeciąć rury ostrym narzędziem pod kątem prostym, z naddatkiem długości 5 - 10 cm.


Wyczyścić dokładnie wnętrze rur, usunąć wszelkie zanieczyszczenia, mogące w przyszłości zatkać zraszacze.Połączyć rury złączkami.


Przyłączyć zraszacze do rur, zamontować puszkę podłączeniowa na rurze i przewiercić otwór o odpowiedniej średnicy. Następnie przykręcić jedną końcówkę elementu przedłużającego do puszki, a drugą do zraszacza.ABY ZAPOBIEC ZAMARZANIUJeżeli zraszacze nie są wyposażone w automatyczny system odwadniania, należy zainstalować zawór spustowy w najniżej położonym miejscu.INSTALACJA PROGRAMATORARozłożyć skrzynkę zaworową w miejscu ułożenia elektrozaworów.


Podłączyć programator.


Włożyć rury do skrzynki zaworowej.


Rozmieścić elektrozawory w skrzynce i podłączyć do nich rury.Połączyć każdy elektrozawór z programatorem przy użyciu kabli.


Od każdego elektrozaworu odchodzą 2 kable: jeden służy do połączenia z sekcją programatora, drugi łączy elektrozawory między sobą, a następnie z programatorem.


PRÓBA DZIAŁANIA SYSTEMU


- Połączyć system z zaworem głównym lub z pompą.


- Przystąpić do próby działania systemu; wyregulować zraszacze - długość i kierunek nawadniania


ZAKOPYWANIE

Jeżeli próba wypadnie pomyślnie, przystąpić do kolejnego etapu - zakopywania instalacji.Wbić paliki w miejscach, w których rozmieszczone będą zraszacze i rozpiąć pomiędzy nimi sznurek.W miejscu zakopania rur wykopać rów o głębokości 30 cm, zwracając uwagę na odpowiednie usunięcie trawnika - należy usuwać go w kawałkach, tak, żeby po zakończonej pracy można było bez trudu ułożyć go z powrotem. Usunięte kawałki trawnika rozłożyć na folii, co ochroni resztę trawnika przed zabrudzeniem.


Na dnie rowu rozprowadzić warstwę żwiru w celu utwardzenia podłoża.


Umieścić system w rowie.


Uregulować wysokość zraszaczy tak, by sięgały powierzchni.


Po raz ostatni sprawdzić zasilenie systemu w wodę a potem zasypać rów.


W strefach, które bywają często przekopywane, nad zakopanymi rurami rozłożyć siatkę ostrzegawczą.


Zasypać dokładnie rów i starannie rozłożyć na nim kawałki trawnika.


KONSERWACJA

Pod koniec sezonu:


- Jeżeli produkty nie posiadają odpływu chroniącego przed zamarzaniem, należy sprawdzić, czy system jest opróżniony. Opróżnienie systemy z wody najlepiej wykonać sprężonym powietrzem, poprzez podłączenie sprężarki na początku instalacji.


- Jeżeli programator znajduje się na zewnątrz, a producent zaleca jego demontaż na zimę, należy wyjąć baterie i zimą przechowywać go w domu.


Komentarze (12):
Dodaj komentarz
~Kaz (niezalogowany, 83.26.216.*) 2016.09.08, 18:22

Mam pompę głębinową i hydrofor, tylko do nawadniania. Czy rozdzielacze montować za hydroforem- w skrzynce na zewnątrz, czy w kręgach studni. Sugerowano mi, żebym dał trójnik w kręgach i skierował wodę z pompy do razdzielacza- przed hydroforem. Trochę to nie logiczne? Kaz.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~kriss (niezalogowany, 83.242.112.*) 2016.07.24, 15:42

co zrobic jak za słabo leci za małe cisnienie

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 1 ) Opinia przydatna dla 67% użytkowników
~zibnow (niezalogowany, 31.175.164.*) 2015.02.28, 18:07

ps dodam, że mam działkę 30 arów więc miałbym mniej więcej odniesienie jaki to koszt.

Czy opinia jest przydatna?
( 8 / 1 ) Opinia przydatna dla 89% użytkowników
~zibnow (niezalogowany, 31.175.164.*) 2015.02.28, 18:05

oneill, jeśli to nie problem to mógłbyś napisać co znaczy, "nie dużo"? A najlepiej gdybyś napisał w skrócie ile czego i ile to kosztowało-bardzo byś pomógł mi w podjęciu decyzji czy w ogóle zabierać się za kupno i montaż nawadniania....

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 3 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~oneill (niezalogowany, 150.254.240.*) 2015.02.05, 21:45

Mam caly ogrod 2800met założony z zraszaczami.Użyłem zwykłych rur do wody powszechnie stosowanych do zasilania domów z większymi przekrojami.Do przejść użyłem tych samych kolan i gwintów.Jako zraszacze juz firmowe Gardeny i wszystko działa jak należy.Pogodowke i czujnik wilgotności trawy z neta pompę dopasowali sami w firmie zajmującej sie takimi pompami do nawodnień wraz z sterownikiem profesjonalnym.Całość naprawdę nie wyniosła duzo a wszystko mam sterowane komputerowo nie robie nic tylko podziwiam :-) Dodam ze wszystko robiłem sam tylko elektrykę podłączał fachowiec.

Czy opinia jest przydatna?
( 7 / 1 ) Opinia przydatna dla 88% użytkowników
~observver (niezalogowany, 151.193.120.*) 2014.06.24, 16:05

w kazdym sklepie internetowym caly asortyment do nawodniania jest duzo tanszy

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~g4jo5 (niezalogowany, 77.113.200.*) 2013.06.26, 08:27

Najlepsze, wykorzystywane w profesjonalnych inwestycjach, są złączki typu FISH. Możesz je kupić w dobrych cenach m.in. tutaj sklep.systemy-nawadniajace.com

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Adam (niezalogowany, 79.186.221.*) 2013.06.23, 08:53

jakimi złączkami łączyć rury? Gardena opłaca się? Jest najdroższa ale czy inne złe ?

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~dp (niezalogowany, 193.59.36.*) 2013.05.30, 13:34

Możesz wejść na stronę Gardeny i tam jest program w którym projektujesz ogród i automatycznie rozmieszczane są zraszacze i cała instalacja, a następnie pokazywana lista zakupów. Aczkolwiek proponuję zbadać temat samodzielnie, bo jest sporo rzeczy o których trzeba wiedzieć i jeśli popełnisz błąd to system nie będzie działał lub będzie działał nieprawidłowo.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~EZG (niezalogowany, 95.48.9.*) 2013.05.20, 23:02

Czy jeśli wybiorę się do waszego sklepu z narysowanym planem ogrodu to pomożecie mi wybrać odpowiednie "podzespoły" do budowy systemu nawadniania trawnika ?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Zespół_LM (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.01.11, 14:04

Do ogródków warzywnych stosuje się nawadnianie kropelkowe, którego opis znajduje się tutaj: www.leroymerlin.pl/porady/nawadnianie-i-podlewanie,1274271883.html

Czy opinia jest przydatna?
( 5 / 1 ) Opinia przydatna dla 83% użytkowników
~kuba (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.01.04, 21:05

jak powinien wyglądać system do nawadniania ogródka warzywnego

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...