Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Żywopłoty

Żywopłot to nie tylko ozdoba ogrodu: może także chronić przed wiatrem, hałasem, ciekawskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów. Odpowiednio pielęgnowany – będzie stanowić ciekawy element architektury krajobrazu. Ważny jest przede wszystkim dobór roślin. Aby żywopłot był piękny i funkcjonalny, warto zastanowić się, jakie rośliny wybrać (iglaste czy liściaste?) oraz jaką formę ma mieć nasz żywopłot (przycinany regularnie czy swobodnie rosnący?). Na wybór roślin wpływa też miejsce, gdzie chcemy posadzić żywopłot (rodzaj gleby, nasłonecznienie), a także powierzchnia ogrodu.

ŻYWOPŁOT Z ROŚLIN IGLASTYCH CZY LIŚCIASTYCH?

Gatunki iglaste przez cały rok są zielone (z wyjątkiem modrzewia), rosną szybciej niż drzewa liściaste, lepiej tłumią hałas i skuteczniej ochraniają przed wiatrem. Najbardziej popularne i najszybciej rosnące są żywotniki zachodnie (np. w odmianie ‘Brabant’). Wolno rosnące, ale za to idealnie nadające się do cięcia i formowania są różne odmiany cisów. Drzewa i krzewy iglaste przybierają barwy od złotej do niebieskoszarej, formy stożkowe i kolumnowe świetnie nadają się na żywopłoty formowane. Trzeba się jednak liczyć z tym, że rośliny te są droższe niż gatunki liściaste. Żywopłoty liściaste funkcję ochronną i ozdobną pełnią od późnej wiosny do jesieni. Do popularnych gatunków, które zrzucają liście na zimę, należą m.in. ligustr, berberys, tawuła czy grab pospolity. Gatunki zimozielone (np. bukszpan, ostrokrzew, laurowiśnia, ognik) mogą częściowo przemarzać podczas mroźniejszych zim, dlatego nadają się do nasadzeń tylko w najcieplejszych regionach Polski.

ŻYWOPŁOT FORMOWANY CZY NIEFORMOWANY?

Żywopłoty formowane zachwycają swoim geometrycznym kształtem. Trzeba jednak pamiętać, że ten rodzaj żywopłotu wymaga systematycznego i regularnego przycinania w ciągu całego okresu wegetacyjnego. Intensywne cięcie najlepiej znoszą: żywotnik, bukszpan, tawuła, ligustr oraz cis. Żywopłoty strzyżone świetnie nadają się do ogrodów o niewielkiej powierzchni. Żywopłoty nieformowane nie wymagają tak dokładnej i systematycznej pielęgnacji. Idealnie sprawdzają się w dużych ogrodach, gdzie mogą swobodnie rosnąć. Pełnią przy tym funkcje ozdobne i ochronne (np. przed wiatrem czy śniegiem). Rośliny stosowane na żywopłoty swobodne mają ozdobne liście (np. bordowe berberysy), kwiaty, owoce, ciernie itp. Krzewy idealnie nadające się na żywopłoty nieformowane to np. forsycja pośrednia, mahonia pospolita, pęcherznica kalinolistna, różne gatunki róż.

JAKI RODZAJ GLEBY?

Na glebach ciężkich i wilgotnych, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych, najlepiej czują się rośliny, które w środowisku naturalnym rosną na brzegach rzek i w pobliżu bagien. Można do nich zaliczyć m.in. derenia białego, derenia krwistego, wierzbę purpurową. Sprawdzą się tu także gatunki o płytkim systemie korzeniowym np. różne odmiany żywotnika zachodniego. Gliniastą glebę można wymieszać z piaskiem lub żwirem. Przyczyni się to do poprawy wierzchniej warstwy tego typu podłoża. Strukturę gleby suchej i jałowej można ulepszyć poprzez wymieszanie jej z torfem, kompostem lub gliniastą ziemią. Najlepiej jednak na piaszczystym podłożu posadzić gatunki tolerujące takie warunki glebowe. Należą do nich np. jałowiec chiński, kosodrzewina, ligustr, berberys czy dzika róża. Na bardzo suche i kamieniste gleby nadają się różne odmiany jałowca oraz rośliny stepowe np. oliwnik wąskolistny.

NA SŁOŃCU CZY W CIENIU?

Duże nasłonecznienie sprzyja rozkrzewianiu się żywopłotów. Trzeba tylko pamiętać o optymalnym podlewaniu drzew i krzewów (w zależności od gatunku). Zbyt mała ilość promieni słonecznych może osłabić wzrost roślin, prowadzi też do przerzedzenia żywopłotu i uraty części liści. Na mało nasłonecznione tereny polecam rośliny cieniolubne np. cis, bukszpan, grab, klon polny, dereń, mahonia. Najbardziej uniwersalną rośliną z wyżej wymienionych jest cis – światłolubny, cienioznośny i to tego bardzo dobrze znosi cięcie.

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...
zobacz inne porady